reklama

Hodí se dřevěný popel jen do popelnice?

Dřevěný popel má mnohostranné použití, i když si asi bude mnoho lidí myslet, že je dobrý tak akorát do popelnice, ačkoliv tam vlastně vůbec nepatří. Pokud jej nechcete využívat jako hnojivo nebo čistidlo, vysypte dřevěný popel alespoň na kompost, pomůžete tím půdě.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dřevěný popel je, mimo jiné využití, také výborné hnojivo

Jak využít dřevěný popel?

Dřevěný popel je, jak známo, odpad, který vzniká spalováním dřeva. Většinou končí v popelnicích, v lepším případě na kompostu. Pokud sypete dřevěný popel do popelnice, přestaňte s tím. Raději si ho schovejte. Dřevěný popel je totiž velmi užitečný materiál a má dokonce i několikeré využití.  Při manipulaci s popelem však dejte pozor, abyste se ho nenadýchali, snadno by vám mohl podráždit dýchací cesty.

  • Dřevěný popel je velkým pomocníkem při čištění nejrůznějších věcí. Krásně se jím dá vyčistit třeba stříbro. Stačí, pokud několik lžic popelu rozmícháte ve vodě, vytvoříte hustou kašičku a stříbro do ní přes noc namočíte. Ráno stačí stříbro opláchnout čistou vodou, ideálně proudem vody, abyste dostali popel ze všech záhybů. Šperky osušte kouskem bavlněného hadříku a nechte doschnout.
Prosátým jemným dřevěným popelem lze vyčistit stříbrné šperky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Prosátým jemným dřevěným popelem lze vyčistit stříbrné šperky
  • Jako lešticí prostředek poslouží dřevěný popel při úklidu krbového skla a starých příborů. Pokud se vám nedaří vyleštit nejrůznější vodovodní baterie nebo třeba nerezové nádobí, pak k saponátu na houbičce přidejte i trochu jemně rozdrceného nebo umletého popela.
  • Místo posypové soli v zimě na kluzkém chodníku nebo schodech použijte k posypu dřevěný popel.
  • Popel je také výborným pohlcovačem zápachů a vlhkosti. 
  • Suchý popel ve vyšší vrstvě odradí slimáky od záhonů a vyžene z půdy drátovce.
  • Výborně vám poslouží v případě, kdy chcete vyčistit mastnotu, a to dokonce i takovou, která se vsákla do betonu nebo dlažby. 

Velkou a můžeme klidně říci, že i zásadní předností dřevěného popelu je skutečnost, že dokáže do půdy dodat také řadu živin – jde především o železo, fosfor, mangan, hořčík, vápník, draslík a důležité stopové prvky. Jako hnojivo je tedy dřevěný popel opravdu mistr nad mistry.

V popelu je mnoho důležitých minerálních látek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V popelu je mnoho důležitých minerálních látek

Pokud se rozhodnete tímto popelem hnojit, dávejte pozor, do jakého typu půdy dřevěný popel zapravujete. Zcela nevhodný je do půdy kyselé, kde rostou borůvky, brusinky, vřesy, azalky nebo rododendrony, magnólie a obecně jehličnany.

Je také rozdíl mezi hnojením popelem na jaře a na podzim. Na jaře může být vrstva popela na povrchu až 1 cm, popel stačí volně rozhodit. Při pozdějším použití by měl být popel do půdy přidáván ve vzdálenosti 4–5 cm od kořenů rostlin, jinak by mohlo dojít k jejich popálení, a měl by se promísit s půdou. Pokud chcete pohnojit své záhonky, rozmíchejte popel ve vodě a rostliny zalijte.

Popel také neaplikujte tam, kde už klíčí první lístky nových rostlin, zvýšíte tím alkalitu půdy a rostliny zahynou. Zcela opačně to mají rajčata nebo zelí – tyto rostliny dřevěný popel vysloveně milují. Pokud se chystáte sazenice rajčat nebo zelí vysadit, vysypte do připravených jamek něco málo popela. Okolo zelí pak rozhoďte popel ještě po povrchu půdy, tím efektivně zabráníte hnilobě a zajistíte si účinnou ochranu proti housenkám běláska zelného.

Dřevěný popel zastaví dokonce i některé škůdce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dřevěný popel zastaví dokonce i některé škůdce

Pokud máte na zahradě kompost, můžete popel v průběhu roku sypat přímo do kompostu, a až budete na podzim připravovat zahradu na další sezónu, popel přinese rostlinám dostatečnou výživu společně s kompostem. 

Zdroj informací: pořad Zahradník po ruce, skrblik.cz, chalupari-zahradkari.cz

Publikováno: 17. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová