Po silných deštích, krupobití, nebo dokonce po povodni většinou jen sčítáte škody na zahradě. Někdy jsou minimální, ale někdy jsou skutečně markantní. V mnoha případech se můžete na řádění živlů připravit a odklidit jim z cesty všechno, co by mohlo doznat újmu.
Jak vyřešit škody na zahradě?
Poslední dobou má spousta lidí pocit, že se počasí zbláznilo. Nenadálé jarní mrazy, které poškodily, nebo dokonce zničily nakvetlé stromy a keře, a nyní letní bouřky, doprovázené přívalovými dešti, kroupami, a dokonce vznikajícími tornády a trombami. Škody na zahradě se v podstatě jen nabalují.
To zahrádkářům na klidu moc nepřidává. Nehledě na to, že sotva se vzpamatovali z jedné pohromy, už se na ně valí další. Bouřky z horka přicházejí čím dál tím častěji, a čím dál tím hůř se s nimi dá bojovat. S bouřkami přicházejí prudké poryvy větru, kroupy až do velikosti tenisových míčků s obrovskými masami vody, která padá z nebe. Takové počasí se směle může přirovnat ke konci světa.
Bohužel většina zahrádkářů tenhle pocit má, jakmile po bouřce a průtrži mračen přijde na zahradu a vidí spoušť, kterou nepřízeň počasí způsobila. Co v takové chvíli dělat a jak "přežít" škody na zahradě? Hlavně nepodléhat stresu! Je jasné, že pro spoustu lidí je jejich vymazlená zahrádka srdeční záležitostí a vidět obrovské škody na zahradě, poškozené a vyplavené rostliny, rozvalenou skalku a podemleté skleníky, pařeniště nebo zanesený bazén je prostě katastrofa. Spoustu materiální škody je vám ale schopna zaplatit pojišťovna.
Tip:
Je dobré popřemýšlet nad tím, zda máte odpovídající a aktualizovanou pojistku, popř. zda vůbec nějakou pojistku máte. Rozhodně, vzhledem k zhoršujícím se klimatickým podmínkám, by se nějaká dobře postavená pojistka hodila, protože může škody na zahradě pomoci finančně vyřešit.
Co dělat v případě, že zahradu zaplaví přívalové deště?
Přívalové deště jsou naštěstí to menší zlo. Berte to tak, že v tom lepším případě máte dokonale zalitou zahradu – ta obrovská spousta vody se naštěstí vsákne do půdy, což znamená minimální škody na zahradě, a nebude to na překážku, protože se nejedná o vodu kontaminovanou.
Škody tedy nebudou tak markantní a pár polámaných nebo vyplavených rostlinek na záhonech nebo polámaných větví se dá snadno odstranit. Pokud bude potřeba ořezat polámané větve, nezapomeňte ošetřit řezy proti hnilobě.
Jakmile se voda vsákne nebo odteče, okopejte rostliny na záhonech, aby si oddechly od toho velkého množství vody. Zároveň aplikujte hnojivo, protože přívalové deště odplavily nejsvrchnější vrstvu, a s ní i výživu pro rostliny.
Pokud očekáváte přívalové deště, ukliďte pod střechu všechno, co by se vodou mohlo rozmočit nebo poškodit. Naopak ale otevřete a nastavte nádoby, které mohou déšť zachytit, a vy si tak vytvoříte zásobu dešťové vody na zálivku.
Krupobití a jeho následky
Kroupy jsou podstatně větší pohromou, ale naštěstí se na ně lze připravit dopředu (stejně jako na přívalové deště). Kroupy jsou ale schopny totálně zdecimovat úrodu, zničit zasazené plodiny i okrasné květiny, polámat větve, také zdevastovat skleník i pařeniště, vytlouct okna, a dokonce poškodit i dřevo na terase, čímž mohou škody na zahradě dosáhnout hodně velkých částek.
Pokud budete jednat dostatečně rychle, některé rostliny lze zachránit. Ihned je potřeba shrabat ze záhonů všechny kroupy, protože led podchlazuje zem i rostliny. Špatné počasí může značně obnažit kořenový systém, proto hned, jak to situace dovolí, by měly být všechny rostliny dodatečně pokryty dobře prokypřenou půdou. Všechny padlé rostliny je třeba přivázat k dřevěným kolíkům, poškozené části rostlin odstranit. Rozhodně bude potřeba rostlinám podat výživu, jinak u oslabených rostlin hrozí rozvoj chorob a napadení škůdci.
Povodně a záplavy
To je asi nejhorší možný scénář, který ale může nastat právě jako důsledek přívalových dešťů společně s dalšími faktory. Pokud se vám zahradou prožene povodeň, nese s sebou v 99 % kontaminovanou vodu z kanalizací nebo čističek odpadních vod, popelnic a skládek, chemické látky, benzín, naftu, oleje a rozkládající se uhynulá zvířata. V takovém případě nezbývá nic jiného, než všechno, co jste na zahradě měli zasazené a určené ke konzumaci, neodkladně zlikvidovat.
Druhým problémem je bahno, které s sebou povodeň nese. Likvidace kontaminovaného bahna je pak prvním krokem, který musíte udělat, jen co opadne voda. Doporučujeme také likvidaci všech dřevěných předmětů, které byly povodní zasaženy, a také zlikvidujte všechno, co nelze omýt a vydezinfikovat. Při práci používejte rukavice a holínky, dezinfikujte si ruce a všechny části těla, které přišly s kontaminovanou vodou do kontaktu, protože se sami můžete kontaminovanou vodou nakazit.
Důležité, co musíte udělat, je ihned přestat používat studnu, a to i pro užitkovou vodu. Studna bude rovněž pravděpodobně kontaminovaná. Bude potřeba její důkladná sanace, ke které je lepší přizvat odborníky. V každém případě, pokud se přes vaši zahradu převalí pouze přívalový déšť, můžete mluvit o štěstí, protože škody na zahradě budou minimální.
Zdroj informací: jak.multifitt.cz, ceskestavby.cz
Publikováno: 24. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová