Proč se provádí výsadba cibulovin už v září? Rostliny potřebují zimu k založení květů. Proto se už v září neváhejte pustit do výsadby většiny z těchto krásek, mezi které patří sněženky, krokusy nebo třeba lilie. A pokud chcete, aby váš stůl zdobily hyacinty, je na čase vrhnout se do jejich rychlení.
Proč je výsadba cibulovin v září vhodná?
Září je ideální doba, kdy se provádí výsadba cibulovin, a to z toho důvodu, že tyto rostliny kvetoucí na jaře potřebují k založení svých květů nízké teploty. Patří sem například narcisy, sněženky nebo bledule, pro které se hodí už polovina září. Kromě vhodné doby dbejte i na správnou hloubku a rozmístění rostlin, ty také hrají důležitou roli. Nakonec ještě před samotnou výsadbou zkontrolujte kvalitu cibulí a ošetřete je vhodným mořidlem, které je ochrání před houbovými chorobami.
Výsadba cibulovin přinese do zahrady barvy
Další důvod, proč je výsadba cibulovin pro někoho až nutností, je krása květů. Ty mohou zdobit vaší zahradu od brzkého jara až téměř do zimy. Nejprve začínají kvést sněženky a bledule, následují krokusy a také hyacinty, narcisy a tulipány. Přes léto vás potěší okrasný česnek a před zimou ještě podzimní krokusy.
Hloubka a vzdálenost při výsadbě
U většiny cibulovin volte při výsadbě hloubku, která se rovná dvou- až třínásobku výšky cibule. Záleží ale také na zemině - pro těžké půdy platí vysazovat asi o 2 cm mělčeji, pro lehké půdy zase o kousek hlouběji. V každém případě před výsadbou půdu nakypřete, aby rostlina snáze zakořenila.
I vzdálenost je při výsadbě důležitá. Cibuloviny se obvykle vysazují ve skupinách, ale i tak musíte myslet na to, že každá rostlina potřebuje dostatek místa pro růst a vytváření odnoží. Proto cibule sázejte tak daleko od sebe, aby mezi sebou měly zhruba dvojnásobek své šířky. S tím si ale nemusíte lámat hlavu v případě malých cibulí modřenců, sněženek nebo bledulí, těch můžete vsypat do jedné jamky i více, na jaře se pak budete moct těšit z krásných trsů plných květů.
Do jaké půdy cibulovin vysazovat?
Okrasné cibuloviny jsou rostliny velmi nenáročné na stanoviště i druh půdy. Nejlépe jim ale bude na slunném až mírně stinném místě (některé snesou i polostín) v dobře propustné půdě. Může jít o lehké a písčité či výživné a kypré půdy, rozhodně by nemělo jít o trvale zamokřené plochy. Hnojit je nemusíte, ale trochu kompostu nebo hnojiva podporující kvetení jim udělají dobře.
Jaké cibuloviny můžete sázet už v září?
- modřence
- kosatce
- šafrány
- narcisy
- sněženky a bledule
- hyacinty, hyacintovce
- ocúny
- ladoňky
- puškinie
- lilie
- řebčíky
Pusťte se do rychlení hyacintů
Hyacint je velmi oblíbenou cibulovinou, a aby vám dělal radost už třeba na vánočním stole, můžete se pustit do jeho rychlení. Ideální je mít k tomu sklenici se zúženým hrdlem - to zabrání tomu, aby byla cibule v kontaktu s vodou a začala zahnívat. Do sklenice nalijte vodu tak, aby hladina byla pod cibulí a voda se jí přímo nedotýkala. Pak sklenici dejte na místo o teplotě 6-8 °C, zároveň zde musí být tma. Nádobu můžete případně zakrýt, aby k ní světlo nepronikalo. Můžete ji klidně dát i do lednice.
Jakmile cibulka vypustí kořínky a na vrcholku se objeví malý zelený puk, to bude trvat zhruba dva měsíce, dejte ji do tepla, ale tak, aby byla stále ve tmě. Ve chvíli, kdy budou květní stonky stejně dlouhé jako listy, můžete rostlinu nechat na světle.
Zdroj informací: bauhaus.cz, homeincube.cz
Publikováno: před týdnem, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová