Každoroční podzimní sklizeň je ve znamení velké úrody, z níž máme oprávněnou radost. Vždyť je to také výsledek naší celoroční práce. Z čeho už ale nemáme zase takovou radost, to jsou zbytky ze zahrady - nejrůznější slupky, listy, košťály, kořeny, ale také posekaná tráva nebo shrabané listí. Také se vám zdá, že je toho každý rok víc a víc? Poradíme vám, jak tyto zbytky ze zahrady proměnit na užitečné produkty, které nám budou opět k užitku.
Kam se zbytky ze zahrady?
Zahrada, to je obrovský potenciál, který v sobě skrývá spoustu možností, jak souznít s přírodou. Lze zde na vlastních záhonech pěstovat prakticky všechny myslitelné druhy zeleniny, ovoce nebo bylinek, ale také si zahradu proměnit v ráj se spoustou okrasných rostlin a kvetoucích květin.
Všechny rostliny jsou zužitkovatelné, ať už je to dozrálá zelenina, ovoce, bylinky či květiny, které si můžete nasušit, nebo některé proměnit na parfémové vody, vonné oleje a další kosmetické přípravky. Vždy vám ale zůstane jeden zásadní problém - odpad nebo chcete-li zbytky ze zahrady v podobě natí, listů, kořenů, slupek, odkvetlých květů, posekané trávy, plevelů, větví a dalšího bio materiálu.
Kam s ním? V první řadě se nabízí kompost. Kompost je ideální prostor, který pojme obrovské množství bioodpadu a promění ho na dokonale vyváženou směs, určenou jako hnojivo do půdy. Organické látky a rostlinné živiny získané řízeným biologickým rozkladem se mění na kyprou zeminu. Organické složky kompostu jsou rozkládány živými organismy, které tyto zbytky ze zahrady využívají jako potravu.
Kromě již zmíněných zbytků ze zahrady je možné zkompostovat také kuchyňské odpadky nebo dřevěný popel. K lepší kvalitě kompostu přispívají i různá hnojiva nebo probiotika, kterými lze pracující kompost zásobovat.
Co ale v žádném případě do kompostu nepatří, jsou veškeré živočišné odpady (kromě skořápek z vajec), a dále chorobami napadené plody ovocných stromů, shnilá zelenina a veškeré plesnivé zbytky ze zahrady.
Zbytky ze zahrady rovnou do ohně
Větve není nutné ukládat do kompostu, protože se dají zužitkovat na topení. Pokud nemáte kamna na pevná paliva, ani krb v obývacím pokoji, veškeré dřevo, které na zahradě sesbíráte, pokácíte nebo odřežete, můžeme použít na podzimní táboráky a opékání špekáčků. Větve vám také poslouží jako první vrstva do vyvýšených záhonů.
Listí jako zbytky ze zahrady
Při podzimním úklidu napěchujte igelitové pytle spadaným listím, případně listí nacpěte do plastového kontejneru, který není příliš perforovaný (s velkými mezerami), pytle nebo velkoobjemové nádoby proděravte a postavte do stínu. Za rok můžete polorozloženou listovkou už mulčovat záhony. Vyzrálá listovka dokáže také vylepšit půdu nebo substrát pro pokojové rostliny, a nahradit rašelinu, jejíž používání by se mělo vzhledem k neustálému narušování rašelinových ložisek a poškozování této unikátní přírodní složky zastavit.
Nejlepší bývá z buků nebo dubů, ale použitelné je listí prakticky z každého stromu, pokud není prokazatelně jedovatý (např. škumpa). Nebojte se ani listí z ořešáku, je stejně kvalitní, jen mu rozklad bude trvat déle.
Travní mulč
Mulčování je velice důležité na začátku zakládání zahrady, kdy holá a málo úrodná půda snadno vysychá a potřebuje organický materiál. A zde je možné využít tzv. travní mulč, tedy veškerou posekanou trávu ze zahrady.
Mulč, nastlaný okolo dřevin či v záhonech se zeleninou, má spoustu pozitivních vlastností:
- Chrání půdu před vysušováním a zmenšuje potřebu zavlažovat.
- Brání v růstu většině plevele.
- Vytváří ideální mikroklima pro půdní život a kořínky rostlin.
Těsně po posekání trávníku obsahuje tráva velké množství vody, a tak rychle zalehne a začne hnít. Proto je lepší trávu nechat několik hodin schnout stejně, jako když se suší seno, a promíchat se slámou nebo pilinami.
Zbytky ze zahrady v sobě ukrývají velké množství důležitých látek, jako je dusík, fosfor, vápník a další minerály a prvky. Vyhodit proto rostlinné zbytky ze zahrady do odpadu rovná se mrhání těmito cennými látkami, které je možné navrátit zpět do půdy a vylepšit si tak záhony a zahradu pro příští sezónu.
Zdroj informací: nkz.cz, ceskestavby.cz
Publikováno: 8. 9. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová