Zazimování a uskladnění hlíz teplomilných rostlin je potřeba naplánovat na dobu, kdy už rostliny odkvétají, ale ještě se ke slovu nepřihlásily přízemní mrazíky. Pokud přeci jen mečíky, jiřinky, dosny nebo begónie ještě stále kvetou, raději jejich květy ostříháme a užijeme si je ve váze, než abychom promeškali správnou dobu zazimování a cibule a hlízy nám spálil mráz.
Jak na zazimování a uskladnění hlíz a cibulí choulostivých rostlin?
Hlíznaté begónie, jiřinky, mečíky, dosny a některé další okrasné rostliny potřebují v zimě přečkat v místě, kde nemrzne. Je tedy nejvyšší čas tyto květiny připravit na zazimování. Nejpozději v říjnu tedy vyjmeme jejich cibule a hlízy ze země a uvolníme záhony pro další rostliny.
Zazimování a uskladnění hlíz a cibulí teplomilných rostlin je nutné stihnout před příchodem přízemních mrazíků a nízkých teplot, které by mohly jmenované rostliny poškodit. Kterých rostlin se zazimování týká?
- jiřiny, jiřinky (Dahlia)
- gladioly, mečíky (Gladiolus)
- kany, dosny (Canna)
- begonií (Begonia)
Nejdříve odřízneme zbytek nadzemní části stonku (několik cm nad zemí). Potom jednotlivé hlízy, cibule, či celý trs s hlízami opatrně vyjmeme ze země nejlépe rycími vidlemi. Nejlepší bude, když si (pokud možno) počkáme na suché počasí, z nepromoklé půdy se hlízy vyryjí mnohem snáz, samozřejmě se budou před skladováním snadněji čistit. Uskladnění hlíz a cibulí teplomilných a choulostivých rostlin má pak svá pravidla.
Zazimování a uskladnění hlíz begónií, mečíků a jiřinek
U hlíznatých begónií mohou listy velmi rychle namrznout. Rostliny vyjmeme z půdy se zemním balem a postavíme do chladné místnosti okolo 10 °C těsně vedle sebe, abychom je chránili před úplným vyschnutím. Asi za měsíc, až zemní bal oschne, odstraníme zbytky stonků, zeminu a kořeny, a samotnému uskladnění hlíz pomůžeme rašelinou.
Jiřinky označíme etiketami, abychom v dalším roce věděli, jakou barvu květů hlízy mají. Stonky odstřihneme asi 15 cm nad zemí. Každý trs hlíz obryjeme a celý bal vyzdvihneme z půdy. Necháme oschnout zeminu, a poté jí odstraníme. Jiřinky přezimují při teplotě cca 5 °C, pokud možno ve tmě a v dřevěných lískách. Pokud budeme hlízy jiřinek vrstvit na sebe, prosypeme je rašelinou. Je-li místnost teplejší, pomůže vyvázat jiřinky ke stropu v pytlích.
Teplomilné dosny by mrazem zahynuly. Jejich výhony proto odstřihneme asi 10 cm nad zemí, rostliny vyryjeme i se zemním balem a ihned přestěhujeme do prostoru k přezimování s veškerou zeminou. Uskladnění hlíz je ideální do bedniček, vysypaných rašelinou v dobře větratelné místnosti při teplotě 10 -15 °C. Kořenové oddenky nesmí vyschnout.
Jakmile mečíkům začnou žloutnout listy, je to znamení, že je čas na zazimování. Než úplně uschnou, je čas je vyrýpnout ze země. Mečíky potřebují mnohem více času než třeba jiřinky, aby mohly dobře vyschnout. Proto, když vyjmeme hlízy mečíků z půdy, očistíme je od vrstvy zeminy, ostříháme nadzemní část a rozložené v lískách nebo vystlaných krabicích je necháme 14 dní v klidu. Po této době už by měly být připraveny na sloupnutí vrchní slupky.
Mečíky jsou velmi náchylné na napadení plísněmi a houbovými chorobami, proto je někteří zahradníci ještě před uskladněním moří ve slabém roztoku hypermanganu. Potom potřeba nechat hlízy na dobře větraném místě při pokojové teplotě schnout opět zhruba 14 dní. Na uskladnění hlíz je vhodná papírová nebo dřevěná bedýnka, do které nasypeme suché piliny, hobliny nebo ji vysteleme slámou. Můžeme také každou hlízu zvlášť zabalit do starých novin.
Někteří pěstitelé radí poprášit při uskladnění hlíz a cibulí před zazimováním ještě některým vhodným fungicidem, abychom tak zabránili vzniku houbového onemocnění.
Zdroj informací: abecedazahrady.dama.cz, zahradkaruvrok.cz, nasezahrada.com, nkz.cz
Publikováno: před týdnem, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová