reklama

S jakou zeleninou se snese mrkev na záhonu?

Pěstování mrkve patří k těm jednodušším způsobům, jak si opatřit čerstvou zeleninu. Hravě si s výsevem poradí i děti, stejně tak i s další péčí o mladé mrkvičky. Odměnou jim pak je sladká oranžová mrkev, kterou si mohou vytáhnout ze záhonu, a po umytí hned sníst.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak vypadá pěstování mrkve s další zeleninou?

Mrkev obecná (Daucus carota) je chladnomilná zelenina, která obsahuje velké množství beta-karotenu, vlákniny nebo antioxidantů, a dokonce až několik set různých chemických sloučenin. Mrkev se může jíst syrová, v celku jen tak po opláchnutí, nastrouhaná do salátu v kombinaci s jablky nebo cibulí, posypaná petrželkou, pažitkou nebo ořechovými jádry, a dále tepelně upravená v polévce, dušená, zapečená nebo grilovaná. Hodí se i do sladkých pokrmů, jako je mrkvový dort nebo mrkvance.

I když není náročná na pěstování, je pár pravidel, která by vám neměla uniknout, pokud chcete sklízet opravdu kvalitní mrkev. Pěstování mrkve se neodvíjí ani tak od počasí, protože semena mrkve můžete vysévat prakticky kdykoliv během sezóny, jakmile už není půda zmrzlá. Do skleníku vysejte klidně již v lednu, na záhony si můžete se semeny troufnout už v únoru, pokud je zem povolená. Mladé sazeničky mrkve přežijí i nenadálé přízemní mrazíky. 

Mrkev je oblíbenou složkou našeho jídelníčku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mrkev je oblíbenou složkou našeho jídelníčku

Při pěstování mrkve se nemusíte ani příliš zaobírat typem půdy, mrkev ideálně nejlépe roste v lehké a úrodné půdě, ale zvládne i půdy těžší. Půdu byste měli před výsevem (nejlépe na podzim, pokud chcete vysévat brzy zjara) prohnojit. Těsně před výsevem je potřeba půdu řádně prolít vodou.

Pěstování mrkve se může rozdělit na dva způsoby: Rané karotky sejte na jaře přímo na záhony, zhruba 1–2 cm do hloubky do řádků, které jsou asi 15 cm vzdálené. Snažte se vysévat řídce, aby odpadla práce s jednocením mrkve.

Charakteristickou sladkost, křehkost a šťavnatost podporují nižší teploty
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Charakteristickou sladkost, křehkost a šťavnatost podporují nižší teploty

Můžete také použít semínka v papírovém pásku, která vám pak ušetří jednocení výsevu. Pásky jsou sice dražší, ale jako nástroj k ušetření práce s jednocením poslouží dobře. Podobně můžete vysévat tak, že semena mrkve smícháte s pískem a vyséváte tuto směs. Po výsevu se vyplatí překrýt záhony mrkve netkanou bílou textilií, tím se v půdě vytvoří ideální mikroklima a zamezí se nájezdu škůdců na mladé rostlinky. Mrkev vzchází velmi dlouho – až tři týdny. 

Společenství mrkve a cibule na záhonu je ukázkou skvělé symbiózy mezi plodinami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Společenství mrkve a cibule na záhonu je ukázkou skvělé symbiózy mezi plodinami

Tip redakce:

Mezi řádky mrkve se vyplatí vysadit cibuli nebo česnek. Tyto plodiny ochrání mladou mrkev před škůdci i chorobami, dobře vyplní prázdná místa mezi řádky a vzájemně si s mrkví nijak nekonkurují. Obě plodiny pak můžete během července sklidit.

Mrkev je dvouletá kořenová zelenina, která prvním rokem vytváří přízemní růžici listů a kořen, který sklízíte, druhým rokem vykvétá. Pokud zapomenete na záhonu nějakou mrkev, která se vám již nelíbí, můžete z ní sebrat semena.

Zdroj informací: pořad Zahradník po ruce, skrblik.cz, jaktak.cz

Publikováno: 19. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová