reklama

Zdravý trávník a sekání je ta správná rovnice

Víte, co trávník potřebuje kromě pravidelné závlahy a hnojiva? Pravidelné a především správné sekání. Sekání trávníku má ale svá pravidla, která dopomohou vašemu pažitu správně se vyvíjet, růst a sílit.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co trávník potřebuje, aby byl zdravý a hustý? Sekání!

Zdravý a pěstěný trávník poznáte na první mrknutí. Je sytě zelený, pevný a hustý. Žádné seschlé drny, sem tam "vypelichaná" místa, mech a stařina, zarostlé v dusících se stéblech. Udržovaný trávník ale není zadarmo, předcházejí tomu hodiny a hodiny práce. Sekání zkrátka k trávníku patří.

Práce na trávníku je bez přehánění celoroční. Takže co všechno trávník potřebuje? Na jaře je potřeba vyhrabat popadané listí, poprvé posekat, zvertikutovat, vyhrabat stařinu a mech a poctivě pohnojit jarním hnojivem.

Během roku, zejména v letních měsících, bude trávník potřebovat pravidelnou závlahu (ideálně postřikovacím systémem), a co je ještě důležitější - bude potřebovat několikrát posekat. Co potřebuje trávník z hlediska sekání?

Krásný a zdravý trávník je výsledkem dlouhodobé péče
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krásný a zdravý trávník je výsledkem dlouhodobé péče

Jarní měsíce vyžadují sekání trávníku nízko (asi 3 cm), aby docházelo ke zhušťování travních stébel. Během léta, kdy jsou venku vysoké teploty, je lepší sekat na výšku cca 5 cm, protože takto sečený trávník nebude tak snadno odpařovat vodu a nezežloutne. Podzim pak bude chtít, rovněž jako na jaře, nízký sestřih na cca 3 cm. Díky tomu se travní stébla nebudou ohýbat pod náporem sněhu a nepoškodí se.

Jaký je nejvhodnější stroj na sekání trávy? Benzínová či elektrická sekačka? A co třeba akumulátorová? Akumulátorová sekačka nevyžaduje prakticky žádnou údržbu, je tichá a bezpečná. Stačí jen zasunout nabitý akumulátor do sekačky a můžete vyjet na trávník. Podle typu baterie vydrží sekačka na jedno nabití sekat až 58 minut, takže pokud nesekáte fotbalové hřiště, běžná plocha trávníku bude posekaná na 1 akumulátor.
Akumulátorová sekačka je tichá, ale výkonná stejně jako benzínová
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Akumulátorová sekačka je tichá, ale výkonná stejně jako benzínová

Spoustu pěstitelů anglického trávníku zajímá, jak to je se sekáním trávníku bezprostředně po dešti nebo bohaté zálivce. Sekat nebo počkat, až tráva oschne?

Trávník je možné sekat i za mokra a nijak mu to neublíží. Pouze je nutné věnovat vyšší péči sekačce, kterou bude potřeba ihned po skončení sekání umýt od nalepené mokré trávy. Vysypte koš a pečlivě jej vymyjte a nechte na vzduchu uschnout. Stejně tak je potřeba umýt kola a podvozek se sekací lištou nebo nožem. Naschlá tráva zde totiž může zahnívat nebo dokonce zplesnivět a všechny tyto nečistoty byste si při příštím sekání roznosili po trávníku. Spory plísní pak mohou v hustém travním koberci napáchat velké škody.

Posekanou trávu lze kompostovat nebo použít jako mulč
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Posekanou trávu lze kompostovat nebo použít jako mulč

S výhodou používání akumulátorových sekaček je spojena optimální doba sekání trávníku. Ta je totiž v podvečer. Vyjet v tuto dobu na zahradu s benzínovou sekačkou znamená zcela jistě minimálně nevraživé pohledy od sousedů, kteří chtějí mít tou dobou klid a pohodu a neposlouchat burácení vašeho čtyřtaktního motoru. Večerní sekání s akumulátorovou sekačkou bude pak ve znamení míru a bez eventuálního násilí na těle a strojích.

Výšku trávníku sekejte v závislosti na ročním období
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výšku trávníku sekejte v závislosti na ročním období

Další velmi častá chyba je sekání trávníku před dovolenou. Co potřebuje trávník v tuto dobu? Rozhodně nesekat "na ježka", tedy téměř u země. Takto posekaný trávník se rychle vysuší, a pokud nemáte nastavenou automatickou závlahu nebo vám sousedé či příbuzní trávník průběžně nezalejou, byla veškerá vaše dosavadní snaha o krásný anglický trávník vlastně k ničemu.

V době dovolených buď nesekejte vůbec, nebo posekejte trávník na běžný letní sestřih a zajistěte mu po celou dobu vaší nepřítomnosti závlahu.

Jaký je rozdíl mezi sekáním trávy se sběrným košem a sekáním s tzv. odhozem?

Oba způsoby jsou v pořádku. Pokud sekáte do sběrného koše, měli byste trávníku přidávat výživu a pravidelně hnojit. Při sekání s odhozem, tedy bez koše, kdy posekaná tráva padá zpět na trávník, dochází zároveň k mulčování trávníku. Posekaná tráva uvolní do půdy živiny a trávník si je zpětně odebere pro svou výživu. Není nutné dodávat další vyživující látky.

Co potřebuje trávník v kostce? Sekat správně, v podvečer a přemýšlet, zda nechat posekanou trávu na místě a ušetřit za hnojivo. A zalévat a zalévat.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Parťáci od fochu, HECHT

Publikováno: 3. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová