reklama

Zalévání rostlin na balkóně nemusí vždy potěšit vaše sousedy

Pokud milujete květiny a máte je všude včetně balkónu, dobře víte, jak náročné může zalévání na balkóně být. Málokdy se povede, abyste květináče nepřelili a voda netekla až k sousedům. Místo běhání s konvičkou plnou vody zkuste úspornější a efektivnější způsoby, které zajistí rostlinám dostatek vláhy a vám ušetří pěkných pár kroků.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Praktické zalévání na balkóně

Balkóny jsou takovou malou zelenou oázou, kde je možné pěstovat vše od drobných okrasných rostlinek přes zeleninu až třeba po stromky a keře. Záleží na velikosti balkónu a pěstebních nádob, kvalitním substrátu a správné zálivce. 

A okolo zalévání na balkóně se bude vše odvíjet i dnes. Je jedno, zda máte na balkóně dva truhlíky s muškáty nebo celou řadu květináčů, vyvýšené záhonky a skalku - všechny rostliny, které zde pěstujete, potřebují pravidelně zalévat, některé i rosit. 

Běžná praxe je taková, že vezmete konvičku s vodou a dopřejete rostlinkám v nádobách dostatek vláhy. Druhá tvář této běžné praxe bývá taková, že z přelitých nádob odkapává nebo dokonce odtéká voda a vesele smáčí balkón pod vámi společně se sousedem, který si zde chtěl užít večerní západ slunce s kávou. 

Z takovýchto situací bývá spousta mrzutostí a sousedských rozepří. Nikomu totiž není příjemné, když mu z horního balkónu za krk teče voda z květináčů, obohacená navíc o částečky hlíny či rozpuštěného hnojiva. Naštěstí existuje spousta jiných možností, jak své zelené království na balkóně zalít a nevytopit přitom všechno pod vámi.

Zalévání na balkóně moderním způsobem

Ideální variantou zalévání na balkóně je použití samozavlažovacích květináčů. Zahradnictví, hobby markety a specializované obchody nabízejí širokou škálu různých typů samozavlažovacích květináčů, které jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, mezi nimi dokonce i závěsné.

Samozavlažovací květináče pomohou se zaléváním na balkóně elegantně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Samozavlažovací květináče pomohou se zaléváním na balkóně elegantně

Samozavlažovací květináče vám umožní snadnější a efektivnější péči o rostliny všeho druhu. Díky automatickému zavlažování květináčů ušetříte čas i vodu, a rostliny nebudou strádat ani v případě vaší nepřítomnosti delší než dva až tři dny. Tento systém zalévání na balkóně do samozavlažovacích květináčů funguje na principu kapilárního zavlažování, které rostlinám dodává vodu podle jejich potřeby. To zajišťuje, že rostliny budou mít stále optimální množství vláhy, aniž by došlo k jejich přelití nebo vyschnutí. 

Další z možností je použití PET lahví s nástavcem. Nástavec, který má regulátor průtoku, nastavíte podle potřeby každé konkrétní rostliny. PET lahev pak jednoduše naplníte vodou, našroubujete nástavec a celý systém zapíchnete do květináče nebo truhlíku. Voda pomalu uniká nástavcem do půdy a o rostlinu je dobře postaráno.

Zavlažovací nástavec má regulátor průtoku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zavlažovací nástavec má regulátor průtoku
Nástavec pasuje na většinu typů PET lahví
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nástavec pasuje na většinu typů PET lahví

Potřebujete často jezdit z domova i třeba na pár dní? Kromě samozavlažovacích květináčů mohou vaše zalévání na balkóně vyřešit zavlažovací systémy. Hitem sezóny jsou solární systémy, díky nimž můžete najednou zavlažit 12 - 24 květináčů najednou. 

Solární panel ušetří drahou elektrickou energii
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Solární panel ušetří drahou elektrickou energii

Základní jednotka je poháněna sluncem přes solární panel. Energii máte tedy zadarmo. Vodu si systém odebírá z nádoby, kterou jí dáte k dispozici (postačí obyčejný kbelík) a rozvádí jí pomocí hadiček do zvoleného množství květináčů. Systém může být vybaven senzory, které monitorují vlhkost půdy a další faktory ovlivňující růst rostlin, takže jim dodává vláhu podle skutečné momentální potřeby. Tento systém je schopný se postarat o vaše rostliny na balkóně klidně i po dobu 14denní dovolené. Solární zavlažovací systémy jsou ekologické, protože nevytvářejí žádné emise ani odpady a jsou také úsporné.

Systém zavlažování je umístěn do kbelíku s vodou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Systém zavlažování je umístěn do kbelíku s vodou
Systém hadiček rozvede vodu do všech květináčů na balkóně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Systém hadiček rozvede vodu do všech květináčů na balkóně
Tip redakce: Aby se vláha z květináčů neodpařovala příliš rychle, používejte k rostlinám mulč. Ten zabrání jednak odparu vody, ale také nárůstu plevelů a odradí i některé škůdce. Některé suchomilné rostliny nepotřebují mnoho vody ke svému životu, a pokud je zasadíte do správného typu květináče, porostou velmi zdárně.

Zalévání na balkóně tak může být díky moderním technologiím jednoduché, bezpracné, ale i úsporné. Je dobré si při pěstování nejrůznějších druhů rostlin uvědomovat, že nadbytečná spotřeba vody je plýtváním s životodárnou tekutinou a že byste měli své rostlinky sice zalévat a zavlažovat pravidelně, ale měli byste vodou také smysluplně šetřit.

Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Směle do toho, truhlikov.cz, solar-info.cz

Publikováno: 25. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová