reklama

Rozkvetlou louku můžete mít i na své zahradě

Láká vás založit si na svém pozemku louku? Chcete-li mít zahradu plnou lučních květů, není nic snazšího, než se pustit do jejího založení. Stěžejní je pořádná příprava podkladu. Pak už stačí jen zasít a obrnit se trpělivostí, než začnou vzcházet první semínka a květy. Tak se do toho pusťte hned, ať se dočkáte co nejdříve.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pusťte se do založení louky plné květů.

Pusťte se do založení louky plné květů

Už dávno není trendem mít u domu anglický trávník, a tak se založení louky týká mnoha majitelů zahrad. Květnatá louka zahrnuje více rostlin, zejména jetelovin a dalších bylin, které poskytují potravu motýlům, včelám a čmelákům i dalším druhům hmyzu. Tím se zachovává nebo dokonce zvyšuje diverzita rostlin i živočichů a přítomnost opylovačů pomáhá úrodě užitkových rostlin. Zároveň je květnatá louka nenáročná na údržbu - stačí ji posekat pouze jednou až třikrát do roka, práce se sekáním jednou do týdne vám tedy odpadá.

Je důležité ale také říci, že založení květnaté louky trvá několik let, a to zhruba 3, než všechny obsažené druhy rostlin vykvetou. V dalších letech se pak můžete těšit na louku plnou květů.

Květnatá louka udělá radost vám i hmyzu.
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květnatá louka udělá radost vám i hmyzu.

Kdy je vhodná doba na založení louky?

Pokud plánujete pustit se do založení louky, tou nejvhodnější dobou je jaro nebo podzim. Když se vám to ale nehodí ani v jednom z těchto období a chcete se do setí pustit co nejdříve, nemusíte se vyhýbat žádnému období roku. Máte-li ovšem ve směsi letničky, vždy zasévejte osivo na jaře, jinak by semena letniček přišla vniveč. 

Jak postupovat při osetí louky?

Ještě než se pustíte do výsevu, vybrané osivo v sáčku důkladně promíchejte, aby byla semena různých rostlin po celé osévané ploše. Protože jsou semena často velmi drobná, můžete je smíchat s pískem, aby se vám lépe odměřovala.

Je třeba se také soustředit na dobrou přípravu půdy před samotným setím. To zahrnuje nakypření vrstvy půdy, pokud je příliš zhutněná, urovnání a odplevelení povrchu. Není vhodné v tuto chvíli půdu hnojit. Nezapomeňte hlavně na to, že květnatá louka se vysévá do holé půdy, nemůžete tento způsob použít jako dosev trávníku, který už na místě máte.

Větší plochu si můžete například pomocí provázku rozdělit na menší čtverce, abyste na všechny místa zaseli doporučené množství osiva. Množství odměřené na jednu plochu si potom ještě vydělte dvěma a vysévejte každou zvlášť, sejte ideálně dvěma směry do kříže. Luční osivo vysévejte do hloubky maximálně 5 až 10 mm. Následně osivo lehce zapravte hráběmi a uválejte. 

Při výsevu brzy na jaře nebo pozdě na podzim plochu po výsevu dobře zalijte, bude stačit jen jednou. V teplejších měsících roku ale během klíčení zalévejte trávu pravidelně, než rostlinky vzejdou.

Květů se dočkáte až po dvou až čtyřech letech.
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květů se dočkáte až po dvou až čtyřech letech.

Následná péče o květnatou louku

Po roce od založení květnaté louky můžete čekat růst především obsažených trav, luční květiny budou mít hlavně kořínky. Jakmile má porost výšku asi 20-30 cm, můžete provést odplevelovací seč. Některé plevele budete muset odstranit ručně, a to co nejdříve, než se rostlina stihne vysemenit. Opět ale dejte pozor v případě letniček, u těch se tento úkon neprovádí. 

Květnatou louku následně sekejte lištovou nebo bubnovou sekačkou, případně kosou na výšku zhruba 4-5 cm. Od mulčování určitě upusťte. První seč proveďte do poloviny června (na konci květu kopretin), druhou v červenci a třetí v průběhu září. Další sekání provádějte 1-3 x za rok a posekanou hmotu odnášejte. Louka vám začne kvést ve druhém nebo třetím roce.

Zdroj informací: kvetnatelouky.cz, zelenadomacnost.com

Publikováno: tento týden, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová