Mezi známé druhy kachen už několik let zařazujeme i skvělé indické běžce, kachny s trochu zvláštní fyziognomií a s velkým apetitem. V souvislosti s těmito zajímavými opeřenci se nám vžil ještě jeden pojem, a to slimáci. Je pravda, že indický běžec dokáže spořádat poměrně velké množství těchto slizkých škůdců, ale to není zdaleka jediná jejich výtečná vlastnost.
Mezi známé druhy kachen patří i indický běžec
Většina kachen pochází z rodu Anas, a patří do řádu vrubozobých. Mnozí chovatelé si nejrůznější druhy kachen pořizují pro maso, vejce, peří, někteří dokonce jen pro ozdobu, a najdou se dokonce i tací, co mají kachny jako domácí mazlíčky.
Chov kachen není příliš náročný a pro začátečníky je přímo ideální, rozhodně ale budete muset tomuto "koníčku" věnovat svůj čas a kachnám péči. Vybírat můžete mezi mnoha druhy kachen buď masných plemen, nosných plemen či plemen okrasných.
Pokud s kachnami začínáte, pořiďte si nenáročné plemeno. A rozhodně hned nepotřebujete kačera. S kachnami se musíte naučit nejprve pracovat, porozumět jim a teprve potom se můžete pokoušet o chov.
Všechny druhy kachen patří mezi všežravce. Proto si pochutnají nejen na zrní nebo krmné směsi pro vodní ptactvo, ale s oblibou vyhledávají i nejrůznější hmyz nebo žížaly. A také slimáky. Na ty jsou "specializované" některé druhy kachen a mezi nimi vynikají indičtí běžci. Co se týče ale naprosto nevhodné stravy, tak to je dosud na vesnicích velmi oblíbený chleba, namáčený do vody. Ačkoliv ho kachny spořádají, nezasytí je, a naopak spíše škodí jejich zažívání a trávení.
Zmínili jsme indické běžce. Tento zajímavý druh kachen stojí za povšimnutí.
Indický běžec (Anas platyrhynchus f. domestica „Indian Runner“) pochází z východní a jihovýchodní Asie z tzv. tučňákovitých kachen. Tím se vysvětluje jejich strnulý postoj, který společně s poněkud legrační chůzí opravdu připomíná tučňáky. Řadí se do skupiny lehkých nosných kachen a můžete si je pořídit v mnoha barevných variacích.
Chov indického běžce není nijak náročný. Je téměř stejný jako chov jiných druhů kachen. Co ale indičtí běžci opravdu potřebují, to je velký a zabezpečený výběh, kde se bude tento druh kachen cítit dobře. Není u nich zachován pud sezení na vejcích, ale pokud se budou ve výběhu opravdu cítit bezpečně, mohou mladé vysedět.
Indičtí běžci jsou mírumilovní tvorové, proto je možné společně s nimi chovat i další druhy kachen bez obav, že si budou ubližovat nebo se navzájem terorizovat.
Pokud mají kachny zajištěný zmiňovaný velký výběh, není potřeba jim zakládat do krmníků příliš mnoho potravy. Spoustu chutných a výživných soust si indičtí běžci najdou právě ve výběhu. Nejraději "loví" na čerstvě posekaném trávníku, proto jim dopřejte dostatek prostoru, např. v sadu mezi stromy.
Co je všem kachnám bez ohledu na druh společné, je vztah k vodě. Kachny prostě potřebují alespoň trochu vody, ve které se budou moci brodit nebo si v ní i zaplavat. Kachna si s oblibou každé sousto smáčí, často se koupe, na vodě nebo v její blízkosti se také páří. Bez přístupu k vodě budou kachny smutné. Nemusí mít k dispozici zrovna plavecký stadion, bude jim stačit i velký lavor. Nutností je ale vodu minimálně jednou denně čistit.
Zajímavostí je, že indičtí běžci nejsou nijak překvapeni, pokud v zimě sněží. Naopak si ve sněhu užívají radost ze života. Pro toto roční období ale budou potřebovat zateplený domeček - kachník. Zde budou přečkávat mrazy, na které nejsou jejich křehké nohy stavěné a mohly by jim namrznout. Kachník je potřeba mít pro všechny druhy kachen, kachny potřebují přečkávat noci v bezpečném úkrytu, odkud je nevyčenichají lišky nebo kuny.
Většina lidí si v současné době pořizuje indické běžce kvůli tomu, že se na jejich zahradě přemnožili nenávidění slimáci. Indický běžec je opravdu schopen zahradu od slimáků dokonale vyčistit. Nějakou dobu to ale trvá a chce to trpělivost. Zkušení chovatelé přiznávají, že trvá i rok, než se tyto druhy kachen začnou po slimácích vrhat a likvidovat je.
Kdo má ale dostatek prostoru a trpělivosti, vyhrává.
Zdroj informací: Zahradník po ruce, spektrumzdravi.cz, indickybezec.cz
Publikováno: 9. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová