reklama

Co udělat před zimou s trvalkovým záhonem?

Nyní nastal čas ochránit trvalky před zimou vhodnou péčí. Některé bude potřeba ostříhat, ale některé zase nikoliv. Velkou pozornost je potřeba věnovat růžím. Trvalkové záhony se vyplatí ochránit chvojím, mulčem nebo suchým listím (dáváme pozor, aby se v listí nezabydlely myši). Některé choulostivé trvalky bude potřeba přestěhovat do tepla.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Péče o trvalky před zimou

Trvalky vyžadují méně práce, protože jsou většinou odolné proti zimě. Choulostivé rostliny ale potřebují ochranu. V mnoha případech postačí, pokud jsou na záhonech zasypané sněhem do výšky cca 20 cm a zimu bez problémů přežijí. Bohužel, ne vždy nás počasí vyslyší a sníh sešle. 

Je proto potřeba rostlinám pomoci přistýlkou. Rozhodně budeme zakrývat všechny letošně vysazené trvalky. Nemusíme se ale bát, pokud nás noční přízemní mrazíky zastihnou nepřipravené. Ty první mrazíky rostlinám většinou neuškodí, horší už to je ve chvíli, kdy ponecháme na záhonech trvalky před zimou nezakryté v době, kdy teplota klesne pod -10 °C, a trvá několik dní. Pokud se k tomu přidá ostrý ledový vítr a denní slunečné dny, mohou mít rostliny vážný problém s vysušením půdy a vymrznutím.

Trvalky, které již odkvetly před zimou, ostříháme. A to tak, abychom odstranili pouze semenáčky, které nejsou vhodné pro další výsev. Ponecháme jen zdravé listy, které zaručují přežití rostlin přes zimu. U většiny déle rostoucích trvalek, které se společně s okrasnými kapradinami a travinami stříhají až na jaře je to tak, že podzimní sestřih vůbec nepotřebují.

Odkvetlé rostliny zastřihneme
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odkvetlé rostliny zastřihneme

Pro podzimní řez nejsou vhodné ani trvalky s dřevnatými stonky (levandule nebo šalvěj lékařská), ty stříháme koncem srpna po odkvětu, a potom až na jaře. Podzimním řezem bychom neprospěli ani dlužichám, chryzantémám, plicníkům, dračíkům nebo Kleopatřině jehle. Týká se to také stálezelených trvalek (barvínek, pryšec, bergénie, čistec) a trvalek, které na zimu zatahují (srdcovky, pryšce).

Zejména u travin je podzimní řez nebo střih vysloveně na škodu, ostříhaná rostlina přes zimu spolehlivě vymrzne a zajde.

Některé trvalky nejsou mrazuvzdorné, a proto je na zimu uklidíme do vnitřních prostor. Uklízíme např. pelargonie, kopretiny, fuchsie nebo lantány. Ostatní trvalky, které zůstávají na záhonech, můžeme zakrýt suchým listím, chvojím nebo nastlat mulč.

Nízké růže zasypeme zeminou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nízké růže zasypeme zeminou

Růže jako trvalky před zimou

Mezi trvalky na našich záhonech patří také růže. A s těmi bude asi nejvíc práce. Tyto trvalky před zimou musíme ochránit, některé odrůdy růží jsou na mráz citlivé. Nižší keře postačí obestlat listím nebo zakrýt chvojím, stromkové ale bude potřeba zabalit do netkané textilie nebo je zakrýt papírovým pytlem a ovázat. 

Zlaté pravidlo říká, že čím méně růže na podzim ostříháme, tím méně budou v zimě choulostivé. Nebudeme se tedy stresovat, pokud jsme růže po odkvětu neostříhali. Postačí odstranit odkvetlé semenáčky a poškozené listy či výhony.

Péče o trvalky před zimou zahrnuje i péči o růže
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Péče o trvalky před zimou zahrnuje i péči o růže

U keřových růží je citlivé místo na mráz štěpovací očko, které najdeme cca 3-5 cm pod povrchem půdy. Bezpečnou ochranu poskytne nakopčení zeminy do výšky 15-20 cm a okolí vyplnit suchým listím nebo hnojem. Rostliny pak můžeme chránit chvojím. 

Keříkové růže obložíme chvojím
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Keříkové růže obložíme chvojím

Popínavé růže budou vděčné za přihrnutí větví při zemi. Vysloveně choulostivé odrůdy bychom měli dokonce sejmout z konstrukce (pokud je to možné), položit na zem a dobře přikrýt chvojím.

Stromkové a popínavé růže svážeme a ohneme k zemi
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Stromkové a popínavé růže svážeme a ohneme k zemi

Mladé stromkové růže odvážeme od kůlu, opatrně ohneme k zemi a zajistíme. Odstraníme žloutnoucí listí, výhony svážeme k sobě, a je-li koruna těsně u země, přihrneme jí zeminou. Místa, která by mohla být ozařována zimním sluncem, zakryjeme chvojím. Starší stromkové růže již neohýbáme, protože by se mohly zlomit. Ochráníme pouze místo štěpování těsně pod korunou chvojím nebo dlouhou slámou.

Aby se rostlinám v příštím roce dobře dařilo, je třeba trvalkové záhony také důkladně odplevelit, aby se mnohé jednoděložné i dvouděložné rostliny nevysemenily do půdy a na jaře nám neztrpčovaly život.

Pokrytí záhonů mulčem ochrání kořeny rostlin před mrazy a zadrží vláhu.

Zdroj informací: Zahradník po ruce, nkz.cz, kniha Dvanáct měsíců v zahradě (J. Höhne, P.G. Wilhelm)

Publikováno: dnes, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová