reklama

Kde v zahradě umístit skleník a jak ho maximálně využít?

Využití skleníku v zahradě je jednoznačné – napomáhá lepšímu a rychlejšímu růstu choulostivých sazenic, pro které vytváří specifické klima, a nabízí toto prostředí také tropickým rostlinám, které jsou zvyklé na horko a vlhko. Vytápěný skleník je útočištěm rostlin přes zimu. Aby skleník dobře plnil svou funkci, je potřeba ho smysluplně umístit do zahrady tak, aby ho přes den vyhřívalo slunce.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Využití skleníku na zahradě

Skleník na zahradě je velmi užitečný pomocník. Teplo, které se uvnitř skleníku tvoří díky krátkovlnnému záření slunečních paprsků, vytváří ideální podmínky pro choulostivé a teplomilné rostliny. Skleníky i pařeniště dokáží prodloužit zahrádkářskou sezónu. Pokud je skleník vytápěný, poslouží přes zimu jako útočiště pro rostliny, které nejsou mrazuvzdorné. Skleníky pracují díky slunci. Proto můžete ve skleníku pěstovat i takové rostliny, které by na volném záhonu neměly moc šancí na přežití.

Už samotný výběr skleníku je cesta s dlouhým přemýšlením. Jako první se zaměřujete na materiál, ze kterého bude skleník vyrobený. Levné fóliovníky s konstrukcí z plastu nebo slabého hliníku jsou většinou záležitostí jedné, maximálně dvou sezón. Pokud na své zahradě počítáte s využitím skleníku po dlouhou dobu, budete muset zainvestovat do pevné a bytelné konstrukce.

Pokud nemáte na zahradě dost místa, pořiďte si menší pařeniště
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pokud nemáte na zahradě dost místa, pořiďte si menší pařeniště

Hliníkové nebo zinkované profily skleníku opatřené sklem nejsou sice nejlevnější, ale zato vydrží téměř všechno (pokud tedy nebydlíte v pásmu, kde se střídají monzunové deště s krupobitím a tornády). Tyto konstrukčně náročnější skleníky jsou ale vybaveny zamykatelnými dveřmi, ventilací (díky otevíratelným oknům), závěsnými prvky pro umístění polic a podobně. Můžete mít dokonce skleník průchozí, což znamená, že má dveře na obou stranách.

Patra a police jsou velkou výhodou, která umožní pěstování jednak nižších rostlin ve vyšších patrech, a pod nimi se vytvoří prostor pro popínavé nebo prostorově náročné rostliny. Pokud nechcete do skleníku natahovat elektřinu, nabízí se využití skleníku s pístovými okny. Ty pracují tak, že v pístech je olej, který reaguje přirozeně na sluneční paprsky a nahromaděné teplo. Teplem se olej roztahuje a dochází k automatickému otevírání oken. To je velká výhoda v létě, kdy vlastně nemusíte skleník neustále kontrolovat, zda se v něm rostliny nepřehřívají. Velkou výhodou také je, pokud můžete skleník vybavit kapkovou závlahou – tím si ušetříte každodenní pobíhání s konví nebo hadicí. 

Správné složení půdy ve skleníku s využitím chlévského hnoje dokáže ze studeného skleníku udělat vyhřívaný
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Správné složení půdy ve skleníku s využitím chlévského hnoje dokáže ze studeného skleníku udělat vyhřívaný

Stavba skleníku neznamená jen nakoupit prefabrikované díly, které si na zahradě smontujete za jedno odpoledne. Takové využití skleníku je sice možné, ale zbytečně se ochuzujete o další výhody. Především je nutné vybrat správné místo. Proč? Skleník potřebuje místo na plném slunci a strategicky je ideální skleník umístit tak, abyste se do něj z domu pohodlně dostali. 

Stavba skleníku pak začíná stavbou podezdívky, ta je důležitá proto, aby samotný skleník pevně držel – zvýší se tím výška skleníku a zamezí se prostupu škůdců typů krtek, krtonožky, rejsci a podobně.

V místech, kam skleník umístit nejde z důvodů nedostatku místa, umístěte stejně praktický pařník. I zde ale volte stavbu z pevné konstrukce, např. pozinkované profily a polykarbonátové desky. Tato konstrukce umožní přesouvání pařeniště po zahradě podle potřeby téměř bez námahy. Pokud nemáte v plánu s pařeništěm po zahradě cestovat, můžete ho zespodu opatřit dřevěnou ohrádkou či vyvýšeným záhonem, a máte stabilní malý skleníček. 

Výsev rostlin můžete díky skleníku začít už v lednu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výsev rostlin můžete díky skleníku začít už v lednu

Využití skleníku v zimě a předjaří

Nechcete investovat do drahého vyhřívání skleníku? Tzv. teplý skleník vytvoříte tak, že v únoru na jeho nepromrzlé dno navezete dostatečnou vrstvu čerstvého koňského nebo jiného chlévského hnoje. Tento hnůj udusejte, a pokud je suchý, prolejte jej vodou. Ke stěnám skleníku naskládejte zvenčí hnůj, balíky slámy nebo listí, slaměné rohože nebo třeba staré koberce. Tím docílíte postupného prohřívání hnoje uvnitř skleníku. Jakmile se teplota zvýší, zasypte hnůj listím a překryjte substrátem.

Zdroj informací: pořad Zahradník po ruce, farmazdravi.cz, abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: 20. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová