reklama

Znáte odpichované okraje záhonů? Vytvořte si je úplně zadarmo!

Preferujete viditelné záhonové obruby z plastu, kamene nebo dřeva? A víte, že většinou jen plýtváte materiálem i svými silami? A také penězi. Jde to totiž udělat úplně jinak, bez obrubníků a pouze pomocí rýče.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Místo záhonové obruby vytvořte odpichované okraje

Zahradní a záhonové obruby představují předěl mezi záhonem nebo skalkou a trávníkem nebo cestou. Mají několik funkcí, a ta estetická je vcelku na posledním místě. Hlavní a zásadní je vytvořit hranici, která zabrání prorůstání trávy a plevele do záhonů.

Materiály záhonových obrub:

  • dřevo
  • plast
  • kov
  • beton
  • kámen
  • dřevoplast

Dříve byly oblíbeným prvkem gumové kurty nebo střešní pálené tašky. Moderní zahradní design nabízí spíše ocelové nebo hliníkové pásy. Pásy se zapouštějí do zeminy, kde nejsou vidět, ale přesto plní svůj účel dokonale. 

Plastové obrubníky, nejčastěji z měkkého plastu, jsou ohebné a tvarovatelné, není tedy pro ně problém přizpůsobit se jakémukoliv tvaru záhonu. 

Dřevo je kapitola sama o sobě. Oblíbené jsou palisády jako samostatné dílce nebo spojované drátem. Dále se dají používat zapuštěná prkna nebo klády, které dodávají záhonům i celé zahradě trochu rustikální vzezření. Rozhodně jsou to přírodní materiály, které jsou ekologické a levné. Dřevo je ale bohužel materiál, který velmi rychle podléhá zkáze a je potřeba jej povrchově ošetřovat nebo často měnit.

Dřevěná palisáda je oblíbenou záhonovou obrubou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dřevěná palisáda je oblíbenou záhonovou obrubou

Betonové záhonové obruby jsou poměrně těžké a manipulace s nimi je tak obtížnější. Mají také sklon k obrůstání mechem a vlivem povětrnostních podmínek mohou časem zvětrávat. Podobně na tom jsou i záhonové obruby kamenné, které se obtížně zapouští do země, a pokud se skládají vedle sebe pouze na povrchu, prorůstají plevely a trávou.

A pak je tu jeden nápad, který nevyžaduje nákup žádného materiálu, nevyžaduje žádnou instalaci pásoviny, palisád nebo stavbu stěny. Stačí vzít do rukou pouze rýč a udělat mezi záhonem a trávníkem odkop. Tomuto systému se říká odpichovaný okraj záhonu.

Jednoduše se rýčem jen odryje kousek půdy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jednoduše se rýčem jen odryje kousek půdy

Je potřeba oříznout rýčem naostro záhon a trávník a vytvořit čistý okraj. Tímto způsobem se pod povrchem půdy přeruší kořeny plevelů, které by jinak bez obtíží prorůstaly do záhonu. Pokud je naším cílem vytvořit souběžnou linii, stačí od jednoho konce záhonu k druhému natáhnout provázek a postupovat podél něj. Pravidelný oblouk záhonové obruby je možné vytvarovat podle zahradní hadice, kterou na volno položíme na okraj záhonu.

Zdroj informací: Zahradník po ruce, anena.cz

Publikováno: před týdnem, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová