reklama

Indický běžec, kachna s téměř magickými schopnostmi

Mezi známé druhy kachen už několik let zařazujeme i skvělé indické běžce, kachny s trochu zvláštní fyziognomií a s velkým apetitem. V souvislosti s těmito zajímavými opeřenci se nám vžil ještě jeden pojem, a to slimáci. Je pravda, že indický běžec dokáže spořádat poměrně velké množství těchto slizkých škůdců, ale to není zdaleka jediná jejich výtečná vlastnost.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Mezi známé druhy kachen patří i indický běžec

Většina kachen pochází z rodu Anas, a patří do řádu vrubozobých. Mnozí chovatelé si nejrůznější druhy kachen pořizují pro maso, vejce, peří, někteří dokonce jen pro ozdobu, a najdou se dokonce i tací, co mají kachny jako domácí mazlíčky.

Chov kachen není příliš náročný a pro začátečníky je přímo ideální, rozhodně ale budete muset tomuto "koníčku" věnovat svůj čas a kachnám péči. Vybírat můžete mezi mnoha druhy kachen buď masných plemen, nosných plemen či plemen okrasných.

Pokud s kachnami začínáte, pořiďte si nenáročné plemeno. A rozhodně hned nepotřebujete kačera. S kachnami se musíte naučit nejprve pracovat, porozumět jim a teprve potom se můžete pokoušet o chov. 

Kachna divoká je ze všech druhů kachen v Česku největší
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kachna divoká je ze všech druhů kachen v Česku největší

Všechny druhy kachen patří mezi všežravce. Proto si pochutnají nejen na zrní nebo krmné směsi pro vodní ptactvo, ale s oblibou vyhledávají i nejrůznější hmyz nebo žížaly. A také slimáky. Na ty jsou "specializované" některé druhy kachen a mezi nimi vynikají indičtí běžci. Co se týče ale naprosto nevhodné stravy, tak to je dosud na vesnicích velmi oblíbený chleba, namáčený do vody. Ačkoliv ho kachny spořádají, nezasytí je, a naopak spíše škodí jejich zažívání a trávení.

Zmínili jsme indické běžce. Tento zajímavý druh kachen stojí za povšimnutí. 

Indický běžec (Anas platyrhynchus f. domestica „Indian Runner“) pochází z východní a jihovýchodní Asie z tzv. tučňákovitých kachen. Tím se vysvětluje jejich strnulý postoj, který společně s poněkud legrační chůzí opravdu připomíná tučňáky. Řadí se do skupiny lehkých nosných kachen a můžete si je pořídit v mnoha barevných variacích. 

Jejich postoj je dán původním druhem, z něhož jsou vyšlechtěni
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jejich postoj je dán původním druhem, z něhož jsou vyšlechtěni

Chov indického běžce není nijak náročný. Je téměř stejný jako chov jiných druhů kachen. Co ale indičtí běžci opravdu potřebují, to je velký a zabezpečený výběh, kde se bude tento druh kachen cítit dobře. Není u nich zachován pud sezení na vejcích, ale pokud se budou ve výběhu opravdu cítit bezpečně, mohou mladé vysedět.

Indičtí běžci jsou mírumilovní tvorové, proto je možné společně s nimi chovat i další druhy kachen bez obav, že si budou ubližovat nebo se navzájem terorizovat. 

Za určitých podmínek zvládají indičtí běžci i vysedět mladé
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Za určitých podmínek zvládají indičtí běžci i vysedět mladé

Pokud mají kachny zajištěný zmiňovaný velký výběh, není potřeba jim zakládat do krmníků příliš mnoho potravy. Spoustu chutných a výživných soust si indičtí běžci najdou právě ve výběhu. Nejraději "loví" na čerstvě posekaném trávníku, proto jim dopřejte dostatek prostoru, např. v sadu mezi stromy.

Co je všem kachnám bez ohledu na druh společné, je vztah k vodě. Kachny prostě potřebují alespoň trochu vody, ve které se budou moci brodit nebo si v ní i zaplavat. Kachna si s oblibou každé sousto smáčí, často se koupe, na vodě nebo v její blízkosti se také páří. Bez přístupu k vodě budou kachny smutné. Nemusí mít k dispozici zrovna plavecký stadion, bude jim stačit i velký lavor. Nutností je ale vodu minimálně jednou denně čistit. 

Tyto druhy kachen vynikají barevností svého plemene
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tyto druhy kachen vynikají barevností svého plemene

Zajímavostí je, že indičtí běžci nejsou nijak překvapeni, pokud v zimě sněží. Naopak si ve sněhu užívají radost ze života. Pro toto roční období ale budou potřebovat zateplený domeček - kachník. Zde budou přečkávat mrazy, na které nejsou jejich křehké nohy stavěné a mohly by jim namrznout. Kachník je potřeba mít pro všechny druhy kachen, kachny potřebují přečkávat noci v bezpečném úkrytu, odkud je nevyčenichají lišky nebo kuny. 

Většina lidí si v současné době pořizuje indické běžce kvůli tomu, že se na jejich zahradě přemnožili nenávidění slimáci. Indický běžec je  opravdu schopen zahradu od slimáků dokonale vyčistit. Nějakou dobu to ale trvá a chce to trpělivost. Zkušení chovatelé přiznávají, že trvá i rok, než se tyto druhy kachen začnou po slimácích vrhat a likvidovat je. 

Kdo má ale dostatek prostoru a trpělivosti, vyhrává.

Zdroj informací: Zahradník po ruce, spektrumzdravi.cz, indickybezec.cz

Publikováno: 9. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová