Pěstování okurek na balkóně je dnes už naprosto normální. Stejně tak se zde mohou pěstovat další druhy zeleniny, bylinky i okrasné rostliny a najdeme dokonce i balkony, na kterých rostou ovocné stromy. Co se týče okurek, jedná se o popínavé rostliny, které mohou úplně klidně růst do výšky. Postačí, když k sazenicím umístíte tyčku nebo spirálu a okurka se po této opoře bude krásně vinout.
Je pěstování okurek na balkóně možné?
Nejen, že to možné je, ale dokonce je to dnes už vcelku běžné. Než se dostaneme k samotné problematice pěstování okurek na balkoně, povíme si něco o okurkách samotných. Plody asi není nutné nikomu představovat, každý dobře zná jak okurky salátovky čili hadovky, tak okurky nakládačky.
Okurka setá (Cucumis sativus) je zelenina ze skupiny tykvovitých, kam patří také cukety, dýně nebo melouny. U nás se okurky pěstují jako jednoleté popínavé rostliny.
Pokud se obáváte, že vaše okurky ve skleníku nebo na záhoně přepadne plíseň, která dokáže všechny rostliny spolehlivě zdecimovat, máte několik možností. Buď vysít namořená, a tedy ošetřená semena nebo vysadit sice dražší, ale zato odolné naroubované sazenice. A teď pozor - nejideálnější způsob, jak pěstovat okurky je ve vertikální, tedy svislé rovině. Proč?
Protože listy a plody nebudou ležet na vlhkém substrátu, ale budou se pnout po vhodné opoře a budou provzdušněné.
A ještě je tu jedna možnost. Hlavně pro ty, co nemají zahradu, ale mají balkon. Pěstování okurek na balkóně je dnes naprosto běžnou záležitostí, takže ani panelákoví lidé nemusí být ochuzeni o kousek vlastní zahrádky a přísunu čerstvé zeleniny.
Pěstování okurek na balkóně v nádobách
Jestliže budete chtít okurky vysévat ze semen, budete potřebovat nejprve prostorný sadbovač a substrát pro výsev plodové zeleniny. Použijte sadbovač s plastovým průhledným krytem, který bude simulovat minipařník. Mladé sazeničky potom přesaďte do samostatných nádob.
Pokud ale nechcete čekat, až vám semena vzejdou, kupte si rovnou sazenice. Velmi vhodné jsou sazenice, naroubované na podnož dýně. Tyto rostliny jsou odolné a jsou velmi plodné. Nemusíte se tedy bát, že na jedné rostlině budete mít dvě, tři okurčičky, které se budou třást pod listem, že je objevíte. Právě naopak, tyto roubované sazenice plodí jako o závod, takže při správném pěstování vás čeká bohatá úroda.
Začněte přípravou pěstební nádoby. Roubované sazenice jsou silné, počítejte tedy s tím, že každá sazenice bude vyžadovat vlastní nádobu o objemu cca až 8 litrů. Doporučujeme vybrat samozavlažovací květináč, do něhož je možné zapustit tyčku nebo spirálu. Při pěstování okurek na balkóně byste těžko připravovali síť nebo podobnou konstrukci, aby se okurky měly po čem pnout. Opěrnou tyčku nebo spirálu upevněte do samozavlažovacího květináče dříve, než do něj začnete sypat substrát. Jinak otvor pro oporu už nenajdete.
Sazenice vyžadují závětří a dobře vyživenou propustnou půdu bohatou na humus. Nemusíte už ale používat substrát přímo na plodovou zeleninu, tyto sazenice si bohatě vystačí s univerzálním substrátem.
Nasypte do květináče substrát tak, aby byly zaplněny alespoň 2/3 květináče. Všimněte si, že správný a kvalitní substrát není tvořen rašelinou, ale humusovitou zeminou s přídavkem perlitu. Tím by mělo být dosaženo vyváženého a odlehčeného substrátu s neutrálním pH.
Před tím, než začnete sázet, přidejte do substrátu tabletu výživy, kde jsou koncentrovány všechny důležité látky a živiny. A obstarejte si balíček s mykorhizními houbami, které pomohou rostlině v nárůstu kořenového systému a boji proti chorobám.
Sazenici zasaďte běžným způsobem. Substrát okolo rostlinky mírně upěchujte a rovnou můžete sazenici navést k podpěrné tyčce pomocí provázku nebo tkaniny.
Zasazenou rostlinu zalijte, i když máte samozavlažovací květináč naplněný vodou. Rostlina lépe zakoření a tableta s výživou a mykorhizní houby se rychleji uvolní do substrátu.
Aby se sazenice necítila ve velkém květináči osamocená, lze k ní vysít nebo vysadit další rostliny. Vybírejte ale takové, které se spolu snesou a vytvoří vzájemnou symbiózu, kde si budou pomáhat. U okurek je to např. bazalka nebo kopr. V případě kopru použijte nižší odrůdu, která vytváří bohatý listový systém a nežene příliš do výšky. Kopr vytvoří přirozený mulč a v květináči se nebude množit plevel.
Při pěstování okurek na balkóně pak již jen dbejte na to, aby se rostlinky svými úponky šplhaly po připravené opoře a neokupovaly všechno ostatní okolo. Dopřejte jim dostatek závlahy a nestavte okurky na přímé sluneční světlo, které by mohlo spálit křehké listy rostlin.
Tip redakce: Pokud nebudete používat samozavlažovací květináče, ale běžné - vysypte dno drenáží (např. keramzit), aby rostliny nestály ve vodě.
Zdroj informací: Zahradník po ruce, pestitelka.cz
Publikováno: 14. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová