reklama

Poskytněte půdě péči, odmění se vám kvalitními plodinami

Jak podpořit život v půdě? Rozvoj užitečných mikroorganismů je důležitý pro dobrý a kvalitní růst rostlin. Samy od sebe se ale mikroorganismy, minerály a výživné látky do půdy nedostanou. Bude potřeba tomu trochu pomoci. Ideálně formou ekologického hnojení, které nezatěžuje půdu chemickými látkami. Také vyzkoušejte mykorhizní houby a zelené hnojení po sklizni.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaký život je v půdě?

Život v půdě, to jsou statisíce mikroorganismů, ale i makroorganismů, jež neúnavně pracují v půdě. Každá půda obsahuje podíl nezpevněné půdní hmoty, organické hmoty, vody a vzduchu. Jednotlivé půdní složky jsou vzájemně promíšeny a vytvářejí směs, která si liší jak složením, tak vlastnostmi. Vlastnosti jsou fyzikální a chemické.

Fyzikální vlastnosti poukazují na minerální složení půdy, které je charakterizováno různou velikostí částic neboli zrn. Soubor těchto zrn pak tvoří frakce, což známe např. ze stavebnictví, kde se takto mluví o štěrku a různých frakcích.

Chemické vlastnosti, to je především kyselá, zásaditá nebo neutrální reakce půdního roztoku. Jakou reakci má půda, je nutné vědět z hlediska skladby vysazovaných rostlin na zahradách.

Z hlediska pěstebního je nejvíce ceněná černozem a hnědozem. Tyto půdy mají vysoký obsah humusu a jsou velmi úrodné. Málo úrodná a navíc kyselá půda se nazývá podzol. 

Život v půdě lze podpořit. Především přidáváním výživy, hnojiv nebo mykorhizních hub a dalšího organického materiálu, který vytvoří žádanou masu látek pro optimální život v půdě. 

Rostliny budou silné a zdravé jen tehdy, pokud budou dostatečně vyživené
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rostliny budou silné a zdravé jen tehdy, pokud budou dostatečně vyživené

Mykorhizní houby: Jedná se o půdní houbu v podobě mikroskopických vláken, která se napojují na kořeny rostlin. Díky mykorhizním houbám budou mít vysazené rostliny bohatší kořenový systém, krásné květy a plody. Kromě toho budou lépe překonávat období sucha, nebudou trpět při přesazování a zároveň budou chráněny proti některým půdním chorobám. 

Aplikace mykorhizních hub a přípravků s jejich obsahem je jednoduchá. Je potřeba dostat do přímého kontaktu přípravek s kořeny rostlin. Pokud tedy mykorhizní přípravek dodáte během sázení či přesazování přímo do pěstební jámy, uděláte správný krok.

Půda by měla být před výsadbou a výsevem prohnojená a proleželá
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Půda by měla být před výsadbou a výsevem prohnojená a proleželá
Po výsadbě nezapomeňte na vyvážený podíl živin
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Po výsadbě nezapomeňte na vyvážený podíl živin

Kromě mykorhizních hub to jsou třeba houby rodu Trichoderma, což jsou pro rostliny všeho druhu mimořádně prospěšné houby. Výrazně totiž pomáhají udržovat rostliny v dobré kondici a zlepšují jejich růst i následné plození. Nejznámější je Trichoderma harzanium, která navazuje symbiotické vztahy s rostlinnými kořeny a vytváří v kořenovém systému rostliny vlastní kolonie, které kořenový bal chrání před útokem patogenů, a život v půdě se tak rozvíjí dál.

Při výsadbě sazenic nasypte pod rostliny mykorhizní houby
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při výsadbě sazenic nasypte pod rostliny mykorhizní houby

O hnojivech, která se zapravují do půdy ať v podobě organického materiálu, granulátů nebo tekutých složek, už toho bylo napsáno mnoho. Hnojiva obsahují vyvážený podíl jednotlivých minerálů, které rostliny potřebují ke svému růstu. Velmi malý důraz se ale klade na křemík, který nemá funkci výživovou, ale ochrannou. Křemík přímo úměrně zvyšuje schopnost rostliny přijímat draslík, i proto jsou křemičitá hnojiva často nabízena v kombinaci s draslíkem. Takto zahnojená rostlina lépe prospívá, kvete a plodí, protože je díky křemíku silnější a vitálnější.

Čím vylepšit fungování mikroorganismů v půdě? Vsaďte na ekologická hnojiva s přírodní čedičovou moučkou, která jsou svým poměrem dusíku, fosforu, draslíku a železa přizpůsobené právě pro konkrétní rostlinu.

Hnojiva, výživa a další organický materiál podpoří růst rostlin
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hnojiva, výživa a další organický materiál podpoří růst rostlin

Život v půdě po sklizni

Jakmile sklidíte všechnu zeleninu, bylinky a další plodiny, je potřeba půdě věnovat další péči, jinak se život v půdě zastaví. Ideální je vysít tzv. zelené hnojivo - hořčici, řepku nebo svazenku a podobné rostliny. Zelené hnojení je ekologický způsob, jak dodat půdě živiny v podobě organické hmoty a potlačit růst plevelů právě po sklizni, kdy je půda vyčerpaná.

Jakmile je zelené hnojivo vzrostlé a pomalu odkvétá, posekejte ho a nechte na záhonu volně ležet, protože poslouží jako mulčovací vrstva. Jinak ho zaryjte do půdy a nechte rozložit.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Napřírodno, rosteto.com, magazin.specialnizahradnictvi.cz, higarden.cz, abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: 2. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová