Po pokácení stromů, prořezání větví nebo ostříhání keřů je čas popřemýšlet, jak efektivně zpracovat odpad ze dřeva, tedy samotné větve, polena, piliny a odřezky. Spálit v kamnech? Jistě, ale je tu ještě celá řada nápadů, jak s takovým odpadem naložit, aby z něho byl co největší užitek. Vyzkoušejte mulčování štěpkou nebo pilinami, vyplnění vyvýšených záhonů nebo palisády. Nápadů máme mnohem víc.
Zpracování odpadu ze dřeva smysluplně
Když se kácí les, lítají třísky - říká jedno české přísloví. A je to pravda, protože po kácení stromů, prořezávání větví nebo zastřihávání keřů a okrasných dřevin vám vždycky zbyde (a ne zrovna malá) hromada dřevního odpadu, který je potřeba také nějak smysluplně zpracovat. Rozhodně nerozdělávejte na zahradě oheň a všechno toto cenné dřevo jen tak nepalte. To by byla škoda.
Existuje spousta možností, jak zpracování odpadu ze dřeva využít opravdu do poslední třísky nebo do poslední hrsti pilin.
Ukážeme vám, jaká jsou základní pravidla použití štěpky a drtě v zahradě, jak využít větve ve vyvýšeném záhonu, kmeny a silné větve na topení v krbových kamnech nebo jak využít piliny na topení.
Pokud máte velkou zahradu s velkým množstvím stromů, které každoročně prořezáváte, máte také spoustu větví, které je potřeba nějak zpracovat. Tady se určitě vyplatí pořídit si štěpkovač nebo drtič. Při použití štěpkovače si můžete vyrobit dokonalou biomasu na topení v kamnech. Máte-li drtič, snadno si vyrobíte skvělý mulč na záhony. Na záhonech působí dřevěný mulč přirozeně a esteticky. Vzhledem k tomu, že napomáhá mírnému okyselení půdy, je obzvlášť taková štěpka vhodná pro zamulčování kyselomilných rostlin.
Štěpka z drtiče je ale také využitelná na kompost, čímž výrazně zvýší jeho kvalitu. Pomůže vám provzdušnit materiály, které do kompostu běžně dáváte (posečená tráva nebo kuchyňský odpad). Na podzim ji můžete přímo zarýt do záhonu.
Kdo nemá možnost zpracovat odpad ze dřeva přímo na svém pozemku, může tento bio materiál odnést do sběrného dvora, což je často nejjednodušší řešení. Mnoho měst a obcí nabízí služby sběrných dvorů, kde je možné zahradní odpad odevzdat. Tento odpad je pak často zpracováván na kompost nebo štěpku, která je využívána pro komunální potřeby.
Samotné větve se ovšem na topení hodí také, bude je potřeba nasekat na přijatelně dlouhé kusy. Ideální volbou je kombinace měkkého dřeva na rozdělání ohně a následné používání tvrdého dřeva na dlouhodobější vytápění interiéru. Pokud budete prořezávat všechny stromy na zahradě, pravděpodobně této kombinace snadno docílíte.
Máte na své zahradě některé z rychle rostoucích dřevin - vrbu nebo lísku? Pokud je budete každoročně prořezávat, získáte z jejich silných větví pěkná polínka do kamen. Takové palivové dřevo má výhřevnost srovnatelnou s hnědým uhlím.
Víte, čím naplnit vyvýšený záhon? Větvemi. Ve spodní vrstvě záhonu umístěte silnější větve stromů nebo keřů. Kromě toho, že přidají strukturu, slouží také k udržení vody a vlhkosti v teplých letních dnech. I tento způsob zpracování odpadu ze dřeva je velmi efektivní a prospěšný.
Kromě vyvýšených záhonů lze silnější kmínky nebo polena použít jako palisády u záhonů či v zahradě. Obvykle je palisáda tvořena dřevěnými kůly, které jsou zaraženy do země vedle sebe v těsné blízkosti. Kůly ale nemusí být jen takové, které zakoupíte v hobby marketu. Právě pořezané dřevo, pro něž nemáte jiné využití, tuto službu splní také, a hlavně zadarmo.
Další z nápadů, jak využít silné větve je rustikální chodník z těsně přiléhajících dlažebních kostek lemovaný zaoblenými větvemi stromů, případně celodřevěný chodník, vytvořený z kulatiny. Větve lze dále použít k vytváření dekorací, plotů, opěrných konstrukcí pro rostliny nebo dokonce uměleckých děl.
Po pokácení stromů často zůstávají na zahradách pařezy, které se velmi obtížně dolují ze země. Proto je mnoho pěstitelů raději nechává volně trouchnivět. Než ale natrvalo zmizí z povrchu zemského, využijte je jako dekoraci a po úpravě do nich můžete vysazovat květiny nebo bylinky.
A na závěr jsou tu piliny. Málokdo má doma křeččí nebo morčecí farmu, takže se jako podestýlka piliny moc neuplatní. Čerstvé piliny sice obsahují mnoho živin, ale jako hnojivo na záhony je nelze použít, protože z půdy „vytahují“ dusík a ten rostliny nutně potřebují. Jak tedy zpracovat tento odpad ze dřeva?
Piliny lze stejně jako jemnou štěpku zkompostovat. Zbytkové piliny je také možné použít k mulčování záhonů, ale je třeba je vždy sypat pouze na netkanou textilii.
Pilinami lze rovněž vysypávat cestičky na zahradě a máte zaručeno, že touto vrstvou plevel jen tak neproroste.
Ideální jsou jako substrát pro brambory. Tímto způsobem můžete brambory pěstovat ve vyvýšených záhonech nebo v textilních květináčích či pěstebních koších. Stačí nasypat vrstvu pilin a uložit do nich hlízy brambor. Případně se v pilinách dají pěstovat houby, pokud ale dodržíte správný pěstební postup.
Zdroj informací: skrblik.cz, nkz.cz, zahrada.cz, nasenavody.cz, chalupari-zahradkari.cz
Publikováno: 15. 9. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová