reklama

Zpracování shrabaného listí

Zpracování listí, které jste na podzim shrabali, je ideální především v kompostu. To, a další způsoby zpracování vás na rozdíl od jeho pálení nedostane do konfliktu se sousedy, hasiči, ani s vlastní manželkou, která nestihla sklidit prádlo.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zpracování listí na podzim lze provést smysluplně a několika způsoby

Zpracování listí 

Podzim je čas sběru ovoce a sklizně zeleniny, čas stříhání větví stromů, vysazování jarních cibulovin, úklidu zahrady a samozřejmě také nekonečného shrabávání listí. Přímá úměra zde platí mnohonásobně - čím víc stromů, tím víc listí. 

A co s ním ve chvíli, kdo konečně ze stromu spadne poslední lístek a vy máte zahradu uklizenou, a před sebou hromadu listí velkou jako mrakodrap? Pálení listí, mnohdy ještě vlhkého, není zrovna ekologické a smradlavým dýmem sousedy také dvakrát nepotěšíte. Víte, jaké jsou možnosti zpracování listí smysluplněji?

Shrabané podzimní listí rozhodně nevyhazujte. Připravili byste se o cenný organický materiál. Stačí nechat listy zetlít a látky v listí obsažené se díky koloběhu živin vrátí zpět do zahrady.

Listí patří rozhodně do kompostu. Kompostovat můžete všechny druhy listí, a to včetně listí ořešáku nebo topolu. I když se často setkáte s názorem, že se listy ořechu nemají do kompostu přidávat, protože obsahují toxické látky, nemáte se čeho bát, pokud není kompost tvořen pouze tímto druhem listí. Stačí vrstvu listí ořešáku proložit jiným druhem, a je po starostech.

Hlavní úkol zpracování listí je použití kompostéru
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hlavní úkol zpracování listí je použití kompostéru

Jak si vyrobit vlastní listovku?

Zpracování listí do listovky je skvělý nápad. Listovka je kvalitní zemina vzniklá několikaletým rozkladem listí. Připomíná lesní půdu, příjemně voní a používá se k mulčování nebo jako součást vybraných substrátů. Hodí se pro výsevy květin a dokáže také vylepšit půdu nebo substrát pro pokojové rostliny. Ideálně nahrazuje rašelinu.

Nejlepší listovky se vyrábí z bukového listí, za méně kvalitní se pak považují zeminy vzniklé rozkladem kaštanu. Zpracování listí při výrobě listovky je snadné. Budete potřebovat pouze několik velkých igelitových pytlů černé barvy. Do pytlů nacpěte listí, pokropte je vodou a pytle zavažte. Poté udělejte do pytlů několik dírek, aby dovnitř mohl proudit vzduch a došlo ke tlení.

Po prvním roce můžete rozloženým materiálem zasypávat záhony jako mulčem, po druhém roce již máte půdu určenou k pěstování rostlin. 

V černých pytlích do několika let dozraje unikátní listovka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V černých pytlích do několika let dozraje unikátní listovka

Pokud není hrabání listí vaším koníčkem, nezoufejte. Zpracování listí se můžete vlastně úplně vyhnout. Listí totiž zvládne ochránit půdu i vaše okrasné rostliny před podzimním všudypřítomným vlhkem, mrazem a silným zimním sluncem. Listí proto můžete nasypat k choulostivějším trvalkám, dvouletkám, k opadavým a neopadavým dřevinám jako mulč i jako zimní ochranu. Výhodou pak je, že do jara listí zetleje a vy jej můžete v příštím roce zarýt do půdy.

Navíc listí ve vrstvě výrazně usnadní život ježkům a drobným živočichům (ještěrky, hadi, hmyz), kteří listí využijí k přezimování. Pokud chcete, aby se ježkům v listí líbilo, dejte jim do kupky domeček třeba ze staré bedýnky, vystlaný suchou trávou, senem nebo mechem.

Malé kupičky listí nechte na zahradě pro ježky a drobné živočichy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Malé kupičky listí nechte na zahradě pro ježky a drobné živočichy

Co se ale rozhodně vyplatí při zpracování listí? Vyhrabat listí z pěstěného trávníku, protože zde by mohlo dojít k odumření travních stébel a vzniku lysin a holých míst. 

Nadměrné množství listí asi sami nezvládnete. Zde pomůže zpracování listí formou likvidace biologického odpadu. V tom vám pomůže obecní nebo městský úřad, který ve většině případů sám jednou či dvakrát do roka objednává velkoobjemový kontejner určený právě pro uložení listů, větví a dalšího odpadu ze zahrady.

Tento biologický odpad se odváží do kompostáren nebo se zpracovává přímo ve sběrných dvorech a vy si pak můžete odvézt již hotový kompost.

Kvalitní kompost z listí rozhoďte na záhony
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvalitní kompost z listí rozhoďte na záhony

Nemocné listí spálit

Zpracování listí ze stromů, které jsou napadené nějakými chorobami, hlavně houbovitými, a jejichž spory by v listí dál přežívaly a ohrožovaly vaši zahradu, je vyloučené. Nejčastěji je to kupodivu listí z ovocných stromů. V listí přebývají nejen choroboplodné zárodky, ale i cizopasný hmyz. Listí pod ovocným stromem je proto rozhodně lepší shrabat a spálit. 

Zdroj informací: nkz.cz, chytre-bydleni.cz, abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: včera, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová