Řez živého plotu má své zákonitosti a není pravdou, že byste ho mohli stíhat zrovna ve chvíli, kdy máte náladu a čas. A stejné je to i s výsadbou živého plot, ani ten si nemůžete vysazovat, kdy vás napadne. Proč? U výsadby je to z důvodů zakořenění vysazených dřevin do živého plotu, zatímco řez živého plotu se provádí v době, kdy to nejméně zatěžuje nejen samotné dřeviny, ale i živočichy, kteří zde mají svá hnízda či úkryty.
Výsadba a řez živého plotu
Kromě tradičních tújí, které si spousta pěstitelů s oblibou vysazuje jako živý plot, třebaže již nejsou úplně moderní, se dá jako živý plot vysadit celá řada listnatých i jehličnatých dřevin. Ideálně takové, kterým nevadí řez živého plotu.
Druhově musí tyto dřeviny do živých plotů odpovídat podmínkám, které potřebují pro svůj růst. Dále musí zvolená skladba rostlin garantovat dlouhověkost založených výsadeb. Živý plot nevysazujete na jednu či dvě sezóny, ale na několik desítek let. Proto je potřeba vybírat uvážlivě.
Listnaté a opadavé dřeviny určené do živých plotů se vysazují na podzim. Živé ploty z jehličnatých a stálezelených dřevin je nejlepší vysazovat na jaře buď nejdéle do května, nebo následně až v srpnu, aby rostliny stihly zakořenit.
Z jehličnatých druhů se nejčastěji do živého plotu vysazuje:
- zerav
- tis
- smrk
Z listnatých dřevin:
- ptačí zob
- pámelník
- bobkovišeň
- dřišťál
- meruzalka
- hloh
- habr
- javor
- buk
Po docílení požadované výšky a tvaru se provádí řez živého plotu, a to výchovný a dále ještě obvykle řez udržovací.
Kdy provést řez živého plotu?
Než se pustíte do živého plotu, měli byste vědět několik důležitých věcí. Především to, že není úplně jedno, kdy živý plot ostříháte.
První řez živého plotu proveďte ideálně na jaře. Dokonce jej můžete začít zušlechťovat už v únoru, pokud v tuto dobu nebude mrznout. V tomto ročním období nejsou výhony rostlin ještě probuzené, neproudí do nich míza a řez živého plotu tak bude šetrný.
Další stříhání živého plotu se pak provádí minimálně jednou ročně, ideálně opět na jaře. V tomto období rostliny snáze zregenerují a dojde k rychlejšímu zhojení ran po řezu i střihu. Existují však i výjimky: Rostliny kvetoucí na jaře se nesmí stříhat v únoru. To je příklad zlatice, pokud ji máte zakomponovanou v živém plotu. Pokud byste zlatici ostříhali v únoru, nenasadí pupeny a nepokvete.
Zákon o ochraně přírody pamatuje i na okolnosti stříhání živých plotů - umožňuje šetrné stříhání živých plotů, pokud řez živého plotu neomezuje blaho divoce žijících živočichů, jako jsou například ptáci. V živých plotech naleznete hnízda, která byste ale v žádném případě neměli porušit, aby se jejich obyvatelé měli kam vrátit.
Jestliže potřebujete řez živého plotu provést během roku, např. v létě kvůli vyrovnání nerovností nebo přesahujícím letorostům, udělejte to s maximální opatrností. Tvarový řez živého plotu provádějte v pozdním létě na přelomu srpna a září.
Nářadí na řez živého plotu
Na řez živého plotu použijte vždy elektrické nebo ruční nůžky na živý plot. Zatímco pro menší živé ploty nebo mladší a jednotlivé výhonky stačí jednoduché ruční nůžky na živý plot, pro větší plochy se nabízejí elektrické, akumulátorové nebo benzinové nůžky na živý plot.
Vyberte si také správné počasí. Nikdy neprovádějte řez živého plotu za plného slunce, ale spíše ve dnech, kdy je zataženo. Ideální doba je odpoledne nebo spíše k večeru.
Technika řezu
Při běžném stříhání či řezu živého plotu začínejte nejprve po stranách živého plotu a stříhejte zdola nahoru, a teprve, když je tento střih dokonalý, můžete pokračovat na horní straně a stříhat buď do roviny, nebo tvarovat. Nakonec se ostříhá zadní strana, pokud je k ní dobrý přístup.
Veškerý organický materiál nakonec sesbírejte a odneste na kompost nebo jej zpracujte v drtičce na mulč.
Zdroj informací: obi.cz, kraldilny.cz, chalupari-zahradkari.cz
Publikováno: 17. 9. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová