Podzim není zdaleka pouze ve znamení příprav na nadcházející zimu. Naopak, podzimní sázení některých druhů zeleniny, a zejména výsadba jarních cibulovin a dřevin je v tuto dobu velmi žádoucí, chcete-li mít příští rok krásně barevné jaro na zahradě. Co se zeleniny týče, můžete využít jak volné záhony, tak skleník a pařeniště, a pokud máte tato místa vyhřívaná, máte až do zimy postaráno o čerstvou a chutnou zeleninu.
Jak si rozvrhnout podzimní sázení?
Na podzim lze nejen sklízet a připravovat zahradu na příchod zimy, ale také začít sázet. Některé druhy zeleniny mají dostatečně krátkou vegetační dobu, takže stihnou pohodlně dozrát dříve, než udeří první mrazíky. Podzimní sázení se ale týká i celé řady okrasných rostlin včetně dřevin. Některé druhy se ostatně ani jinak než na podzim nevysazují. Sázet můžete do příchodu intenzivních dešťů, nebo nástupu prvních mrazíků.
Podzimní sázení zeleniny
Vysadit můžete například cibuli a česnek. Když tuto zeleninu vysadíte před zimou, zajistíte jí v podstatě ochranu před různými škůdci. Cibuli vysazujte při teplotách do 5 °C. Ne všechny nabízené odrůdy mají dobrou odolnost vůči nízkým teplotám a mrazu. Pro výsevy musíte vybírat odrůdy ozimé cibule, protože mají dostatečnou kvalitu a odolnost k přezimování.
Záhony pro podzimní sázení cibule byste měli mít před výsevem nebo výsadbou ozimé cibule dostatečně dlouho předem připravený, aby se zemina usadila. Výhodou podzimního sázení ozimé cibule je brzká sklizeň.
U česneku je to ještě trochu jinak. Není nutné jej vysazovat hned se začátkem podzimu. Pokud si počkáte, až klesne teplota půdy pod 9 °C, uděláte moc dobře. V podstatě tedy můžete sázet až do příchodu prvního sněhu. Toto pravidlo totiž funguje jako jediná prevence před napadení česneku houbou fusariu.
Záhon na česnek si připravte alespoň 2 týdny dopředu na prosluněném místě se středně těžkou či lehkou a dobře propustnou půdou. Vhodným místem je záhon po okurkách a úplně se vyhněte záhonu, kde rostla rajčata, fazole nebo cibule.
Nejpozději v září zasaďte zeleninu, která je určená ještě pro letošní sklizeň a nestihli jste ji vysadit během srpna. Pokud vlastníte skleník, navíc třeba ještě vytápěný, můžete si sezónu své vlastní vypěstované čerstvé zeleniny podstatně prodloužit.
Kromě různých drobnolistých salátů vám stihnou vyrůst ředkvičky, kopr, špenát, hlávkový salát, listová čínská hořčice komatsuna, mizuna či mibuna. Oblíbenou rukolu či roketu může sklízet dokonce už za 3 týdny od výsevu. Dopřejte si i čerstvý mangold, pekingské zelí, kedlubny a ředkev - tuto zeleninu sklidíte do dvou měsíců.
Podzimní sázení dřevin
Podzimní období je ideální pro sázení stromků a keřů. V září je vhodné sázet jehličnany a stromy listnaté, které jsou odolné vůči mrazům.
Jak je správně zasadit, aby se ujaly? Na nový stromek nebo keř je zapotřebí vykopat dostatečně širokou a hlubokou jámu. Před samotným sázením dřeviny zatlučte co nejblíž jámě podpůrný kůl, ke kterému stromek na prvních pár let přivážete, aby se nezlomil nebo nepoškodil, než dobře zakoření.
Nad kořenovým balem může být kmínek ještě tak 10 až 15 centimetrů v zemině. Do jámy nejprve nasypete hnůj, vykopanou jámu nechte pár dní zavadnout a pak prolijte silnou zálivkou. Po několika dnech můžete začít sázet. Stromek usaďte tak, aby roub (jedná-li se o roubovaný stromek) byl nad úrovní země a postupně přisypávejte vrstvy zeminy. Jednotlivé vrstvy upěchujte, aby stromek v zemi dobře držel a nevyvracel se. Velmi pečlivě zalejte.
Podzimní sázení okrasných rostlin a cibulovin
Z cibulovin se pro podzimní sázení hodí:
- okrasný česnek
- ocún jesenní
- hyacint španělský
- kosatec holandský
- řebčík kostkovaný
- modřenec hroznatý
- lilie
- sněženka
- ladoník
A také všechny druhy tulipánů, narcisy, krokusy nebo bledule (ty nikdy neodnášejte z volné přírody, jsou zákonem chráněné).
Chcete-li cibuloviny zasadit, připravte si jamky, které jsou 2-3x vyšší než cibulky. Umístěte cibulky do jamky špičatým koncem nahoru. Přikryjte je zeminou a důkladně zalijte.
Zdroj informací: chaluparizahradkari.cz, hobby.instory.cz, magazin.specialnizahradnictvi.cz, mamedum.cz, abecedazahrady.dama.cz
Publikováno: 11. 9. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová