reklama

Zahrada má stále co říct. I když je už září

Prázdniny studentům a čas dovolených nám pěstitelům definitivně skončily a započalo finální ovocnářské období spojené zejména se sklizní slivoní a jádrového ovoce a také jeho uskladněním. No, a jak jinak než na závěr úvodu výstižná pranostika: „Září, na léto jde stáří“.

i (Zdroj: Zahrádkář)
Zahrada má stále co říct. I když je už září

Okrasná zahrada

  • Na začátku měsíce vysazujeme jehličnany a stálezelené listnaté dřeviny, ale také dvouletky a od poloviny září trvalky kvetoucí od jara do začátku léta.
  • Je vhodný čas pro výsadbu lilií. Mají rády slunné, nebo lehce přistíněné stanoviště s propustnou půdou.
  • Vysazujeme růže, které ošetříme podzemím řezem. Velkokvěté a mnohokvěté růže zakracujeme nakrátko. Pnoucím a sadovým růžím necháváme až 50 cm dlouhé výhony.
  • Koncem měsíce můžeme začít s přesazováním trvalek a zakládáním nových záhonů. Vyčkáme, až bude vyšší vzdušná vlhkost (po dešti), aby se rostliny lépe ujímaly. Při přesazení omezíme nadzemní hmotu alespoň o polovinu.

Ovocná zahrada

  • Září je měsíc typický pro sklizeň podzimních a raně zimních odrůd jabloní a hrušní. Většinou se jedná o odrůdy s omezenou skladovatelností, nicméně často výborné kvality. Z klasických odrůd jabloní jsou to např. Red Jonaprince, Lord Lambourne čer. a koncem září pak např. Rozela a Rubín. Z odrůd hrušní je to převážná část dostupného sortimentu asijských odrůd. U evropských hrušní je září typické pro podzimní ’Boscovu lahvici’, ’Elektru’, červenou ’Karinu’ atd. a z raně zimních zejména ’Konference´.
Září je měsíc typický pro sklizeň jabloní a hrušní
i (Zdroj: Zahrádkář)
Září je měsíc typický pro sklizeň jabloní a hrušní
  • První polovina září je také ještě vhodná k výsadbě jahodníků. Vysazovat by se měla opět jen kvalitní silná a zdravá (certifikovaná sadba) na dobře připravený a vyhnojený pozemek. Nezbytná je zálivka proto, aby před zimou sazenice dobře zakořenily.
  • Devátý měsíc je také sklizňový měsíc tzv. remontantních malin, což jsou odrůdy maliníku, u kterých většina výhonů zaplodí v roce, ve kterém vyrostly letorosty (VIII–IX) a v následujícím roce v červenci přinášejí druhou úrodu; např. odrůda Ljulin.

Zeleninová zahrada

  • „Přichází podzim, na výsevy je již pozdě“, napadne asi leckoho z vás. Není to tak úplně pravda. Listová zelenina pro sklizeň mladých lístků „baby leaf“ může zaplnit prázdné záhony a do podzimu ještě přinést sklizeň. Hlávkové saláty to již do mrazů nestihnou, ale když vysejete saláty nahusto do řádků, až 100 semen na metr, dorostou do výšky 15 cm, kdy se už dají sklízet.
Podzimní zeleninu pečlivě kontrolujte
i (Zdroj: Zahrádkář)
Podzimní zeleninu pečlivě kontrolujte
  • Pozorně sledujte hlávky kruhárenského zelí, zda nepraskají. Nové hybridy jsou proti praskání odolnější, staré oblíbené ’Dobrovodské Polopozdní’ a ´Dobrovodské Pozdní’ ale při přezrávání hodně praskají.
  • Podzimní zeleninu – brokolici, vodnici, pekingské zelí i asijskou listovou zeleninu pečlivě kontrolujte, udržujte v bezplevelném stavu a pokud je příliš sucho, zalijte je.
  • Před prvním mrazem skliďte všechny plody tykví.
Rubrika vzniká ve spolupráci s časopisem Zahrádkář, více na www.izahradkar.cz.
Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560.

Zdroj informací: časopis Zahrádkář

Publikováno: 2. 9. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce