reklama

Včelaření je nádherný a sladký koníček

Včelaření je krok, který je potřeba pečlivě zvážit a prokonzultovat i s rodinou. Silný alergik v rodině asi nebude zcela nadšený, ale pokud vy i ostatní členové rodiny budete dodržovat bezpečný odstup a k včelám bude přistupovat pouze jejich chovatel, bude pak celá rodina odměněna sladkým medem. K medu ale vede dlouhá cesta, a tu je potřeba včelám umést tak, aby svůj krátký život prožily spokojeně a smysluplně.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vše o včelaření

Včely patří mezi hospodářská zvířata, a jako taková podléhají Státní veterinární správě. Včelař by pak měl být registrovaný jako chovatel včel a splňovat všechny náležitosti, které k chovatelství tohoto druhu patří. Pokud jste se rozhodli, že chcete zkusit včely chovat (ať už pro sběr medu nebo primárně jako opylovače stromů a keřů), rozhodně se nejprve informujte, co tato "řehole" obnáší. Minimálně by to chtělo začíst se do odborné literatury nebo navštívit některý ze seminářů.

Neuškodí ani spolupráce s mentorem, kterým může být Český svaz včelařů (ČSV). Jeho webové stránky, případně další včelařské organizace, nabízejí spoustu studijního materiálu i odborné poradenství. Chov včel čili včelaření je ušlechtilý koníček, na jehož zdárném konci vás čeká ne hrnec plný zlata, ale medu. Což je vlastně takové tekuté, nadto zdravé a velmi chutné zlato. 

Rámky pokryté voskem skrývají komůrky pro larvy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rámky pokryté voskem skrývají komůrky pro larvy

Jakmile splníte zákonné povinnosti včelaření, zaměřte se na výběr stanoviště. Stanoviště by mělo být snadno přístupné, ale dostatečně stranou od ruchu našeho bydlení, a dobře chráněné, s dobrými podmínkami pro pokojný život včel, suché a slunné. Naši předkové umísťovali úly a kláty do ovocných sadů a poblíž zahrad, aby měly včely ve svém okolí na dosah dostatek potravy. Mimochodem, klát je lidový název pro úl vyřezaný ze špalku.

Tradiční otevírací úl
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tradiční otevírací úl
Staré špalkové úly se nazývají kláty
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Staré špalkové úly se nazývají kláty

Včelaření – včely a pomůcky

Včelaření znamená pořídit si úly a včelstvo. Co se týče úlů, investujte do zcela nových, i kdyby vám někdo nabízel úly třeba zadarmo. Nikdy nemůžete vědět, zda ve starém úlu nečíhá nějaká choroba, která může vaše včelstvo zcela zdecimovat, a vaše včelaření tak vyjde vniveč. Pořizování včelstva je tak trochu alchymie. Vyplatí se koupit tzv. oddělek – část včelstva od chovatele matek, který bude mít díky tomu výborné vlastnosti, navíc je takový chov pod pravidelnou veterinární kontrolou.

Včelí matka neboli královna je výrazně označená
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Včelí matka neboli královna je výrazně označená

Pak už zbývá jen pořídit včelařské pomůcky jako rozpěrák, dýmák, smetáček, ochranné pomůcky, jako je kukla, kombinéza a rukavice. Medomet s vybavením na vytáčení medu nemusíte hned kupovat, ale lze si jej půjčit. Při včelaření používejte dýmák pokaždé, když otevřete úly. Kouř včely uklidňuje, jejich reflex jim radí přestat poletovat a schovat se do úlu (včely podvědomě v kouři spatřují nebezpečí požáru v lese). 

Vykuřování včely uklidňuje
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vykuřování včely uklidňuje

Při práci se včelami mějte na paměti bezpečnost práce a ochranu svou i ochranu okolí. Přestože můžete mít klidné včely, nikdy nevíte, kdy se nálada ve včelstvu změní. Včely reagují agresivně na výrazné vůně a pachy, a také nemají rády prudké pohyby. 

Pokud chcete zaučit do včelaření i děti, musí vědět, že jim včely neublíží, pokud je nebudou vyrušovat, plašit a škodit jim. Žádný právní předpis navíc nezakazuje chovat včely na svém vlastním pozemku a ani neupravuje jakékoli podmínky pro stanoviště včelstev. O to víc by mělo být ve vašem zájmu informovat své sousedy o nápadu chovat na svém pozemku včely.

Včelstva kontrolujte alespoň třikrát do měsíce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Včelstva kontrolujte alespoň třikrát do měsíce

Jak je to s medem?

První med sice můžete ochutnat už v prvním roce, kdy si včely pořídíte, ale do sklenic ho můžete začít stáčet až v roce následujícím. To ho bude už tolik, aby ho včely mohly postrádat. Jako vedlejší produkt můžete také sbírat vosk.

Zdroj informací: pořad Zahradník po ruce, vcelstva.czu.cz

Publikováno: před dvěma dny, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová