Věděli jste, že listy některých druhů muškátů obsahují éterické oleje, jejichž vůně je pro člověka příjemná, ale pro spoustu druhů hmyzu je doslova odporná? Tuto vlastnost můžeme výborně využít a díky tomu z muškátů udělat rostlinný repelent. Zvláště účinné jsou muškáty, které vydávají citronovou nebo pomerančovou vůni.
Muškát jako rostlinný repelent
Muškáty, jinak též zvané pelargonie jsou oblíbené okrasné květiny na balkónech, terasách, ale i za okny. Pěstovaly je naše babičky a my se k nim dnes rád vracíme. Muškáty poskytují obrovskou škálu kultivarů, které se odlišují tvarem listů, barvou květů a různorodými vlastnostmi.
Kromě tradičních muškátů se dnes hojně pěstují velkokvěté muškáty, kterým také jinak říkáme anglické nebo převislé, které v bohatých květenstvích tvoří kaskády.
Kromě velké barevné škály a poměrně jednoduchého pěstování jsou muškáty oblíbené také v parfumérii a bylinkářství. Méně se ale například ví, že muškáty mohou velmi dobře posloužit jako rostlinný repelent.
Co se týče vůně, vydávají muškáty širokou škálu vůní a pořídit si můžete muškát vonící intenzivně po citrusech, růžích, eukalyptu, mátě nebo takové, které vydávají jablečnou či kořeněnou vůni. Tuto vůni má na svědomí látka geraniol, díky čemuž jsou muškáty využívány na výrobu parfémů.
Vůně těchto rostlin je lidskému nosu velmi příjemná, avšak pro spoustu druhů hmyzu je vysloveně odpuzující. Pokud postavíte muškáty třeba k venkovnímu posezení, vyvarujete se tak komářích štípanců i dotěrných vos. Proto naše babičky tak rády vystavovaly květináče s muškáty v oknech, protože tím chránily svá obydlí před nálety dotěrného hmyzu.
Ideálním příkladem muškátu, který slouží jako rostlinný repelent je citronový muškát, kterému se ne nadarmo říká muškát proti komárům (Pelargonium crispum neboli Pelargonium citronella). Má výrazné aromatické listy a nenápadné květy. Listy jsou mírně zvlněné, jiné než mají běžné vzpřímené muškáty. Jeho kouzlo a síla ale tkví v pronikavé citronové vůni. Citronový muškát pěstujeme podobně jako klasické vzpřímené muškáty. Dají se dobře přezimovat i ve tmě s minimální zálivkou.
Růžový muškát najdete také ve formě svíček a vonných tyčinek, které krásně provoní celý interiér.
Citronový muškát jako rostlinný repelent nás ochrání nejen před komáry nebo vosám, ale také před klíšťaty. Z většiny muškátů se dá připravit účinný repelent. Smícháním pelargoniového esenciálního oleje, levandulového oleje, citronelly a čistého alkoholu (lze nahradit i jablečným octem nebo destilovanou vodou) vytvoříme výborný přírodní prostředek - rostlinný repelent, který postačí před každým použitím pouze protřepat.
Muškáty ale nejsou jen účinný rostlinný repelent, ale pomáhají i jako léčivky. Podporují obranyschopnost organismu, imunitní systém a mají příznivý vliv na dýchací cesty. Léčivou sílu muškátu si můžeme vypít v čaji, který připravíme spařením 1 lžíce muškátových listů v 250 ml horké vody. Tento čaj nám pomůže zlepšit trávení, odbourá stres a je vhodný i při redukční dietě.
Kromě spousty použití muškátů v kuchyni a v lidovém léčitelství můžete tyto dokonalé rostlinky zavěsit v květináčích do skleníku. Uvidíte, že se škůdci a hmyz budou těmto místům vyhýbat obloukem.
Zdroj informací: Zahradník po ruce, hobby.magazinplus.cz, rostlinky.cz
Publikováno: 31. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová