reklama

Jak bojovat s chorobami, škůdci a počasím u rajčat?

Péče o rajčata zahrnuje nejen okopávání, vytrhávání plevelů, zalévání a sběr plodů. Rajčata jsou náchylná na spoustu neduhů, z nichž plíseň bramborová je asi nejzávažnější. Ovšem, za dodržení podmínek správné péče o rajčata se lze této obávané chorobě vyhnout. A podobně to je se škůdci, i zde platí, že prevence je lepší než řešení problému. A je také nutné se připravit na možnou nepřízeň počasí, která může udeřit bez varování a kdykoliv.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Péče o rajčata

Rajčata jsou oblíbenou zeleninou, kterou pěstujeme prakticky na každé zahradě, ale i na balkónech. Přesto, že péče o ně nepatří k nejjednodušším, setkáme se s nimi na vesnicích i ve městech. Pěstitelé se předhánějí v tom, kdo bude mít úrodu bohatší a zajímavější. Trh překypuje obrovským výběrem semen od tradičních odrůd až po ty exoticky vyhlížející. Nepěstují se jen běžná červená rajčata, ale i rajčata žlutá, oranžová, růžová, zelená, nebo dokonce černá.

Vytvořením vhodných podmínek pro pěstování se rozumí péče o rajčata ve správné půdě za ideálních podmínek. Rajčata potřebují dobře vyživenou, na humus bohatou půdu. Vhodná je zemina smíchaná s přesátým kompostem. Musíme je však pravidelně zalévat, přivazovat (tyčková rajčata) a vyštípávat postranní výhony.

Povětrnostní vlivy a péče o rajčata

Letošní počasí se na rajčatech doslova vyřádilo. Jarní nečekané mrazy, vytrvalé deště s krupobitím a následně velké sucho. 

Velký problém u péče o rajčata je nárazový vítr, který dokáže rostlinky polámat. Vyplatí se proto použít větrolamy např. z proutí, které se dají přenášet a umisťovat tam, kde jsou zrovna potřeba. 

Přívalový déšť zvládne bez obtíží rostliny utlouci do země a zničit. Pokud to je jen trochu možné, vyvazujeme rajčata ke kůlům a okolo sazenic vykopeme odtokovou strouhu. Po dešti je nutné rajčata ihned zkontrolovat. Poškozené a potlučené raději likvidujeme, předcházíme tím rozvoji plísní.

Rajčata dokážou potrápit i choroby a škůdci
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rajčata dokážou potrápit i choroby a škůdci

Škodám způsobeným krupobitím se nedá úplně vyhnout, zejména proto, že se na ně nedá dopředu vždy připravit. Pro mladé rostlinky to však může znamenat totální devastaci a naše péče o rajčata tak přijde zcela vniveč. Může pomoci např. natažení husté sítě z pružného materiálu nebo provizorní stříška z plechu. Jiný materiál nemá smysl používat, protože velké kroupy zničí jak sklo, tak plexisklo i laminát. 

Jakmile krupobití ustane, je potřeba ihned provést zálivku, ideálně odstátou, a ne úplně studenou vodou, spíše vlažnou. Rostliny potřebují nějak "strávit" teplotní šok, který jim ledové kroupy vyvolaly. Vlažná voda kroupy rozpustí a půda neprochladne.

Potlučená rajčata od krup raději sklidíme a zpracujeme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Potlučená rajčata od krup raději sklidíme a zpracujeme

Rajčata jsou velmi žíznivé rostliny a v době letního sucha je nutné je zalévat třeba i dvakrát denně. Ideální je ranní a večerní zálivka. Vždy je nutné zalévat rostliny ke kořenům. 

Choroby rajčat

Rajčata jsou velice náchylná k plísňovým chorobám, z nichž nejzávažnější je plíseň bramborová, která se označuje také jako plíseň rajčete (Phytophthora infestans). Je to houbová choroba, která se objevuje v srpnu či začátkem podzimu a způsobuje nevzhledné skvrny na rajčatových listech, nekrózu plodů a celkové odumírání rostlin. 

Napadené listy velice rychle vadnou, tmavnou, postupně se scvrkávají a následně hynou. Pokud plíseň zasáhne i plody, projeví se na nezralých plodech nepravidelnými zelenohnědými skvrnami a vrásčitou, nekrotickou tkání, která se objevuje i uvnitř plodu. Vznik choroby podporuje především vlhko - jak vlhké počasí, tak špatná zálivka, vedená na listy rostlin. 

Tzv. suchá hniloba je důsledkem nedostatku vápníku v půdě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tzv. suchá hniloba je důsledkem nedostatku vápníku v půdě

Další výraznou chorobou je čerň lilková (Alternaria solani), kterou pěstitelé někdy zaměňují s plísní bramborovou. Projevem alternariové skvrnitosti jsou nepravidelné tmavohnědé skvrny na starších listech, a protáhlé a mírně propadlé hnědé skvrny na stoncích, které mají tendenci se lámat. Tato choroba se na rajčata nejčastěji přenáší z brambor. 

Antraknózu rajčete má na svědomí houba označovaná jako Colletotrichum coccodes. Tvorba tmavých a mírně propadlých skvrn na rajčatových plodech, v jejichž středu se nachází drobné černé tečky, je typickým příznakem. Choroba se objevuje zejména tam, kde nemají rostliny dostatek místa, aby mezi nimi mohl proudit vzduch a pronikat slunce.

Plíseň bramborová dokáže rajčata hodně poškodit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Plíseň bramborová dokáže rajčata hodně poškodit

Škůdci rajčat

K nejčastějším škůdcům se řadí mšice, molice, slimáci, plzáci, svilušky či třásněnky. Péče o rajčata zahrnuje i postřiky a ochranu před škůdci. Pokud nechceme nebo nemůžeme používat chemické přípravky proti škůdcům, nasadíme přírodní preparáty ve formě rostlinné jíchy jako postřiku nebo aplikaci parazitických hlístic.

Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Napřírodno, zivotnastatku.cz, zahradkarem.cz

Publikováno: včera, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová