Které druhy tykvovité zeleniny lze pěstovat společně? Prakticky všechny, na které si jen vzpomenete. Všechny dýně, patizony či tykve se vedle sebe bez obtíží snesou, a když necháte každou rostlinu opylovat včelami, uzrají na nich plody. Pokud byste ale chtěli z těchto plodů sbírat semena a ty použít druhý rok jako sadbu, pravděpodobně se dočkáte buď jednodruhové tykvovité zeleniny, nebo směsky, která nebude mít valnou hodnotu. Proč? Vysvětlíme.
Společně pěstovaná tykvovitá zelenina
Pod pojmem tykvovitá zelenina rozumíme druhy tykví, jako jsou dýně, melouny, okurky, cukety, a také exotické druhy jako momordika, lufa nebo čajot.
Nejznámějším zástupcem jsou bezesporu okurky (Cucumis sativus), tykve (Cucurbita) a melouny (Citrullus lanatus). Samotné označení tykev se vztahuje na všechny druhy dýní jedlých i okrasných, cuket nebo patizonů, a tato zelenina se dále zařazuje mezi plodovou zeleninu.
Občas není jasné, zda se dají tyto druhy tykvovité zeleniny pěstovat vedle sebe na jednom záhonu. Rada je zcela jednoduchá:
- pokud vysejete semena dané tykvovité zeleniny, případně vysadíte sazenice - vždy vám v prvním roce vyroste to, co jste vyseli/zasadili;
- pokud ale použijete semena z těchto uzrálých plodů a vysejete je v druhém roce na záhon, pravděpodobně se dočkáte směsice nejrůznější tykvovité zeleniny.
Tajemství je v opylování. Včely a další medonosný hmyz, který tyto sazenice opyluje, totiž přelétá z květu na květ a roznáší pylová zrna sem a tam. Z opylených květů samozřejmě normálně uzrají plody, které můžete sesbírat a zužitkovat v kuchyni. Co ale není dobré udělat, je sesbírat z těchto plodů semena, protože jsou opylená navzájem z ostatních druhů tykvovité zeleniny.
Pokud byste chtěli tyto jednotlivé druhy tykvovité zeleniny pěstovat na semeno, museli byste květy uzavřít před včelami speciálními papírovými páskami a opylení posléze provést ručně.
Druhy tykvovité zeleniny
Dýně je jednou z nejmódnějších zelenin současnosti. Velká část dýní je jedlá, chuťově pak vyniká hlavně dýně Hokkaidó. Dýně dělíme podle použití na zeleninové a okrasné.
Cukety patří mezi teplomilné plodiny, vyžadují velmi podobnou péči jako dýně nebo okurky. Jsou to bujně rostoucí plodiny, proto jich zpočátku nevysazujte mnoho, každá rostlina vyprodukuje velké množství plodů. Tradičně se používají ve studené i teplé kuchyni a přes sklizňové období jsou ideální pro směnný obchod.
Meloun je také typ tykvovité zeleniny, třeba ho mnozí lidé považují za ovoce. Oblíbený meloun se snadno pěstuje a je připraven ke sklizni na konci léta. Pokud meloun zní dutě, je zralý.
Patizon se znovu objevuje na našich zahrádkách. Tento zvláštní druh tykvovité zeleniny je kultivarem dýně obyčejné neboli chřestové. Zajímavostí je, že vyroste do mohutného keře a květy zůstávají otevřeny pouze jeden den.
Okurky a další druhy tykvovité zeleniny není asi úplně nutné představovat. Výše vyjmenované druhy i ty nejmenované se na našich zahradách ostatně vyskytují velmi často. Jedná se totiž o dobře rostoucí zeleninu, která potřebuje jen minimum péče, ale zato se umí odměnit bohatou úrodou.
Zdroj informací: Zahradník po ruce, zahrada.cz, zahradaapriroda.cz
Publikováno: 8. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová