reklama

Smutnice – obrovský problém s malinkatým hmyzem

Smutnice jsou drobné mušky vzhledem připomínající malinké komáry. Mají černé tělo, průhledná křídla a dlouhé tenké nožky. Problém se smutnicemi nastane, jakmile se tento titěrný hmyz u vás doma přemnoží – většinou v květináčích s nesprávně ošetřeným substrátem. Pro lidi jsou mušky neškodné, ale jejich neustálé poletování po bytě je velmi nepříjemné. Dospělé mušky jsou pro rostliny neškodné, ale jejich larvy požírají zahnívající kořínky, cibulky a spodní části stonků.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud jste doma zaznamenali problém se smutnicemi, ihned vyrazte do boje s tímto malým otravným hmyzem

Problém se smutnicemi řešte včas

Smutnice (Sciaridae) jsou drobný černý hmyz. Larvy smutnic žijí v půdě, kde se i množí, a živí se především kořínky rostlin. Samička může naklást až 200 vajíček, z nichž se zhruba po týdnu se vylíhnou larvy, a až 90 % larev jsou samičky. To znamená, že na 1 m² můžeme nalézt až 2500 larev, ze kterých se od července do srpna vykuklí další dospělí jedinci. Ti žijí jen tak dlouho, aby se spářili a samice vyprodukovaly další vajíčka. Dospělé smutnice hynou asi po pěti dnech. Problém se smutnicemi spočívá převážně v tom, že se tito škůdci obrovským nárůstem jedinců množí, a mohou tak doslova zamořit prostředí, kde se vyskytují.

Larvy smutnic pak bývají přenašeči fytopatogenních hub, které mohou způsobit hnilobu a další choroby na rostlinách. Pokud rostliny začnou žloutnout, i když jsou zalité a pohnojené, a zdánlivě bez příčiny postupně žloutnou a odumírají, budou na vině nejspíš larvy smutnic, přežívající mezi jejich kořeny.

Problém se smutnicemi je především v tom, že se velmi rychle množí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Problém se smutnicemi je především v tom, že se velmi rychle množí

Test na přítomnost smutnic

Test provedete tak, že na substrát pokojových rostlin položíte plátky syrové brambory. Pokud se na nich do 24 hodin vyskytnou larvy, máte problém se smutnicemi, a společné bydlení s těmito škůdci zaručené i na dost dlouhou dobu.

Jak řešit problém se smutnicemi?

Smutnice upřednostňují vlhčí prostředí. Do lidských obydlí se dostávají jednak vzduchem (ačkoliv létají, jsou častěji unášeny větrem) a bohužel si je běžně přinesete domů s novým substrátem, který není správně ošetřený na výskyt larev smutnic, nebo v pěstební nádobě s novou pokojovkou. Často je najdete v květináčích. Přitahuje je vlhká zemina a žlutá barva. 

Dobrá prevence je zakrýt povrch substrátu asi 1 cm vysokou vrstvou křemičitého písku, štěrku, křemeliny, perlitu nebo vermikulitu. Do takového povrchu nemohou smutnice klást vajíčka. Larev smutnic se spolehlivě zbavíte pomocí hlístic Steinernema feltiae prodávaných pod názvem Nemaplus. Aplikace hlístic je velmi jednoduchá, pouze rozpustíte prášek obsahující hlístice ve vodě a zalijete. Doporučuje se kombinovat se žlutými lepovými destičkami pro odchyt dospělých mušek.

Žluté lepové destičky spolehlivě zlikvidují dospělé smutnice, s larvami si ale neporadí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Žluté lepové destičky spolehlivě zlikvidují dospělé smutnice, s larvami si ale neporadí

Další tipy, jak se zbavit smutnic:

Skořice ničí fytopatogenní houby, které hnilobou likvidují kořínky a vytvářejí potravu pro smutnice. Samotné smutnice ale musíte zlikvidovat dalšími metodami.

Dospělé jedince nalákáte na žluté lepové destičky, ale i na obyčejnou mucholapku

Rostliny vadnoucí bez zjevné příčiny mohou mít substrát zamořený larvami smutnic
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rostliny vadnoucí bez zjevné příčiny mohou mít substrát zamořený larvami smutnic

Propaření substrátu v troubě je oblíbená rada, jak problém se smutnicemi vyřešit. Nevýhodou je, že vysokou teplota zahubí nejen larvy smutnic, ale i užitečné mikroorganismy v půdě. Pokud přesto zvolíte tuto metodu, je nutné opláchnout také kořínky rostlin ve vodě a ošetřit vhodným přípravkem, aby se larvy znovu nerozlezly do substrátu.

Názory odborníků se různí, zda je účinná ochrana insekticidy. Přípravky typu Calypso nebo Mospilan nejspíš zvládnou zlikvidovat larvy smutnic v půdě, ale problém se smutnicemi jako dospělými jedinci nevyřeší. Nabízí se tedy použití kombinace alespoň dvou různých způsobů likvidace – jak larev, tak dospělců, např. insekticidní zálivka do substrátu x žluté lepové destičky.

Substrát může být velmi často zdrojem výskytu smutnic
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Substrát může být velmi často zdrojem výskytu smutnic

Problém se smutnicemi má několik zdárných řešení, ale je k tomu potřeba zvolit opravdu účinnou metodu, která spolehlivě zahubí nejen dospělé smutnice, ale i jejich larvy. Musíte být důslední. Nespoléhejte na to, že se vám podaří tyto malé otrapy vyhubit hned napoprvé.

Zdroj informací: pořad Zahradník po ruce, nkz.cz, pasti.cz, hnojik.cz, abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: 14. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Péče o pokojové rostliny v zimě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak pečovat o rostliny v zimě prostřednictvím zúrodňovače, jak na prašnost ovzduší; optické lapače