reklama

Chcete do své zahrady přilákat užitečný hmyz a zároveň si užít krásný pohled? Tak to si na ni zasaďte čistec

Chcete pěstovat byliny, které budou ozdobou zahrady a zároveň od vás vyžadují jen minimum pozornosti? Tak přesně to splňuje čistec (Stachys). Okouzlí vás svými měkkými, stříbřitými listy, které dodají vašim záhonům jedinečný vzhled. Pojďte se spolu s námi na tuto zajímavou rostlinu blíže podívat. Poradíme vám také, jak ji pěstovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování bylin zvaných čistec (Stachys) potěší hmyz na zahradě i naše oči

Pěstování bylin známých jako Stachys

Pěstování bylin známých jako čistec (Stachys) není vůbec složité. Čistec je bylina, která náleží do čeledi hluchavkovitých. Pochází z Kavkazu a hovorově se nazývá také zaječí nebo oslí uši. Na světě najdete více než 300 druhů této byliny, ale tím nejznámějším druhem je čistec vlnatý (Stachys byzantina), jenž se vyznačuje hustě chlupatými listy. Tyto listy jsou krásné nejen na pohled, ale také i příjemné na dotek, protože připomínají jemný samet. Čistec není jen okrasnou rostlinou, ale také důležitým zdrojem potravy pro včely a čmeláky. 

Stříbrná okrasa každé zahrady 

Čistec je velmi ceněnou rostlinou pro svůj výrazný a jedinečný vzhled. Jeho nejnápadnějším znakem jsou hustě chlupaté, stříbřité listy, které dodávají rostlině sametový povrch, čímž vytváří nádherný kontrast s ostatními rostlinami v záhoně. Listy mohou mít různé tvary, od oválných až po kopinaté, a často jsou uspořádány v přízemní růžici. Některé druhy čistce potom během léta vytváří nenápadné květy růžové, fialové nebo bílé barvy. Květy mají podobu klasu. Rostou tedy na tenkých, vzpřímených stoncích. Pro svůj vzhled je ideální rostlinou pro výsadbu mezi skalničky, do  suchých zídek nebo do nádob. 

Kde čistec pěstovat? 

Čistec je velmi přizpůsobivá rostlina, která se hodí do různých typů zahrad. Důležité je, abyste pro něj vybrali slunné nebo mírně přistíněné stanoviště. Na příliš zastíněném místě totiž může ztrácet svůj kompaktní tvar a listy mohou být méně husté. Rostlina však není náročná na půdu, dobře se jí daří v propustné, sušší půdě. Pokud tedy máte na zahradě těžkou půdu, přimíchejte do ní písek nebo kompost, aby se zlepšila její propustnost. 

Čistec kvete fialově
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čistec kvete fialově

Jak správně zasadit čistec 

Výsadba čistce je poměrně jednoduchá a zvládne ji i začátečník. Nejlepší doba pro výsadbu je jaro a podzim, kdy se půda již dostatečně prohřála nebo ještě nepromrzla. Před samotnou výsadbou je vhodné připravit půdu, aby byla kyprá, dobře propustná a měla neutrální až mírně zásadité pH. Do těžších půd proto přimíchejte písek nebo kompost. Mladé rostlinky vysazujte do předem připravených jam, které by měly být jen o něco větší než kořenový bal. Rostlinu umístěte do jámy tak, aby kořenový krček byl na úrovni okolní půdy. Důkladně zalijte a jemně přitlačte zeminu kolem rostliny. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami závisí na požadovaném efektu, kterého chcete dosáhnout, pokud hustého koberce, sázejte hustěji, pro solitérní rostliny sázejte s větším odstupem. Po výsadbě je vhodné mulčovat okolí rostliny, aby se snížil odpar vody a zabránilo se růstu plevelů. 

Jak o něj pečovat? 

Čistec snáší sucho mnohem lépe než přemokření. Proto jej zalévejte pouze v období sucha, a to ještě mírně. Hnojení potom není vůbec nutné, stačí mu živiny, které najde v půdě. Nicméně pokud chcete rostlinu přece jen přihnojit, použijte kompost nebo jiné organické hnojivo. 

Jak čistec připravit na zimu? 

Čistec je mrazuvzdorná rostlina, která bez problémů přečká i naši českou zimu. Nemusíte se proto obávat, že by vám zmrzla. 

Na zahradě může vytvořit krásný koberec
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na zahradě může vytvořit krásný koberec

Jak čistec rozmnožit? 

Čistec se množí velmi snadno. Jednou z možností je dělení trsů a druhou možností je použití řízků. Jde to samozřejmě i ze semen, ale je to příliš složité. Dělení trsů proveďte na jaře nebo na podzim. Řízky pak odeberte z mladých výhonků, které nechte zakořenit ve vlhkém substrátu. Při následné výsadbě dělených trsů je rozdělte na několik menších částí, které vsaďte do předem připravených jamek. Důležité je, aby každá část měla dostatek kořenů a několik zdravých výhonků. Při výsadbě řízků je nutné počkat, až řízky zakoření, a poté je vysaďte jako mladé rostliny. 

Choroby a škůdci čistce 

Čistec je naštěstí rostlina poměrně odolná vůči chorobám i škůdcům. Jeho husté, chlupaté listy odrazují mnoho nežádoucích návštěvníků. Ovšem ani on není zcela imunní. Nejčastějšími problémy, s nimiž se pěstitelé mohou setkat, jsou houbové choroby a občasný výskyt mšic. Z houbových chorob se na čistci mohou objevit především kořenové hniloby, které jsou způsobeny půdními houbami. Projevují se žloutnutím a vadnutím listů, případně odumíráním celé rostliny. Prevencí je dobře propustná půda a střídmá zálivka. Pokud se však choroba již objeví, je nutné postižené rostliny odstranit a půdu vyměnit. Další houbovou chorobou, která se může na čistci vyskytnout, je padlí. Projevuje se bílým povlakem na listech, který brání rostlině ve fotosyntéze. Proti padlí je možné použít přípravky na bázi síry nebo mědi. 

Zdroje informací: farmergracy.co.uk, thespruce.com, wikihow.com, stocksandgreen.com, rhs.org.uk, gardennumberone.pl, growveg.com

Publikováno: před týdnem, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová