reklama

Uschlé třešňové větve značí vážnou nemoc stromů

Některé nemoci stromů se dají řešit hned v prvopočátku, na některé ale přijdeme až ve chvíli, kdy je už pozdě. Je potřeba svým ovocným stromům věnovat čas a během roku je kontrolovat, zda nevykazují nějaké známky chorob nebo je nenapadli škůdci, kteří by strom oslabili a zdecimovali. Prevence je pak vždy lepší než hašení důsledků vaší nevšímavosti. Nemoci stromů se projevují v mnoha případech stejně nebo velmi podobně. A pokud problém začíná zasycháním větviček nebo uvadáním květů, jednejte rychle.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak se projevují nemoci stromů?

Nemoci nechodí po horách, ale po lidech. A někdy také napadají i stromy. Strom nám ovšem neřekne, kde ho píchá nebo co ho bolí. Choroba na stromech se projevuje tím, že na stromě začnou žloutnout a opadávat listy, zasychat konce letorostů nebo dokonce celé větve a strom vykazuje známky abnormalit - klejotok, puchýřnatost, barevné změny a mnoho dalších.

Každá odchylka od běžných znaků stromů značí nějaký problém. Buď je to problém biologického rázu, kdy se projevují nemoci stromů či napadení škůdci, nebo problém fyziologického rázu, což znamená, že stromy nemají dostatek vláhy či je jí nadbytek, trpí chladem nebo horkem, případně nemají dostatek živin.

Na základě pozorování pak můžete určit, zda vaše ovocné dřeviny trpí na některé nemoci stromů nebo zda je problém někde jinde.

Rakovina ovocných stromů

Rakovina stromů je závažný problém, který vyžaduje okamžité řešení. Tyto nemoci stromů se poznají podle toho, že se na kůře tvoří šedé skvrny, které později zčernají. Rakovina zasahuje i listy, květy a plody. Chorobu způsobuje houba zvaná Nectria galligena. 

Některé typy rakoviny stromů jsou velice agresivní a bují velmi rychle, hlízovité druhy ale nejsou pro stromy nebezpečné. Nemoc poznáme podle vysychání způsobeného napadením „cévního systému stromu“. V případě, že strom není chorobou napadený příliš a neodumírá, lze jej zachránit postřikem. 

Nejúčinnější je ochrana ve formě postřiku, která probíhá ve třech fázích - po sklizni, další zhruba v polovině opadu listí a třetí na jeho samém konci. Odstranění napadených částí stromů se musí provést důsledně a odřezat poškozené tkáně až do zdravého dřeva. 

Rakovina ovocných stromů se projevuje především na kůře
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rakovina ovocných stromů se projevuje především na kůře

Moniliová spála

Další, a velmi častou chorobou je moniliová spála. Ta napadá převážně peckoviny.

Monilinia laxa (hlízenka chabá), Monilinia fructicola Monilinia fructigena (hlízenka ovocná) jsou původci této nemoci stromů, především ovocných. Tato patogenní houba přezimuje v napadených větvičkách a mumifikovaných plodech, odkud se spory dál šíří od květů a letorostů.

Moniliová spála se projeví uvadnutím květů a zasycháním konců větviček
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Moniliová spála se projeví uvadnutím květů a zasycháním konců větviček

Moniliová spála se projevuje ve dvou fázích: na jaře a v době sklizně, kdy nedozrávají plody. Tento jev se označuje jako moniliová hniloba. Ve chvíli, kdy zjistíte, že květy, výhonky a větvičky uvadají a hnědnou a vypadají jako spálené mrazem, je potřeba ihned zasáhnout. Uvadlé květy i uschlé větvičky ovšem na stromech zůstanou a neopadávají.

Dalším průvodním jevem moniliózy je výtok klejotoku.

Klejotok při moniliové spále neodstraňujte, chrání strom před vniknutím škůdců
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Klejotok při moniliové spále neodstraňujte, chrání strom před vniknutím škůdců

Ekologická či biologická ochrana proti moniliové spále bohužel neexistuje. Zde se dá dělat jen jediné, a sice použít účinný chemický postřik. K ochraně peckovin před moniliózou se používají měďnaté systémové fungicidy. V době propuknutí nemoci použijte přípravek Signum nebo Belanty. Oba přípravky jsou použitelné nejen jako prevence, ale zastaví i chorobu v jejím průběhu. U meruněk se rovněž osvědčil přípravek Champion WG. Jako pomocný postřik vyzkoušejte Inporo Red Block nebo Alginure, čímž zvýšíte odolnost stromů proti houbovým patogenům.

Postřik se vždy provádí vždy na jaře ve dvou fázích, v době začátku kvetení peckovin a podruhé na konci kvetení.

Kromě postřiku je potřeba důsledně odstraňovat všechny napadené části stromů i v době, kdy není k řezu větví vhodný čas. Také je potřeba odstraňovat všechny mumifikované plody, a to nejen z větví, ale také ze země a nejbližšího okolí. Všechny tyto poškozené části je potřeba spálit, v žádném případě se nemohou dávat do kompostu. Jediné, co není potřeba odstraňovat je klejotok. Ten zamezuje infekci a škůdcům, aby vnikli do poškozené kůry a pletiva stromu.

Mezi další nemoci stromů patří také:

  • strupovitost jabloní
  • rzivost hrušní
  • puchýřovitost švestek
  • boulovitost kořenů
  • Antraknóza
  • Klastosporióza peckovin
  • Kokomykóza
  • kadeřavost broskvoní
  • Polystigmóza
  • Septorióza hrušek
  • hrušková fylostikóza
Houbové choroby bude potřeba odstranit fungicidy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Houbové choroby bude potřeba odstranit fungicidy

Dále je tu celá řada bakteriálních chorob, plísňových onemocnění, hnilobných chorob a v neposlední řadě i nemoci, které způsobují škůdci.

Některých chorobám lze předcházet ošetřováním ovocných stromů, průklestem a včasnými preventivními postřiky. Některé nemoci stromů jsou ale natolik závažné a nakažlivé, že nezbývá nic jiného než napadené stromy pokácet a dřevo s ostatními částmi stromu nemilosrdně spálit.

Zdroj informací: Zahradník po ruce, pasti.cz, adbz.cz, dumazahrada.cz, ovocnarstvi.eu

Publikováno: před týdnem, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová