Pařez na zahradě je často nežádoucí, pokud pro něj nenajdete nějaké využití, třeba v podobě dekorace, kterou osázíte květinami. Zbavit se však trčícího pařezu se nemusí jevit jako snadný úkol. Ukazuje se však, že existují účinné způsoby, jak toho dosáhnout. Máme pro vás hned 5 osvědčených způsobů, s nimiž toho dosáhnete.
Co byste měli vědět o pařezu?
Pařez je zbylá část kmene, která zůstává po pokácení stromu zakořeněna v zemi. Na pařezu můžeme sledovat letokruhy, které nám prozradí, jak starý to byl strom. Pařezy jsou důležité pro mnoho organismů, jako jsou houby nebo hmyz, slouží jako jejich úkryt a zdroj potravy. V přírodě mají svou nezastupitelnou roli, ale v zahradách a parcích jsou často přítěží a proto jsou odstraňovány. Ještě před nedávnem se odstraňovaly pouze ručně, což bylo fyzicky značně náročné. Naštěstí existují i jiné metody, o nichž si dnes povíme.
Tradiční odstranění pařezu je fyzicky i časově náročné
K tradičním způsobům likvidace pařezu patří jeho vykopání. Bohužel pokud jde o velké stromy, které mají silný kořenový systém, je to extrémně únavný a náročný úkol. Ruční výkop je extrémně komplikovaný, a proto v případě, že se pro něj rozhodnete, zvažte pronájem bagru nebo traktoru, který vám v tom pomůže. Dříve, než se do toho pustíte, myslete také na škody, které během této likvidace nastanou.
Frézování pařezu
Frézování pařezu patří k nejčastěji používaným efektivním metodám, s nimiž se můžete zbavit nežádoucího pařezu. Speciální stroj, pařezová fréza, pomocí rotujících nožů rozemele pařez na malé štěpky až do hloubky několika centimetrů pod zemí. Tato metoda je rychlá, šetrná k okolnímu prostředí a umožňuje následné zatravnění nebo osázení daného místa. Frézování je vhodné pro pařezy všech velikostí a typů dřevin. Výhodou je i to, že pařez nemusíte vykopávat a tím narušovat okolní terén. Po odfrézování zůstane na místě dřevěná drť, kterou můžete využít jako mulč nebo jej můžete přidat na kompost.
Frézování pařezu svépomocí
Nicméně, frézování pařezu je sice možné provést i svépomocí, pokud si tedy pořídíte nebo vypůjčíte speciální pařezovou frézu, i přesto je to však spíše doména specializovaných firem (a jsou proto pádné důvody). Zapůjčení frézy může být nákladné a její obsluha vyžaduje určité zkušenosti. Profesionální firmy disponují výkonnými stroji a zkušenými operátory, které pařez dokáží odstranit rychle a efektivně. Obecně je však možné říci, že to není nejlevnější služba. Náklady na frézování pařezu se odvíjí hned od několika faktorů: velikosti pařezu, přístupnosti místa, druhu dřeviny a vzdálenosti od sídla objednané firmy.
K nejstarším způsobům patří likvidace pařezu ohněm
Pokud je pařez velký, můžete zvážit, zda jej nechcete zlikvidovat “postaru” vypálením. Jde o velmi starou metodu, která je však velmi nebezpečná, a proto se od ní upouští a nedoporučuje se. Je dokonce i v mnoha oblastech zakázána kvůli velkým rizikům. Hrozí totiž u ní nejen poškození okolní vegetace, ale také i k rozšíření požáru, který může ohrozit jak majetek, tak i životy. Dým z hořícího pařezu navíc obsahuje škodlivé látky, které znečišťují ovzduší. Navíc, úplné odstranění pařezu ohněm je velmi obtížné a často zanechává v půdě žhavé uhlíky, které mohou způsobit vznik nových ohňů.
A jak tedy taková likvidace pařezu ohněm probíhá?
Likvidace pařezu ohněm probíhá tak, že do něj nejprve vyvrtáte několik otvorů. Poté do nich nalije petrolej nebo topný olej. Vše nechte týden působit (látky musí důkladně prostoupit dřevem). Po uplynutí této doby pak vhoďte do každého otvoru hořící zápalku a nechte oheň dělat svou práci. Musíte ale vědět, že proces hoření trvá několik dní. Po celou dobu musíte pařez bedlivě sledovat a zajistit okolí. V jeho blízkosti se v žádném případě nesmí zdržovat děti, ani zvířata. Pařez se po několika dnech nakonec promění v popel. Doporučujeme však používat raději modernějších metod, které jsou mnohem efektivnější, bezpečnější a šetrnější k životnímu prostředí.
Chemické odstranění pařezu
Další možností, s níž se můžete pokusit odstranit pařez, je metoda, která využívá speciálních přípravků k rozkladu dřeva. Tyto přípravky se aplikují do vyvrtaných otvorů v pařezu, kde postupně rozkládají dřevo. Nejčastěji se k tomu používají dusíkatá hnojiva nebo dusičnan amonný. Výhodou této metody je především šetrnost k okolnímu prostředí a možnost odstranění pařezu i na těžko přístupných místech.
Bohužel se však doba rozkladu pohybuje v letech. Nevýhodou je i potenciální riziko pro okolní rostliny a vyšší náklady oproti mechanickému odstranění. Efektivnost chemických přípravků může být navíc ovlivněna typem dřeviny, velikostí pařezu a podmínkami v okolí. Proto je vhodné se před použitím těchto přípravků poradit s odborníkem. Ani tato metoda nepatří v současnosti k těm nejefektivnějším, nejrychlejším a nejšetrnějším.
Odstranění pařezu pomocí mycelia
Odstranění pařezu myceliem je rozhodně ekologicky nejšetrnější metoda. Dřevo se u ní rozkládá přirozeným způsobem pomocí hub. Ano, je to sice pomalé, ale zato i nejméně nákladné řešení. Jeho výhodou je, že mycelium obohatí půdu živinami, které mohou přispět k vytvoření příznivého prostředí pro jiné organismy. Nevýhodou je potom dlouhá doba rozkladu, která může trvat i několik let. Pokud tedy potřebujete odstranit pařez rychle, frézování je mnohem rychlejší a efektivnější metodou. Z hlediska poměru cena/výkon je však odstranění myceliem jednoznačně výhodnější, pokud tedy máte čas a trpělivost.
Jaká metoda odstranění pařezu je tedy ta nejlepší?
Nejlepší metoda odstranění pařezu se odvíjí od konkrétních podmínek a vašich požadavků. Pokud vám nevadí čekání a chcete přispět k ochraně životního prostředí, je odstranění myceliem dobrou volbou. Pokud ale potřebujete pařez odstranit rychle a efektivně, je lepší zvolit frézování. V některých případech může být vhodné kombinovat obě metody. Například nejprve pařez ošetřit myceliem a po nějakém čase, kdy se dřevo částečně rozloží, jej dofrézovat.
Zdroje informací: zielona.interia.pl, top.pl, poradnikogrodniczy.pl, genialne.pl, zielonyogrodek.pl
Publikováno: 10. 9. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová