reklama

Jak odstranit z listů rybízu skvrny?

Rybíz je jednou z nejoblíbenějších plodin. Můžeme si vybrat stromky nebo keře, záleží na tom, co se na naší zahradě bude lépe vyjímat. Rybíz v průběhu vegetace nepotřebuje žádnou péči, nehnojíme, pouze za suchých dnů zavlažujeme. Proti vysychání i na zlepšení kvality půdy stačí každé jaro přihrnout nový kompost a zamulčovat – a také dávat pozor na výskyt chorob a škůdců. Některé choroby rybízu jsou zaměnitelné právě za napadení škůdci.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Choroby rybízu – skvrny na listech

Červené skvrny na listech rybízu mohou mít několik příčin. Může se jednat o houbové onemocnění, jako je antraknóza, nebo o důsledek parazitismu mšice červené.

Rybíz bílý, červený a černý (ribes album, rubrum, nigrum) patří mezi oblíbené bobulové ovoce, které se hodí k přímé konzumaci, na zamrazení, na ovocné koláče, ale především se z něj vyrábí výborná marmeláda. Černý rybíz je pak hotová vitaminová bomba, má i výrazné léčivé účinky. Proto, jakmile se na jeho listech objeví nevzhledné skvrny, je na místě zbystřit a pátrat po příčině.

Antraknóza

Původcem je houba Colletotrichum orbiculare. Toto houbovité onemocnění, které přezimuje v opadaných listech rybízu, zvládne přezimovat i v pupenech rostlin. Projevuje se jako červené nebo hnědé skvrny na listech, které se postupem času zvětšují, a tvoří na nich rakovinu. To zase může vést ke žloutnutí, hnilobě a odumírání listů. Nejvíce se infekce šíří během jarního vlhkého a teplého počasí.

Typický příznak antraknózy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Typický příznak antraknózy

Důležitým krokem před tímto onemocněním je správná péče o rostliny. Onemocnění se šíří opravdu velmi rychle, proto je nutné věnovat péči nejen samotným rostlinám, ale také jejich okolí, nářadí a nádobám.

Prevencí je prolití půdy okolo rostlin horkou vodou o teplotě 70–80 °C. Proti hmyzu, který choroby rybízu šíří, použijte postřik z česneku. Do 10 l vody vložte asi 200 g neloupaného česneku, nechte ho pracovat jeden den pod víkem a potom nastříkejte na rostliny. Na léčbu samotného a už propuknuvšího onemocnění použijte fungicidní přípravky proti houbovým onemocněním, případně rostlinu ošetřete známými přípravky obsahujícími měď nebo síru. Odstraňte všechny zažloutlé nebo skvrnité listy. Často je ale příčinou výskytu červených skvrn na listech rybízu účinek plísní, infekce nebo škůdci.

Červené skvrny na listech znamenají buď nemoc rostliny, nebo přítomnost škůdce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Červené skvrny na listech znamenají buď nemoc rostliny, nebo přítomnost škůdce

Choroby rybízu, které roznášejí mšice

Pokud se na listech rybízu objevily červené konvexní, jakoby oteklé skvrny a mladé výhonky jsou zkroucené, pak je rostlina s největší pravděpodobností napadena mšicemi, které z ní vysávají šťávu. V důsledku toho jsou listy rybízu pokryty červenohnědými skvrnami a otoky.

Takto vypadá list, pod nímž se ukrývají mšice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Takto vypadá list, pod nímž se ukrývají mšice

Mšice se rychle množí. Od května do října kladou vajíčka na spodní strany listů a sají z rostlin šťávu – to se projevuje kroucením listů. Další známkou mšic je také to, že se v okolí vyskytuje velké množství mravenců. 

Od mšic vám mohou pomoci nejrůznější hmyzí predátoři, nejčastěji larvy a dospělí jedinci slunéčka sedmitečného neboli berušky. Přilákejte tyto predátory na zahradu pomocí hmyzích domečků, pomohou vám odstranit nejen mšice, ale zároveň i choroby rybízu, způsobené právě mšicemi.

Zdroj informací: pořad Zahradník po ruce, magazindoma.cz, 2domacifarma.cz, nkz.cz

Publikováno: tento týden, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová