Muškáty jsou tradičními květinami, které jsou oblíbené pro svou krásu a vůni. Protože na trhu jsou nespočetné druhy muškátů, nebude snadné se v nich hned vyznat. Zkušené oko pěstitele si už je schopno vybrat přesnou odrůdu, začátečníci si vybírají muškáty spíše podle barvy květů.
Druhy muškátů na další sezónu
Muškáty čili pelargonie (Pelargonium) řadíme do čeledi kakostovitých. Jsou známé především jako okrasné rostliny, které zdobí truhlíky na okenních parapetech, balkónech nebo terasách, ale už méně se o nich ví, že mají i léčivé schopnosti a jsou i repelentní a mohou posloužit dokonce k dochucování pokrmů.
V zahradnictvích a obchodech se můžete setkat s mnoha zajímavými druhy muškátů a téměř nekonečným množstvím odrůd. Nejčastěji se pěstují kříženci nejrůznějších odrůd, kteří jsou jednak odolní a dále se ještě šlechtí do finální podoby. Díky tomu lze vybírat z mnoha barev květů a listů, velikostí a dalších vlastností.
Půda pro pěstování pelargonií musí být kyprá, humózní, dobře vyživená a propustná. Důležité je také pravidelné přihnojování, ochrana před škůdci a chorobami. Na přelomu března a dubna je potřeba začít s výsadbou nových rostlin, takže na podzim můžete začít plánovat, jaké muškáty vám chybí.
Ze semínek se dříve pěstovalo spíše sporadicky, jelikož se květina rozmnožovala velmi efektivně řízkováním. Avšak současná doba nabízí právě pěstování muškátů ze semen, a spousta pěstitelů nabízí dokonce zajímavé sety právě na pěstování muškátů ze semen.
Existují tři hlavní druhy muškátů: pelargonie páskatá (Pelargonium zonal), pelargonie štítnatá (Pelargonium peltatum) a pelargonie velkokvětá (Pelargonium grandiflorum).
V běžných podmínkách se pelargonie páskaté na zahradách pěstují jako jednoletky. Při pěstování v místnosti rostou celoročně. Tyto druhy muškátů patří mezi nejoblíbenější. Název páskatá získala díky vroubkovanému okraji listů, které mají tmavý nebo červenavý pruh podkovitého tvaru. Původní druhy muškátů, známé jako pelargonie páskatá se v současnosti téměř nepěstují, protože je nahradily křížené a vyšlechtěné druhy muškátů. Bohužel tyto květiny příliš nevoní, ale mají výraznější kresbu listů, trvanlivější květy a jsou odolnější proti houbovým chorobám.
Pelargonie velkokvětá čili anglický muškát se dá pěstovat prakticky všude. Rostliny mají rády výrazný teplotní rozdíl mezi dnem a nocí, díky tomu kvetou bez problému až do podzimu. Největším nepřítelem pro tyto druhy muškátů velkokvětých je nadměrná vlhkost, která způsobuje hnilobu kořenů.
Pro převislé druhy muškátů jsou ideální samozavlažovací truhlíky a pěstební nádoby, protože se přes jejich bohaté výhony k substrátu nedostanete. Aby se vašim muškátům skutečně dařilo, měli byste splnit základní podmínky k jejich dobrému růstu a kvetení. Velice důležité je zaštipování. Konec každého výhonu zaštípněte, tím donutíte rostlinku, aby se rozvětvila.
Pěstování je snadné, muškáty vydrží hodně. Snesou úpal, jsou známé svou vysokou odolností vůči škůdcům, chorobám i pěstitelským přehmatům. Jen málo balkonovek má tak malé nároky jako ony.
Stávající muškáty, které už máte doma, nezapomeňte na zimu zazimovat. Ačkoliv je do zimy spousta času, už teď byste měli vědět, kam s nimi a jakou péči jim před zazimováním věnovat. A nové druhy muškátů zkuste brzy zjara vysít nebo vysadit nové sazenice.
Zdroj informací: Zahradník po ruce, pestitelka.cz, pestujemeonline.cz, obyvat.cz
Publikováno: 30. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová