Máte rádi různé bylinky, které jsou běžné na zahradách nejen pro své léčebné schopnosti, ale i jako vhodná rostlina k zelenině, které mohou společně prospívat? Poradíme, jaké vhodné bylinky si na váš zeleninový záhonek vysadit. Vytvoříte si tak záhon rostlin, které určitě spolu využijete.
Vhodné bylinky
Zeleninu můžete pěstovat na velkých či malých zahradách i na různých druzích záhonků. Volná místa lze využít k vysazení vhodných bylinek, které se k zelenině hodí a zároveň ji mohou ochránit před nevítanými škůdci. Vhodné bylinky si vybírejte podle využití nejen v kuchyni, ale i jako pomocníky při různých onemocněních. Kombinací je mnoho. Ideální je nechat se inspirovat, nebo si vyzkoušet, co je zrovna pro váš záhon nejvíce vhodné.
Vhodné bylinky na zeleninový záhon
Zelenina je velmi oblíbenou plodinou pěstovanou zahrádkáři. Svůj záhonek si můžete vylepšit o různé druhy bylinek, které využijete nejen v kuchyni. Vhodné bylinky můžete vybírat ze semínek nebo sazenic. Vhodné jsou jednoleté bylinky, které můžete každoročně kombinovat s různými druhy zeleniny. Bylinky v průběhu vegetace podle potřeby zastřihujte nebo zaštipujte. Některé nechte vykvést. Díky tomu přilákáte na záhony opylovače, kteří si poradí s vaší plodonosnou zeleninou. Bylinky také svou aromatičností lehce ošálí škůdce, kteří z toho budou mít „zamotanou hlavu“.
Bazalka je malý zázrak v kuchyni, který můžete pěstovat na zahradě. Jedná se o jednoletou bylinu se zubatými, zašpičatělými oválnými listy. Má ráda řez několikrát do roka a slunné stanoviště. Co přímo nesnáší, je sucho, ale i přílišné přemokření. Ideální je ve spojitosti s italskou kuchyní. Skvělým zeleninovým partnerem jí budou keříky rajčat. Tato bylinka podporuje chuť k jídlu a přispívá dobrému trávení. Je vhodná jako odpuzovač škůdců, jako jsou molice nebo mšice.
Saturejka je jednoletá bylinka dorůstající do výšky 30 cm. Jedná se o léčivou bylinku, která má antimykotické a antibiotické účinky. Celkově posiluje imunitu. Zlepšuje stravitelnost těžkých pokrmů, především těžkých masitých jídel, ale také jídel, které způsobují nadýmání. V kuchyni se dá použít jako pepř. Stejně jako ostatní byliny si ji můžete koupit jako sazenici, nebo si ji předpěstovat ze semen. Vzrostlé sazeničky přesaďte do záhonku ideálně na jeho roh, aby byla dobře po ruce.
Tymián obecný je další vhodná bylinka do záhonku, která má svůj původ ve Středomoří. Je to vytrvalá rostlina dorůstající do výšky 30 cm. Jedná se o léčivou bylinu se silnými protizánětlivými účinky. Je doporučována při kašli, astmatu nebo dně. Své místo má i při průjmech, poruchách trávení a je účinná proti bakteriím, plísním a střevním parazitům. Její využití je i v kuchyni, kde se využívá jako koření do polévek nebo omáček a často se užívá k dochucení různých mas a ryb. Tymián si můžete koupit jako sazenici, nebo si jej předpěstovat vysetím semínek na povrch substrátu. Semínka nesejte nijak hluboko, stačí je jen lehce zatlačit a nezapomeňte je přikrýt novinovým papírem nebo textilií, potřebují k vyklíčení dostatek vlhkosti. Vzrostlé sazeničky přesaďte do záhonku.
Šalvěj je otužilý stálezelený polokeř se šedozelenými listy a v létě nachově modrými květy. Šalvěj je považována za jednu z nejdůležitějších léčivých rostlin. Pomáhá například při nočním pocení. Je zároveň mírně jedovatá, proto ji využívejte v menším množství. Aromatické listy se používají do nádivek, masitých jídel, k ochucení sýra a do bylinkových čajů. Není vhodnou bylinkou pro těhotné nebo kojící matky, protože zastavuje laktaci.
Zdroj: pořad Receptář prima nápadů, 105 bylinek a koření-R. Šťastná (ISBN:978-80-7546-333-3), ceskestavby.cz, exoticherbs.cz
Publikováno: 10. 8. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská