reklama

Pohroma jménem slimáci. Jak se elegantně zbavit těchto trapičů?

Málokterý škůdce je naším zavilým nepřítelem jako slimáci, kteří mají navíc tlusté, slizké a měkké tělo. Jejich sliz chrání pokožku před vysycháním. Někdy ale máme pocit, že jsou nezničitelní. Protože slimáků nalezneme snad na každé zahradě věrtel, je na místě likvidace slimáků, díky níž zachráníme úrodu pro sebe.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Likvidace slimáků se může odebírat několika různými cestami, a ta chemická nemusí být primární

Likvidace slimáků efektivně a elegantně

Máme důvod k likvidaci slimáků? Nebo to je zas jen nafouklá bublina? Někdy bývají jako slimáci chybně nazývány všechny druhy tzv. nahých plzáků. Největším škůdcem je sem zavlečený plzák španělský (Arion vulgaris), který pohází ze severní části Pyrenejí. Vytlačuje původní druhy slimáků i plzáků a páchá obrovské škody v zemědělství.

Likvidace slimáků je bohužel nutná. Během krátké doby zničí na zahradě velkou část úrody. Na květinách a zelenině likvidují listy a květy, a jejich řádění je opravdu jen těžce zastavitelné. Plzáci lokálně způsobují značné škody, zvlášť v mírně teplém podzimním období, s dostatkem mlh a rosy, následujícím po vlhkém létě.

Boj s těmito škůdci je dlouhodobý, vleklý a s nejistým koncem. Velmi často slimáci a plzáci vyhrávají. Likvidace slimáků a plzáků je možná několika způsoby - chemicky, biologicky nebo mechanicky. 

Slimáci jsou abnormálně žraví škůdci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slimáci jsou abnormálně žraví škůdci

Chemická likvidace slimáků

Chemické přípravky jsou samozřejmě velmi účinné. Na výběr máme:

  • Kladení otrávených návnad nebo rozsypávání chemických zábran, které slimákům nechutnají a rostlinám se pak vyhnou.
  • Dusíkaté granulované vápno, které se rozhazuje po pozemcích.
  • Insekticidy typu Nemaslug, Ferramol nebo Slimax.

Biologická likvidace slimáků

Biologická ochrana je vhodná tam, kde nechceme používat chemii. 

  • parazitické hlístice (Phasmarhabditis hermaphrodita)
  • parazitické larvy (Tetanocera elata)
  • dravý plž skelnatka drnová (Oxichillus cellarius), který požírá vajíčka slimáků

Dále je tu celá řada přirozených predátorů  - slepýši, ježci, ropuchy, skokani,  střevlíci, kachny indický běžec, kosi a podobně. Pro tyto predátory je ideální připravovat přirozené úkryty, kde se budou sami ukrývat před lidmi a dalšími vyššími organismy.

Mechanická likvidace slimáků

Sběr jedinců, odstranění přirozených úkrytů nebo kladení pastí je několik základních možností. Velmi oblíbené způsoby jsou pěstování rostlin nebo bylin, které svou vůní slimáky odpuzují, např. tymián, šalvěj, fenykl, česnek nebo pažitka, ale také již vzrostlé afrikány, měsíčky či petržel.

Vyzkoušejte květiny, které slimákům nevoní
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyzkoušejte květiny, které slimákům nevoní

Slimáci nejsou příznivci parkuru, a proto všemožné dřevěné nebo kovové plůtky, překážky, drsný povrch, vaječné skořápky, skořápky z vlašských ořechů, vysoká vrstva mulče, piliny, popel, štěrk a další mechanické zábrany mohou slimáky odradit od našich záhonů.

Nejrůznější zábrany ztíží slimákům cestu k vaší zelenině
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nejrůznější zábrany ztíží slimákům cestu k vaší zelenině

A stejně tak se vyplácí pěstovat některé rostliny v květináčích či kontejnerech, především v takových, které mají drsný povrch. Slimáci se přes tuto překážku nedostanou k rostlinám.

Nejjednodušší je ale stále ruční sběr. Aby byla likvidace slimáků dokonána, sbíráme je do uzavíratelné nádoby, kde pojdou. Nasbírané mrtvé slimáky pak postačí přelít horkou vodou a nechat několik dní zkvasit. Potom můžeme takto vzniklý lektvar nalít na kompost nebo na okraje záhonů. Slimáky to odpuzuje.

Nedoporučujeme slimáky solit, protože si tím zároveň zasolujeme půdu a mnoha rostlinám bude sůl vadit.

Velkou pomoc nám prokáže měď. A to ve formě měděné pásoviny, kterou nastříháme na menší kusy a ty svineme do roury. Tyto měděné límce pak usazujeme do záhonů tak, aby uvnitř límce byla schovaná jedna rostlinka. Případně lze vyrobit lem okolo celého záhonu a uschovat za tuto měděnou obrubou všechno, co na záhonu roste.

Měděná pásovina, svinutá do límců jako ochrana před slimáky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Měděná pásovina, svinutá do límců jako ochrana před slimáky
Uvnitř límce vznikne mikroklima, které rostlinám bude prospívat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Uvnitř límce vznikne mikroklima, které rostlinám bude prospívat

Na podzim bychom také měli zrýt záhony do velké hloubky. Nanesená vajíčka slimáků se dostanou na povrch a v zimě zmrznou, čímž pro nás bude likvidace slimáků v další sezóně snazší.

Zdroj informací: pořad Zahradník po ruce, agromanual.cz, dumazahrada.cz, tipio.cz

Publikováno: tento týden, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová