reklama

Založení květinového záhonu uprostřed ničeho

Stavíte, nebo přestavujete dům? To znamená spoust práce nejen uvnitř domu, ale také zvenku. Většinou to znamená, že nejbližší okolí domu je rozježděné od těžké techniky, zastavěné stavebním materiálem a odpadem. Všechen materiál ale jednou zmizí a vy můžete už dopředu přemýšlet, kde a jak založíte své květinové záhony tak, abyste je nemuseli každoročně předělávat, nebo dokonce stěhovat.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Máte už na květinový záhon vybrané místo?

Květinové záhony zakládáme pro potěchu oka a snažíme se je neustále vylepšovat. Prvotní založení je ale těžká práce – a také hodně plánování, přemýšlení a zkoumání. Jako první úkol si musíme vybrat místo, kde květinový záhon založíme. Nemůže to být místo nahodilé a ledajaké. Pokud se netrefíme do ideální polohy, budou rostliny na záhonu strádat a veškerá naše práce přijde vniveč. Společně s výběrem vhodného místa bychom už dopředu měli mít rozmyšlené, zda náš květinový záhon bude určený pro trvalky, letničky, zda chceme mít skalku nebo prostý záhon. Také je nutné vědět, jak se okolo místa pro květinový záhon točí slunce, a podle toho vybírat rostliny. 

Je známo, že co květina, to specifické podmínky. Stínomilné nemůžeme umístit na plné slunce a exotické rostliny zvyklé na horké podnebí nebudou dobře prospívat ve stínu. Není to ale jen o slunci. Také půdní podloží hraje velkou roli. Zde ale můžeme udělat sami kus práce tím, že na vybrané místo pro květinový záhon navezeme odpovídající substrát, který budeme potřebovat pro dané rostliny.

Při zakládání květinového záhonu budeme měřit a přemýšlet
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při zakládání květinového záhonu budeme měřit a přemýšlet

Výběr pozemku

Jak už bylo řečeno – výběr místa úzce souvisí s výběrem rostlin. Ideální bude se projít po pozemku okolo domu a vybrat několik míst, kde by mohly květinové záhony vzniknout. Na základě toho, jak postupuje slunce, potom budeme pozorovat, jak jsou naše vybraná místa osluněná. Díky tomu získáme přehled, kde bude vhodné založit květinový záhon pro trvalky, které milují slunce, a kde bude záhon pro stínomilné rostliny.

Jako vhodné startovací místo se může hodit třeba navážka u domu, která vznikla při stavebních pracích. Navážka disponuje většinou nekvalitní půdou se spoustou příměsí (kameny, zbytky kořenů a odpad), avšak navezením správného substrátu a použití hnojiv z ní udělá plnohodnotný květinový záhon.

Správná skladba rostlin dodržuje pravidlo lichého počtu květin jednoho druhu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Správná skladba rostlin dodržuje pravidlo lichého počtu květin jednoho druhu

Jakmile budeme mít místo vybrané, popřemýšlíme nad skladbou rostlin. Aby nebyl květinový záhon přeplácaný, je lepší do něj umístit maximálně 5 druhů rostlin. Trvalky, které milují slunce, můžeme kombinovat s travinami nebo nízkými okrasnými keři. Je ale dobré dbát na to, aby alespoň část rostlin v záhonu kvetla, ideálně postupně – tím přilákáme na naši zahradu opylovače.

Snažíme se k sobě vysazovat rostliny s podobnými nároky na půdu a stanoviště
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Snažíme se k sobě vysazovat rostliny s podobnými nároky na půdu a stanoviště

Asi nás nemine návštěva zahradnictví. Je praktičtější dát přednost tuzemským zahradnictvím a pěstitelským centrům před dovozem z ciziny. Jednak se sluší podporovat domácí pěstitele, a za další máme jistotu, že naše rostliny za námi necestovaly přes kontinenty v nevyhovujících podmínkách. Pokud to jen trochu půjde, vyhneme se rostlinám, které byly pěstovány v rašelinovém substrátu. Rašelina patří mezi neobnovitelné zdroje a její těžba výrazně stoupá i pro potřeby pěstitelských společností, které v ní spatřují snadný způsob pěstování rostlin pro potřeby odběratelů.

Výsadba 

Půda je připravená, takže před samotnou výsadbou stačí budoucí květinový záhon jen prokypřit a odstranit plevel. Půdu můžeme doplnit zeminou, smíchanou s prosátým kompostem asi ve výšce 20 cm. Při výsadbě dodržujeme pravidlo lichého počtu rostlin v počtu 3 nebo 5 stejných druhů u sebe. Na 1 m² se v pohodě vejde 5 velkých rostlin nebo travin. V případě menších či půdopokryvných rostlin to mlže být 7–9 kusů rostlin. 

Květinový záhon může být i skalka nebo kombinace obojího
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květinový záhon může být i skalka nebo kombinace obojího

Dodržujeme pravidlo, že dopředu patří nízké nebo poléhavé rostliny, středová až zadní část může hostit rostliny vysoké – tím budou všechny rostliny dobře viditelné. Při výsadbě postupujeme klasickým způsobem, rostliny vyjmeme z květináče, uvolníme jim kořeny a odebereme svrchní část substrátu, který většinou hostí náletové plevely. Tuto vrstvu využijeme k tomu, že ji vložíme do připravené výsadbové jamky, a k ní přidáme tabletu s organickým, pomalu se uvolňujícím hnojivem. Pak rostlinu zasadíme. Závěrem květinový záhon vylepšíme mulčem, který bude zadržovat vláhu, a zabrání enormnímu nárůstu plevelů. Hotový květinový záhon zalijeme a můžeme se těšit na záplavu květin.

Zdroj informací: Zahradník po ruce

Publikováno: 21. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová