reklama

Červnové kalendárium: Měsíc plný slunce, ovoce a radosti

Venku začínají převládat horké dny plné slunce, máme za sebou první tropickou noc, školákům se píše vysvědčení, zahrádky nám dopřávají jahodové, malinové, třešňové ale i rybízové hody, ve vzduchu je cítit léto… To „pravé“ astronomické začalo okamžikem letního slunovratu – 20. června 2024.

i (Zdroj: Shutterstock)
Červen je měsícem bohaté sklizně na zahrádkách

Okrasná zahrada

Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy rostlin. Některé druhy trvalek, jako např. chrpy, kopretiny, vlčí bob, po odkvětu seřízneme těsně nad zemí, přihnojíme, tak, aby na konci léta znova vykvetly. Chryzantémám a jiřinkám zaštípneme vrchol, aby se větvily. Pokojové rostliny můžeme umístit na několik měsíců na zahradu nebo balkon. Pobyt venku jim prospěje, vytvoří nové zdravé výhony a otuží se. Na první pohled budou vypadat svěžejší a zdravější. Období, kdy jsou rostliny venku, můžeme využít pro renovaci interiéru, třeba malování. Přichází čas na výsevy dvouletek, které pěstujeme pro výsadbu na podzim. Problémem těchto výsevních termínů je vysoká teplota, největší nebezpečí pro výsev je přeschnutí. I jedna zapomenutá zálivka může způsobit špatnou klíčivost osiva. Dobrou prevencí je zasypání semen vermikulitem.

Sedmikráska preferuje slunné stanoviště, ale snese i polostín
i (Zdroj: Shutterstock)
Sedmikráska preferuje slunné stanoviště, ale snese i polostín

Ovocná zahrada

Po odkvětu se může začít odlisťovat zóna hroznů. Dostatečné je odstranění zálistků a 1–2 listů v zóně hroznů, aby do zóny hroznů dopadalo rozptýlené sluneční záření. V případě, že letorosty přerůstají drátěnku, je třeba je zakrátit – osečkovat. Pravidelně sledujeme výskyt chorob a škůdců. Na jádrovinách zasahujeme hlavně proti padlí a strupovitosti, dále proti mšicím, vlnatce a obaleči. U peckovin nám může úrodu znehodnotit vrtule třešňová a různé druhy pilatek, u slivoní též tmavka švestková.

Strupovitost je nejčastější houbová chorobu jabloní, ale může se vyskytovat i na hrušních, tato choroba dokáže zcela znehodnotit úrodu
i (Zdroj: Shutterstock)
Strupovitost je nejčastější houbová chorobu jabloní, ale může se vyskytovat i na hrušních, tato choroba dokáže zcela znehodnotit úrodu

Typ použité podnože výrazně ovlivňuje intenzitu vegetativního růstu naštěpované odrůdy. Často se stává, že u některých vegetativně množených podnoží nám tato podnož pravidelně obrůstá u kmene. Takto podrůstající výmladky podnože je nutné co nejdříve po jejím objevení odstranit

Zeleninová zahrada

Saláty, ředkvičky a kedlubny jsou plodinami jara. Letní horka jim moc nesvědčí, při vysokých teplotách vybíhají do květu, případně rychle dřevnatí a vyšeptávají. Jestli máte tyto plodiny rádi, nemusíte se jich ale ani v průběhu léta vzdát. Pouze je nutno zvolit správnou odrůdu ze skupiny „celoroční“. Z ředkviček je to například velmi raná odrůda ESTER, osvědčený salát je např. LENTO, Z kedluben můžete pro celoroční pěstování zvolit hybrid KREF F1.

Plazivé tykve rostou nejdříve keříčkovitě, až postupně začnou „vyhánět“ dlouhé šlahouny. Toto je poslední doba, kdy můžete do porostu efektivně zasáhnout, okopat jej a odplevelit. Když se rostliny zapojí, každé vstupování do porostu s sebou nese riziko jejich poškození. Při velmi vysokých teplotách ve skleníku se vyskytují problémy s opylováním plodů rajčat. Část plodů je malých, bez dužniny, a hlavně bez semen. Lepšímu opylení napomůže intenzivnější větrání a proudění vzduchu, nebo prosté zatřesení rostlinou, které způsobí spadnutí pylu z tyčinek na bliznu semeníku.

Časopis Zahrádkář letos opět připravuje na výstavišti Zahrada Čech v Litoměřicích expozici v pavilonu G a Den časopisu Zahrádkář v amfiteátru výstaviště 15. 9. 2024. Podrobnosti o soutěžích a cenách budeme přinášet v jednotlivých číslech.

Rubrika vzniká ve spolupráci s časopisem Zahrádkář, více na www.izahradkar.cz.
Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560.

Zdroj informací: časopis Zahrádkář

Publikováno: 20. 6. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce