reklama

Chcete mít dvoujnásobnou úrodu malin na zahradě?

Prostor, kam budete maliníky a posléze i jahody vysazovat, vybírejte s rozmyslem. Maliny na záhonu potřebují dostatek slunečního svitu a pokud možno lehčí půdu – stejně tak jahody. Odměnou za dobrou půdu vám bude spousta sladkých plodů, kterých díky dvojímu pěstování sklidíte dvojnásobek.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak pěstovat společně maliny a jahody?

Na volná místa na zahradě vysaďte maliníky. Tyto užitečné bobuloviny se vysazují na jaře, ideálně už v březnu. Maliník (Rubus idaeus) poskytuje pěstitelům jednu zásadní přednost: je možné ho pěstovat i ve vyšších nadmořských výškách. Před samotnou výsadbou bude nutné se rozhodnout, zda maliny na záhonu budou jednou plodící, nebo remontantní odrůdy, které plodí dvakrát ročně.

Jakmile maliníky vyrostou, zůstane pod nimi spousta volného místa, které (pokud jej nějak neobhospodaříte) velmi brzy zaroste trávou a plevelem. Máme pro vás nápad, jak toto místo využít. Vysaďte pod maliníky lesní jahody. Maliny a jahody se velmi dobře snáší, a lesní jahody navíc potřebují velmi podobnou půdu jako maliníky, nebudou si navzájem konkurovat a budete mít dvojnásobnou úrodu.

V březnu vysaďte maliny na záhony a doplňte je jahodami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V březnu vysaďte maliny na záhony a doplňte je jahodami

Maliny se vysazují je do humózní, středně těžké a dobře propustné půdy, která má dostatek vláhy a mírně kyselou reakci. Půda by měla být předem důkladně vyhnojená, protože maliny mají vysoké nároky na hnojivo. I během roku poskytujte rostlinám v předjaří před kvetením NPK, každý 3. a 4. rok zapracujte do půdy uzrálý kompost. 

Postačí vyhloubit jámu o velikosti 30×30×30 cm. Rostliny se vysazují asi o 5 cm níže, než se pěstovaly na farmě, ve vzdálenosti 40–60 cm. Při výsadbě se snažte nepoškodit pupeny, protože by se růst rostlin zastavil, a mohly by i zcela uhynout.

Drobné lesní jahody jsou velmi sladké a chutné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Drobné lesní jahody jsou velmi sladké a chutné

Maliny na záhonu doplňte jahodami, ideálně lesními, které sice dávají menší plody, ale o to chutnější a sladší. Stále populárnější jsou kromě klasických zahradních jahod také lesní jahody. Jahodník obecný (Fragaria vesca) je mezi lidmi známější právě pod názvem lesní jahoda. Tato trvalka vyrůstá do výšky 5 až 20 centimetrů a nalézt ji můžeme planě v lesích, v hájích, na pasekách a na mezích. Vyšlechtěná odrůda lesních jahod se označuje jako měsíční jahody (Fragaria vesca semperflorens).

Jejich menší plody, menší než u jahodníku velkoplodého, jsou velice sladké, chutné a vyznačují se i specifickou vůní. Lesní jahody se mohou stát i krásnou ozdobou květinových záhonů, skalek či okenních parapetů, proto je neváhejte vysadit právě pod narostlé pruty maliníku. Maliny v záhonu společně s lesními jahodami vytvoří krásné lesní zátiší.

Typicky se měsíční jahody pěstují ze semen, která se obvykle vysévají v době od února do března – to je další výhodou, pokud se rozhodnete pěstovat maliny na záhonu společně s jahodami. V březnu vysadíte sazenice malin a jahody vysejete do pěstebních nádob, v dubnu až květnu budou sazeničky jahod natolik silné, že je můžete přesadit ven na záhony.

Jednotlivé sazenice pak vkládejte tak hluboko, aby jejich srdéčko čili střed bylo zhruba na úrovni země. Nesmíte ho nikdy zcela zakrýt, protože pak byste se úrody chutných plodů nedočkali.

Zdroj informací: pořad Zahradník po ruce, abecedazahrady.dama.cz, zahradnictvi-spomysl.cz

Publikováno: tento týden, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová