reklama

Vinnou révu můžete pěstovat i v květináči

Máte rádi vinnou révu a nemáte zahrádku? Nemusíte smutnit, lze to i bez ní. Vinná réva má mnoho odrůd a naše klima je výhodné pro její pěstování. Pokud dodržíte některé zásady, bude možná i výsadba vinné révy do květináče, který si můžete umístit na balkóně nebo terase. Výhodou je, že ji můžete pěstovat v chladnějších oblastech, kde by pro ni byly jinak nepříznivé podmínky.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výsadba vinné révy

Ve většině míst České republiky lze pěstovat různé odrůdy vinné révy. Ať už se jedná o klimaticky přijatelná, nebo poněkud náročnější místa z pohledu nižších průměrných celoročních teplot. Většina zahrad má mírnější mikroklima a můžete tak vypěstovat stolní hroznové víno i mimo vinařskou oblast. Běžně se vinná réva pěstuje na volně stojící stěně, ve slunečné poloze chráněné proti větru. Jinak je dosažení dobrého vývoje pouze na jihovýchodních až jihozápadních stěnách. K výsadbě je důležitá dostatečně vápenitá a hluboce založená půda. Roubovaná réva vyžaduje méně vápníku. Nevlastníte zahradu, a přesto chcete vinnou révu pěstovat? Nemusíte smutnit, pokud vlastníte alespoň balkón nebo terasu! V takovém případě máte vyhráno, výsadba vinné révy je možná i do květináče.

Výsadba vinné révy do květináče  

Výsadba vinné révy do květináče se liší od běžného pěstování tím, že s keřem můžete manipulovat. Zároveň ale nemá takový prostor jako při výsadbě do země. Z tohoto důvodu je nutné si připravit dostatečně velký květináč, ve kterém bude moci vinná réva prospívat. Ideální výška nádoby je 30-50 cm s dostatečnou šíří, která pojme 50 litrů substrátu. Samozřejmostí je otvor pro odtok přebytečné vody. Vybírejte odrůdy z kategorie raných nebo velmi raných, které mají vegetační dobu 90-120 dnů. Ideální jsou stolní odrůdy, kdy můžete zralé plody přímo konzumovat na balkóně nebo terase. Ti z vás, co mají rádi burčák, mohou zvolit odrůdy určené k moštování. Lze pěstovat i odrůdy vhodné k sušení, ze kterých si usušíte rozinky. K umístění takto vysazené révy vybírejte jižní nebo jihozápadní stranu balkónu nebo terasy.  

Vinná réva může být umístěna v květináči i u pergoly
Vinná réva může být umístěna v květináči i u pergoly (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vinná réva je oblíbená
Vinná réva je oblíbená (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

I při této výsadbě je velmi důležitá kvalitní zemina. Zahradní smíšená s rašelinou v poměru 1:1 nebo jen zemina bez rašeliny, ale s přidáním mykorhizních hub. Na dno květináče nasypte 5 cm hrubého štěrku nebo drobných kamínků pro lepší odvodnění. Stejně jako ve volné zemi i v květináči rostlinu přidržíte kolíkem nebo roxorem minimálně 2 m vysokým. Rostlinu v květináči můžete přizpůsobit danému prostoru tvarováním, ohýbáním nebo vyvazováním po obvodu balkónu nebo terasy. Vhodný je i žebřík umístěný na stěnu, kde budete moci jednotlivé výhony tvarovat. Sazenici umístěte až na dno květináče, aby se mohla dobře zakořenit.

Přes vegetační období je vinná réva v květináči dobrým společníkem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Přes vegetační období je vinná réva v květináči dobrým společníkem

Hnojení a zálivka

Výsadba vinné révy do květináče potřebuje pravidelnou zálivku. Především v době vegetace potřebuje každodenní zálivku. Pozor však na přemokření, které nesnáší. Pro hnojení zvolte vícesložkové hnojivo. Ideální jsou dlouhodobě působící hnojiva. Takto dosáhnete u vinné révy zdravého růstu, nádherné barvy, robustního vzrůstu a pravidelnou plodnost. V zimních měsících potřebuje jen minimální zálivku, ideálně za teplejších nemrazivých dnů.   

Přezimování

Na zimní měsíce obalte keř několikrát netkanou textilií. Před silnými mrazy chraňte rostlinu umístěním v závětří ideálně v chladnější místnosti jako garáž, světlý sklep nebo hala. Pod květináč můžete umístit polystyren, aby byl ochráněn i kořenový systém od silných mrazů.  

Zdroj: pořad Zahradník po ruce, Velká zahrádkářská encyklopedie - CH. Brickell a kolektiv (ISBN: 80-7202-569-4), region.rozhlas.cz, nejlevnejsizahradnik.cz

Publikováno: 5. 7. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská