Hmyzí domky, známé také pod pojmem hmyzí hotely, jsou velmi užitečnými pomocníky v našich zahradách – především tam, kde máme problém se škůdci, ale nechceme si zahradu zamořovat chemickými přípravky na jejich odstranění. Díky hmyzím domečkům nalákáme do našich zahrad predátory, kteří se tímto obtížným hmyzem živí – škvory, berušky a podobně.
Hmyzí domky
Hmyzu se v našem okolí vyskytuje čím dál tím méně, ačkoliv to na první pohled tak nevypadá. Bohužel ale užitečný hmyz nahrazují ve velkém mouchy, komáři, vosy a také drobní škůdci (mšice, svilušky nebo molice), kteří pořádají doslova nálety na naše zahrady a plodiny. Je tu samozřejmě možnost použít některý z insekticidů a obtížný hmyz a škůdce minimálně eliminovat. Je však nutné dále zamořovat naše okolí chemickými přípravky, kterých je i tak v ovzduší víc než dost?
Jistým řešením by, alespoň lokálně pro naše zahrady, mohlo být použití hmyzích hotelů, kterým se také jinak říká hmyzí domky. V čem spočívá jejich výjimečnost? Hmyzí domky nebo hotely jsou jednoduché přístřešky pro užitečný hmyz, který v nich může nalézt úkryt před nepřízní počasí a predátory (ptáky, drobnými hlodavci nebo obratlovci). Nemusí to být nutně dřevěné stavbičky, které se poslední dobou staly velmi moderní, a prodávají se už jako hotové výrobky v obchodech. Na jejich výrobu vám bude stačit pár obyčejných věcí, které běžně máte doma a na zahradě.
Co budete potřebovat:
- staré květináče
- provázek
- slámu nebo seno, případně dřevitou vlnu
- šišky
- klacíky
- jemné pletivo
Postup:
V podstatě můžete hmyzí domky vyrobit několika způsoby. Jedním typem jsou hmyzí domky závěsné. Stačí vzít trochu slámy a omotat ji provázkem. Tento věchýtek potom nacpěte do květináče a konec provázku provlékněte otvorem ve dně květináče.
Zvenku potom provázek zajistěte kouskem klacíku, aby vám sláma z květináče nevypadla. Květináč dnem vzhůru i se slámou zavěste na strom tak, aby se květináč dotýkal kmenu nebo silné větve. Bude to dokonalý úkryt pro škvory, kteří budou na oplátku likvidovat z naší zahrady drobný přemnožený hmyz (mšice) a odstraňovat i hmyz uhynulý.
Dalším způsobem je květináč vystlaný slámou nezavěšovat na větve, ale opět dnem vzhůru nasaďte na silnější delší klacík, který zapíchnete na okraj záhonu. Můžete takto ozdobit každý roh a hmyzí domky rozestavět libovolně i po celé zahradě.
Ještě tu máme nápad se šiškami. Květináč tentokrát nechte stát tak, jak je zvykem, a na jeho dno dejte smotek slámy nebo sena. Zbytek prostoru v květináči vyplňte šiškami. Aby se hmyzí domky nestaly veřejným občerstvením pro nenasytné ptáky, přetáhněte přes okraj květináče pletivo a upevněte je. Zde mohou najít úkryt berušky a jejich larvy, ptáci nebudou mít šanci je odtud vyzobávat.
A pak si samozřejmě můžete postavit velký a dokonale "vytuněný" hmyzí hotel, kde najdou útočiště podstatné druhy hmyzu. Můžete postavit jednoduchou dřevěnou stavbičku, kterou rozdělíte na patra, patra potom na pokoje jako ve skutečném hotelu. Každý z pokojů zkuste zařídit v jiném stylu – vystelte je nejen slámou nebo senem, ale použijte i kousky kůry, zetlelé dřevo, dutá stébla rákosu, mech, bukvice, žaludy, drobné větvičky. Při vyplňování pokojíčků se snažte, aby materiál uvnitř nepřesahoval ven, protože by vlivem dešťů mohl začít plesnivět.
Tyto velké hmyzí domky budou potřebovat střechu, aby do pokojíčků nezatékalo, a obě strany bude potřeba opatřit jemným pletivem, aby se dovnitř nedostali žádný predátoři nebo všetečné děti či domácí mazlíčci.
Zdroj informací: pořad Zahradník po ruce
Publikováno: 23. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová