Suché větve na zahradě jsou tím typem odpadu, s nímž ne vždy víme, co dělat. Zvlášť, pokud jsou postižené nějakou nákazou. Někdy jich ale dokáže být celý stoh, třeba po ořezání stromů. Chcete vědět, jak se jich zbavit? Poradíme vám.
Suché větve vzniklé z důvodu moniliové spály
Suché větve vzniklé z důvodů moniliové spály jsou spálené. A jestli se ptáte, co s nimi, zda počkat na tu správnou dobu řezu peckovin, či jednat nyní, odpovídáme, že byste měli zasáhnout co nejrychleji. Jakmile uvidíte větev, která je napadená chorobou, proschlá, zasažená mrtvicí, ustřihněte ji do živého dřeva v okamžiku, kdy na to přijdete. Řez proveďte alespoň 10 cm pod viditelným napadením. Jen tak zajistíte, že odstraníte i skryté části houby. Po každém řezu pak nářadí důkladně vydezinfikujte (lihem nebo roztokem Sava), abyste zabránili šíření choroby na zdravé části stromu.
Co je to moniliová spála?
Moniliová spála je jednou z nejrozšířenějších a nejškodlivějších houbových chorob, které postihují ovocné stromy, zejména třešně, švestky, broskve a meruňky. Tato choroba je způsobená houbami rodu Monilinia a může vést k výrazným ztrátám úrody a v nejhorším případě k úhynu celých stromů.
Jak bojovat proti moniliové spále?
Boj proti moniliové spále vyžaduje komplexní přístup, který sestává především z preventivních opatření, tedy vykonávání správných zahradnických praktik a případně také i použití fungicidních prostředků. Důležité však je, abyste pravidelně ořezávali stromy, abyste zajistili dobrou cirkulaci vzduchu a dostatek slunečního světla v koruně, což pomáhá snižovat vlhkost a omezuje to příznivé podmínky pro vývoj houby. Důležité rovněž je, udržovat okolí stromu v čistotě. Odstraňujte opadané ovoce i odumřelé části rostlin, protože mohou sloužit jako zdroj infekce. Udržujte své stromy zdravé a vitální pomocí správné výživy a zálivky.
Co s takovými suchými větvemi, které jsou napadené?
Suché větve vzniklé ořezáním těchto napadených větví se nehodí k dalšímu zpracování. V žádném případě je ale nepalte, protože byste mohli způsobit rozšíření spor hub do okolí. Napadené větve patří do nádob na bioodpad, kde budou zlikvidovány. V žádném případě je nevyhazujte na kompost, protože kompostováním se spory hub nezničí, mohou se naopak rozšířit na jiné rostliny.
Zdroje informací: Zahradník po ruce, krysiak.pl, potapnicek.cz
Publikováno: 6. 8. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová