reklama

Na podzim vyžaduje trávník víc, než jen posekat a pohnojit

Léto je nenávratně pryč a váš podzimní trávník bude potřebovat před zimou péči. Není to jen o tom shrabat z trávníku listí. Pokud si trávník hýčkáte a vkládáte do něj přes jaro a léto nemalé úsilí, ani na podzim si nebudete moci vydechnout. Krásný a zdravý trávník za to ale stojí.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podzimní trávník potřebuje posekat, provzdušnit a pohnojit

Podzimní trávník

Jakmile se ke slovu přihlásí podzim, vyvstanou zahrádkáři na čele krůpěje potu při představě, jak zase bude muset vyhrabávat z trávníku listí a trávit tak dlouhé hodiny jeho očistou. Podzimní trávník ale potřebuje mnohem více péče než jen shrabat listí. Pokud si dáváte záležet, aby váš trávník byl jako z módního časopisu, je čas si na podzimní trávník udělat čas.

Je v podstatě jedno, jestli si pěstujete prvotřídní anglický trávník, nebo necháváte trávu růst společně s dalšími rostlinami, zda máte fotbalové hřiště, nebo pastvu pro zvířata. Každý trávník si zaslouží připravit na nadcházející chladna a zimní období. Pokud bude podzimní trávník dobře ošetřený, přečká zimu téměř bez úhony.

Sečení trávníku

Sekat podzimní trávník je možné přibližně do listopadu, ale stačí jednou týdně. Vše závisí na počasí. Pokud bude teplý říjen i přiměřeně nemrazivý listopad, klidně vyjeďte se sekačkou. Trávník roste stále, dokud teploty neklesnou pod 7 °C. Tráva na zimu by po posledním sečení neměla být příliš krátká, protože pak je náchylnější k poškození zimou. Stačí posekat zhruba na 4 cm délky stébel.

Posekanou trávu rovnou také sbírejte, protože na zimu je mulčování zcela nežádoucí.

Do listopadu lze trávník sekat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Do listopadu lze trávník sekat

Díky sečení ještě v listopadu tak rovnou můžete spoustu spadaného listí sesbírat, sekačka to zvládne celkem bez problémů. A pokud i přesto na trávníku listí zůstane, lépe jej vyhrabete, protože bude pažit posekaný.

Podzimní trávník potřebuje provzdušnění

Z důvodu většího výskytu hrubé trávy, plevelu a mechu je i na podzim třeba trávník prořezat. Vertikutátor se vyplatí použít koncem září či začátkem října po posledním sečení. Pomocí sady nožů vertikutátor nařízne travní drn a odstraňuje nežádoucí mechy a odumřelou trávu. Na menší plochy zahrady postačí použít vertikutační hrábě

Dalším krokem při provzdušňování trávníku je aerifikace. Podzimní trávník se tak pořádně vyčistí od plsti a zbytků posečené trávy. Aerifikace také zajistí zlepšení přístupu vody a vzduchu ke kořenům a jejich následný mohutnější růst. Tuto činnost můžete provést pomocí speciálních dutých vidlí nebo provzdušňovacích "podrážek", které si připnete na obuv a jednoduše se po trávníku projdete.

Aerifikace pomůže trávníku dýchat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aerifikace pomůže trávníku dýchat
I na podzimní trávník můžete použít vertikutátor
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I na podzimní trávník můžete použít vertikutátor

Pískování 

Ostrohranný křemičitý písek o velikosti zrn 0,5–2 mm pomůže zlepšit strukturu a propustnost půdy. U malého trávníku rozhoďte písek ručně a rozhrabte hráběmi, na velkých plochách vám může pomoci rozmetací vozík.

Hnojení trávníku

Hnojivo určené pro použití na trávník na podzim má obsahovat velké množství fosforu a draslíku, které posiluje vyzrávání rostlinných pletiv, a tím zlepšuje odolnost proti chladu a mrazu. Při růstu rostlin pak fosfor podporuje tvorbu květů a je nezbytný pro správné fungování fotosyntézy.

Hnojte ideálně v období od září do listopadu. Po sečení a vertikutaci trávníku chybí živiny, a rostliny tak musí být posilněny, aby lépe snesly zimu. Kromě tradičního granulovaného hnojiva je možné aplikovat i kompost. 

Správně pohnojený trávník je také odolnější vůči houbovým chorobám.

Na podzim hnojte hnojivy s obsahem draslíku a fosforu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na podzim hnojte hnojivy s obsahem draslíku a fosforu

Podzim je ideální čas pro přisévání travního osiva na holá místa. Používáme pouze osivo určené pro dosev. Zeminu prokypřete a přidejte trávníkový substrát smíchaný s křemičitým pískem. 

Dosev holých míst zlepší kvalitu trávníku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dosev holých míst zlepší kvalitu trávníku

Postřik

Preventivně je lepší provést postřik fungicidem. Houbové onemocnění způsobené houbou Fusarium nivale (syn. Microdochium nivale), označované jako plíseň sněžná se podílí na celkovém poškození a znehodnocení trávníku, nehledě na to, že tato plíseň působí velmi neesteticky a narušuje jednotvárný vzhled trávníku. Průvodním jevem plísně sněžné jsou tenké pavučinky, které pokrývají podzimní trávník, zasahují až k celému kořenovému systému jednotlivých stébel, a ty důsledkem toho uhnívají a na trávníku vznikají holá místa.

Nejlepší prevencí je proces provzdušnění, který zamezí výskyt plevelů a mechů. Ty mohou být zdroje houbových chorob. Nejvíce jsou plísní ohroženy zastíněné plochy se zvýšenou vlhkostí.

Zdroj informací: abecedazahrady.dama.cz, nkz.cz, sanitino.cz, chalupari-zahradkari.cz

Publikováno: před hodinou, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová