Podzimní výsev do pařeniště v případě pěstování některých druhů zeleniny či bylinek je ideální. Pokud jsou teploty venku již nižší než 10 °C, můžeme využít tzv. teplé pařeniště, případně pařeniště použít pro výsev semen pro brzkou jarní sklizeň. Není potřeba se bát škůdců, ale je potřeba ohlídat možný rozvoj houbových chorob.
Výsev do pařeniště na podzim
Skleník je velmi praktický vynález, ale co naplat - ne každý si ho může dovolit. Levnější variantou je pak pařeniště, které si může zručný kutil postavit doma z nejrůznějších materiálů. Úkolem je výsev do pařeniště a udržení rostlin v teple, a to prakticky od konce zimy až do pozdního podzimu, dále rychlit zeleninu, nebo si předpěstovávat sazenice pro pozdější přesazování na záhony.
Konstrukci pařeniště zná asi každý. Je to jakýsi rám (různě velký i vysoký), ideálně částečně zapuštěný do země, ale může stát i volně kvůli možné manipulaci s ním. Horní strana se zakrývá fólií nebo sklem. Důležitý je alespoň minimálně sklon, aby po horní straně stékala dešťová voda.
V pařeništi je potřeba mít rostlinám k dispozici dobře vyživenou propustnou zeminu, proto by měla být nejspodnější vrstva v pařeništi vystlána listovkou, kompostem nebo chlévským hnojem.
Velmi výhodné je použít pařeniště na podzim, kdy sice už sklízíme většinu dozrálé zeleniny, ale ještě je možný nový výsev do pařeniště, aby některé vybrané druhy zeleniny stihly vyrůst a daly se sklidit, nebo by zde mohly za vhodných podmínek přezimovat.
Je to především listová zelenina, která se používá pro výsev do pařeniště na podzim. Všechny druhy salátů, ale také rukola, polníček či většina druhů asijské listové zeleniny (například mizuna, mibuna, chřestový salát, komatsuna, japonské zelí, listová hořčice, čínská brokolice, jedlá chryzantéma, roketa, perila a další.). A dále pak třeba mangold, ředkvičky, špenát či dřeňový hrášek, kopr, pažitka, rané kedlubny a ředkev, čínské a pekingské zelí. Vysadit můžete sazenice hlávkové kapusty, květáku i pórku. Výsev do pařeniště ocení i některé bylinky jako pažitka, petrželka, kerblík a podobně.
Výsev listové zeleniny do pařeniště
Vzhledem ke krátké vegetační době většiny druhů salátů či asijské zeleniny lze semena sít kdykoliv. Proto můžeme výsev do pařeniště provádět i v době, kdy je už většina ostatní zeleniny sklizená a záhony jsou uvolněné.
Výsev do pařeniště provádíme do řádků. Semínka jsou velmi drobná, proto musíme později jednotit, pokud chceme mít jednotlivé rostlinky v odpovídající kvalitě. Řádky zahrneme, lehce upěchujeme dlaní nebo destičkou a posléze opatrně zalijeme, abychom semena nevyplavili. K zálivce je vhodné používat dešťovku nebo odstátou vodu ze studny.
Výsev do pařeniště na podzim představuje nejen skvělý způsob, jak si zajistit během podzimu další přísun čerstvých vitamínů, ale jak se také vyhnout boji se škůdci. Ti jsou už v období podzimu prakticky neaktivní a nechají naše mladé, šťavnaté sazeničky na pokoji. Všímat si ale musíme některých chorob, zejména v souvislosti s teplem a vlhkem v pařeništi, kde se mohou rozvíjet plísně a hnilobné procesy. Nutné je dopřát sazenicím dostatek tepla, ale také čerstvého vzduchu a podle potřeby větrat.
Nejvhodnější je řídký výsev do pařeniště do řádků, které by měly být od sebe vzdálené asi 10 - 30 cm v závislosti na vybraném druhu zeleniny. Tento způsob je vhodný také pro rostliny, které v pařeništi zůstávají delší dobu a nebudou se přepichovat, což je třeba pórek. V pařeništi může zelenina zůstat po celou dobu svého růstu až do sklizně.
Výsev do pařeniště teplého či studeného
Rozdíl mezi studeným a teplým pařeništěm je zásadní. V teplém pařeništi se totiž vzduch ohřívá i zespodu, nejen díky průhlednému zákrytu a slunečním paprskům. Teplé pařeniště může být také vyhřívané topením, nebo je v něm přirozenými procesy rozkladu hnoje a následnou izolací přírodními materiály zvyšována teplota.
Výsev do pařeniště, které je teplé (vyhřívané), musí být proveden v době, kdy je vnitřní teplota optimální pro klíčení semen. Nelze výsev provádět bezprostředně po navezení hnoje do pařeniště, protože teplota v jádře (uvnitř zeminy) může dosáhnout během tří dnů až 65 °C.
Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Směle do toho!, nasezahrada.com, pestrazahrada.cz, zahradkaruvrok.cz, abecedazahrady.dama.cz
Publikováno: tento týden, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová