reklama

Postav dům, zploď syna, zasaď strom. Ale jaký?

Podle čeho vybírat stromy na zahradu? Hledáte spíše užitkové, nebo raději okrasné? A je rozdíl mezi tím, zda vysazovat stromy na okrasu nebo stromy s ovocem? Pokud máte na zahradě dost místa, vytvořte si ovocný sad i okrasný háj.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vybíráme stromy na zahradu

Stromy na zahradě mají několik důležitých funkcí. Dávají stín, čímž chrání nejen lidi, ale i spoustu dalších menších rostlin pod nimi. Okrasné stromy potěší svými květy nebo dekorativními listy. A ovocné stromy vás odmění záplavou chutného ovoce.

Výběr stromů, a to jak okrasných, tak užitkových, pečlivě promyslete a naplánujte. Každá zahrada totiž potřebuje trochu jiné řešení. Stromy do zahrady nejde sázet nahodile, je potřeba mít jasný koncept. Jakmile strom jednou zakoření, nelze ho za několik let přesadit jinam, protože vám zaclání ve výhledu nebo se nehodí do celkového rázu zahrady.

Při výběru dřevin na zahradu zvažte, jaké budete potřebovat podmínky pro pěstování jednotlivých druhů, kvalitu půdy a stanoviště. Také si zjistěte o jednotlivých druzích stromů, do jaké výšky dorůstají – podle toho pak vybírejte malé stromy do malé zahrady a vysoké do rozlehlé zahrady.

Stromy před výsadbou namočte do vody
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stromy před výsadbou namočte do vody

Ideální je, pokud můžete stromy na zahradu nakoupit v nejbližším zahradnictví nebo u nejbližšího farmáře. Zde vypěstované stromky jsou zvyklé na půdu, která je podobná té na vaší zahradě, a stromy se po přesazení snáze ujmou. 

Pokud vybíráte stromy na zahradu z řad ovocných a máte představu výsadby stromků u obytných budov, volte spíše zimní odrůdy a skořápkoviny. Máte tak jistotu, že v době, kdy budou plody dozrávat, už pod nimi a v nejbližším okolí nepokvetou okrasné rostliny a nebude potřeba sekat vysoká tráva. Popadané ovoce tak snadněji najdete a sesbíráte.

Bobulové stromy budou lákat ptáky, počítejte proto s jejich výsadbou spíše dál od domu, aby vás ptáci svým štěbetáním nerušili brzy ráno. Okrasné stromy mají na zahradě také své místo a vybírají se buď podle barevných nápadných listů, nebo podle zajímavě tvarovaných větví či kvůli květům. 

Které ovocné stromy na zahradu vysadit?

 • jabloně
 • hrušně
 • slivoně, švestky, blumy, ryngle
 • třešně a višně
 • rybízy, angrešty a josty
 • meruňky
 • broskve a nektarinky
 • jeřáby
 • rakytníky
 • morušovníky
 • ořešáky, lísky, mandloně, jedlé kaštany
 • asijské hrušně
 • kdouloně
 • dříny
 • révu

K nim lze také zařadit celou řadu exotických stromů, které jsou schopny u nás zakořenit a plodit – fíkovníky, muchovníky, arónie, goji (kustovnice), kiwi a další. Nabídka okrasných stromů na zahradu je ještě širší. Mezi stromy na zahradu okrasné květem můžeme zařadit třeba sakury, stromkové růže, azalky, šeříky nebo magnólie. Okrasné a barevné listy vám nabídnou především javory, jinany, štědřence, jilmy, tamaryšky, habry a buky, vrby nebo katalpy.

Jak vysadit stromy na zahradu

1. Vykopejte si výsadbovou jámu na předem (a dobře) zvoleném stanovišti. Podle zahradnické normy by měla být velká cca 70×70 cm, s hloubkou minimálně 40 cm. Nemusíte tvořit přesný čtverec, ale snažte se dodržet rozměry.

Připravte výsadbové místo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Připravte výsadbové místo

2. Do jámy zatlučte pevný a silný kůl, který bude schopný stromek udržet. Kůl zakládejte vždy před výsadbou stromků, abyste si jeho pozdějším usazováním nepoškodili kořeny stromků. Kůl zatloukejte vždy na tu stranu, odkud nejčastěji fouká vítr. Kůl bude mladý stromek před poryvy větru chránit.

Kůl usaďte před vysazením stromku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kůl usaďte před vysazením stromku

3. Zastřihněte větve stromku ještě před zasazením. Zastřihuje se na tzv. větevní kroužek, což je místo, kde větve vybíhají z kmenu a místo je nápadně silnější a jakoby zduřelé. Zde jsou pletiva, která podpoří zahojení rány. U špičky proveďte střih asi 2 mm nad očkem došikma.

Zastřihněte větve a kořeny
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zastřihněte větve a kořeny

4. Zastřihněte také kořeny, protože mohou být poškozené už ze školky, pokud jste koupili stromky prostokořenné. Zastřihněte i stromky, které jste koupili v balu – ten je potřeba rozebrat a kořeny očistit od substrátu. Odstraňte všechny poškozené kořeny.

5. Stromy do výsadbové jámy sázejte tak hluboko, aby krček stromku zůstal nad zemí. V tomto místě se spojuje podnož s naroubovanou odrůdou. Pokud byste krček ukryli pod zem, pravděpodobně vám vyroste původní odrůda z podnože, ne ta ušlechtilá. Před samotnou výsadbou nechte stromek pořádně napít a postavte ho na pár hodin do kbelíku s vodou. Tuto vodu pak při sázení vlijte na dno výsadbové jámy a máte tak dokonale připravené místo.

Jámu prolijte vodou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jámu prolijte vodou

6. Kořeny stromku v jámě prosypte substrátem pro ovocné nebo okrasné dřeviny. Počítejte s tím, že na jeden stromek spotřebujete i 200 litrů substrátu. Vrstvy substrátu prolijte vodou, aby si půda lépe sedla. 

Vrstvy substrátu prolévejte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vrstvy substrátu prolévejte

7. Substrát dosypte okolo stromku tak, aby splynul s okolním terénem, a vytvořte tzv. závlahovou mísu v šířce asi 80 cm. Mísu i okolí stromky prosypte dřevní štěpkou, která udrží místo vlhké, zamezí růstu plevelů a vnikání škůdců ke kořenovému systému.

Ze substrátu na povrchu vytvořte mísu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ze substrátu na povrchu vytvořte mísu

8. Vyvažte stromek ke kůlu a snažte se používat přírodní motouzy, které snáze zrecyklujete, jakmile je už nebudete potřebovat. Úvaz vytvořte ve tvaru osmičky.

Nezapomeňte stromek uvázat ke kůlu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nezapomeňte stromek uvázat ke kůlu

Okrasné i ovocné stromy na zahradu zkrášlí celý prostor a propůjčí mu mnoho barev i vůní. Pokud nemáte příliš velkou zahradu, vysaďte si zákrsy nebo stromky v květináčích, u ovocných stromů můžete zkusit moderní sloupové stromky. Mohou být jak významným estetickým prvkem, tak poskytnou spoustu plodů.

Zdroj informací: pořad Zahradník po ruce, homago.cz, abecedazahrady.dama.cz, zahradnictvi-spomysl.cz

Publikováno: 25. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová