reklama

Štěpka jako palivo, kompost i mulč

Dřevní štěpka se používá jako palivo nebo jako mulč. Vytváří se zpracováním (štěpkováním) dřevní hmoty, kterou představují větve, stromy nebo odpad z dřevozpracujícího průmyslu. Může se rozdělovat podle barvy, frakce a použití.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak se dá na zahradě použít dřevní štěpka?

Větve, výhony keřů, odřezky - to všechno je dřevní odpad, který zůstává nevyužitý při rekultivaci zahrad a pozemků, kácení stromů nebo přípravě dřeva na topení. Pokud se jedná o silnější kusy dřeva, většinou končí jako další otop. Někdy se spálí jen tak bez užitku na zahradě s listím a dalším biologickým materiálem, pro který nemá majitel zahrady použití.

Přitom právě z odřezků či větví lze vyrobit dřevní štěpku. Dřevní štěpka je štěpené kusové dřevo, které se používá hlavně v domácnostech na topení. Kromě toho lze dřevní štěpku s úspěchem využít jako mulč. Kromě klasického dřevního pletiva se jako štěpka může označovat i nahrubo naštěpkovaná kůra.

Velikost štěpky se pohybuje v rozmezí od několika milimetrů až po jednotky centimetrů. A o její výrobu se postará výkonný stroj jménem štěpkovač. Větve jsou drcené pomocí ozubeného kola a výsledkem jsou větší kousky, které jsou vhodné nejen na spálení v kamnech. 

Dřevní štěpka je ideální topivo do zplynovacích kotlů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dřevní štěpka je ideální topivo do zplynovacích kotlů

Výhody dřevní štěpky

Štěpka z větví, používaná jako mulč, je vhodná především pro robustnější druhy rostlin - keře, stromy či trvalkové okrasné rostliny se silnými výhony. Pokud budeme chtít používat biologický materiál, jako je dřevní štěpka, i pro ostatní rostliny na zahradě, je vhodnější štěpku nadrtit pomocí zahradního drtiče. 

Výhoda mulčování spočívá ve výrazně menším vysychání půdy na povrchu, prostupování humusu, potlačování růstu plevele a upřednostňování výskytu půdních organismů. Mulč chrání půdu proti větrné erozi, před nadměrným ohřevem povrchu slunečními paprsky, rozbahněním půdy vlivem silných nebo přívalových dešťů a vymýváním humusovitých složek z půdy. Také napomáhá mírnému okyselení půdy, což bude vyhovovat kyselomilným rostlinám.

Nadrcený mulč napomáhá dřevinám udržovat vláhu v půdě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nadrcený mulč napomáhá dřevinám udržovat vláhu v půdě
Neopomenutelné jsou i estetické vlastnosti
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Neopomenutelné jsou i estetické vlastnosti

Nevýhody dřevní štěpky

Nevýhodou dřevní štěpky je, že díky přirozenému rozkladu dřeva a působením povětrnostních vlivů včetně spadu houbových spor mohou na povrchu štěpky vyrůstat fytopatogeny - patogenní organismy, které způsobují onemocnění rostlin. Ty pak mohou rostliny v nejbližším okolí napadnout a zahubit.

Dřevní štěpka z jehličnanů vytváří kyselejší pH půdy, není proto úplně ideální k listnáčům a trvalkám. Z kousků štěpky se mohou také uvolňovat nepříznivé látky, které dokážou ovlivnit růst ostatních rostlin. Dřevní štěpka také může zvyšovat prašnost prostředí.

A velmi důležité je vědět, odkud, resp. z jakých stromů či keřů je dřevní štěpka vyrobená. Může se stát, že se dostaneme ke štěpce, která pochází z oblastí lesů zamořených kůrovcem, bekyní mniškou či jinými druhy dřevokazného hmyzu. Zde vzniká reálné nebezpečí, že si tyto škůdce přeneseme na vlastní pozemek a postaráme se tak o jeho další rozšíření.

Dřevní štěpka jako topivo

Dřevní štěpka vyrobená ve štěpkovači je ideální palivo v běžných zplynovacích kotlech na dřevo. Majitelé domů, kteří topí dřevní štěpkou ušetří až desetitisíce korun proti jiným druhům vytápění. Roční náklady na vytápění štěpkou jsou totiž téměř pětkrát nižší. Skutečné náklady se samozřejmě mohou lišit v závislosti na dalších podmínkách.

V poslední době je ve velké oblibě mulč v barevném provedení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V poslední době je ve velké oblibě mulč v barevném provedení

Kompostování dřevní štěpky

Najemno nadrcená dřevní štěpka poslouží také jako skvělý materiál do kompostu. Pomůže provzdušnit hutné biologické odpady, které do kompostu ukládáme po celý rok - trávu či bioodpad z kuchyně. Dostatečně jemnou štěpku můžeme také rovnou zarýt do záhonů.

Štěpka a větve jehličnanů kompost okyselují, doporučujeme proto kompostovat buď odděleně nebo prokládat zásaditým biologickým odpadem pro vyvážení přirozeného pH. Riziko překyselení kompostu nehrozí, pokud bude dřevní štěpka do kompostu ukládána v menší míře, než jsou 2 %.

Zdroj informací: Zahradník po ruce, kompostarna-horatev.cz, skrblik.cz

Publikováno: 27. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová