reklama

Řízky z malin či rybízu není recept do kuchyně, ale na zahradu

Řízkování rostlin je způsob vegetativního rozmnožování pomocí částí rostlin. Tímto způsobem získáte celou řadu nových sazenic. Metoda je použitelná nejen pro řízkování drobného ovoce, ale i pro další dřeviny, okrasné rostliny nebo pokojové květiny. Není složitá a zvládne ji i začátečník. A navíc tímto způsobem značně ušetříte za nákup nových sazenic.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Řízkování drobného ovoce vám zajistí spoustu nových rostlin, a téměř zadarmo

Řízkování drobného ovoce = úleva vaší peněžence

Proč je řízkování drobného ovoce tak oblíbená metoda množení? A co že to vlastně řízkování je? Řízkování je zahradnická metoda, která spočívá v nařezání mladých výhonků okrasných rostlin, okrasných dřevin nebo drobného ovoce na kousky. Tyto výhonky nejčastěji obsahují tři listy, případně se dělají zcela krátké asi 2 cm dlouhé. Následně se nechají zakořenit v půdě, vodě či živném médiu.

Výhodou u řízkování drobného ovoce či okrasných rostlin je ta, že z jedné matečné rostliny získáme celou řadu "mláďátek", která je možné pěstovat stejně jako původní rostlinu. Ve většině případů budou mít nové sazenice stejné nebo velmi podobné vlastnosti jako ta původní.

Co si také budeme povídat - každoroční nákup sazenic drobného ovoce jako náhrada za uhynulé rostliny není zrovna levná záležitost. A pokud vám rostliny spálí jarní mrazy, horké letní slunce nebo uhnijí v důsledku podzimního období dešťů, máte v další sezóně o zábavu postaráno. Řízkování drobného ovoce je levná, prakticky bezplatná metoda, jak získat větší množství nových rostlinek.

Tímto způsobem se dají množit drobné ovocné opadavé i neopadavé keře. K získání řízků při řízkování drobného ovoce (maliny, rybíz, ostružiny a podobně) budete potřebovat pouze nůžky nebo ostrý zahradnický nůž, práškový stimulátor růstu, což je rostlinný hormon, který zvětšuje a urychluje schopnost rostliny zakořenit a tyčku nebo sázecí kolík na hloubení jamek do země. 

Jak řízek odebrat?

Vybírejte pouze ty  letorosty, které ještě neraší. Odřízněte nebo odstřihněte vždy jednoletý letorost, který narůstá na dvouletém letorostu. Odpočítejte asi 3-5 oček (pupeny po stranách letorostu), celý letorost by měl mít délku cca 12-15 cm, u některých druhů ale postačí i 10 cm. Spodní řez u řízku se dělá rovný, horní řez veďte nad očkem šikmo.

Jednoduché řízky z rybízu vám zajistí spoustu nových rostlin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jednoduché řízky z rybízu vám zajistí spoustu nových rostlin

Jak rostlinky po řízkování drobného ovoce pěstovat?

Rostlinky drobného ovoce nejlépe prospívají na slunečném stanovišti, maliny a ostružiny snesou i úpal. Borůvky, brusinky a klikva uvítají lehký polostín, v polostínu dobře poroste i rybíz. Proto je nutné všechny nařízkované rostliny vysazovat právě na taková místa, kde se jim bude dobře dařit.

Neuškodí nejprve všechny řízky smočit ve stimulátoru a vysadit do květináčů. Zde se nebojte samozavlažovacích nádob nebo nádob s propustným dnem.

Použijte správný substrát, borůvky, brusinky nebo klikva jsou kyselomilné a potřebují jinou zeminu než ostatní drobné ovoce.

Pokud stihnete řízkování drobného ovoce do konce října, tak řízky můžete rovnou zasadit do půdy. Odebíráte-li řízky až v listopadu a déle, nechte je do jara ve vlhkém písku v místnosti se stálou teplotou cca 4 - 5 °C a vysazujte až na jaře.

Nejpoužívanějšími vhodnými způsoby jsou:

  • řízky se zakrácenou patkou
  • řízky bez patky s postranním řezem

Při řízkování drobného ovoce můžete řízky odebírat nejčastěji z dvouletých letorostů nebo z kořenů. Množení kořenovými řízky lze využít u druhů se silnějšími kořeny, nejsou příliš vhodné u malin, ostružin, borůvek nebo brusinek, jejichž kořeny jsou slabé a tenké. 

Řízkování pomocí kořenů je další jednoduchou metodou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Řízkování pomocí kořenů je další jednoduchou metodou

U řízkování vinné révy je nejvhodnějším termínem přelom listopadu a prosince, protože rostlina je ve stavu zimního spánku. Řízky odebírejte po prvních mrazících ve dnech, ve kterých panují teploty nad nulou. Vyberte si výhony z vrchní části koruny asi o tloušťce 5 až 6 mm, na délku musí mít asi 30 cm a minimálně 3 očka. Výhonky musí být dřevnaté, zdravé a bez jakéhokoli poškození. 

Pro snadnější ujmutí, vytvoření kořenů a nádavkem jako ochrana před chorobami se používá stimulátor růstu rostlin. Při řízkování drobného ovoce jej určitě používejte. Nemusí to být zrovna kupovaný v obchodě, existuje celá řada domácích stimulátorů, které odvedou stejnou službu - např. včelí med, droždí nebo čerstvá šťáva z aloe vera. 

Zdroj informací: voda235.webnode.cz, magazinzahrada.cz, zahradnictvi-flos.cz

Publikováno: 12. 9. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová