reklama

Prořezání stromů na podzim přinese napřesrok lepší úrodu

Stromy řežeme hlavně proto, abychom jim pomohli udržet stávající dobrou a vyrovnanou plodnost. U stříhání ovocných stromů ale platí pravidla, která je nutné dodržovat - zejména co se týče správně zvoleného ročního období a způsobu řezu. Jádroviny je nejlepší stříhat spíše koncem zimy, nejlepším obdobím pro střihání peckovin je čas vegetace. Do léta je také možné stříhat skořápkoviny.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak by mělo vypadat stříhání ovocných stromů?

Stromům je potřeba ve vhodnou dobu ořezat nebo sestříhat výhony, ale taktéž prosvětlit korunu, provést výchovný řez, zmladit nebo řezem podpořit plodnost. Termínů, které se pro řezání a stříhání ovocných stromů používá, je mnoho a není snadné se v nich vždy vyznat.

A pak je tu další problém, totiž ten, že prakticky každý druh ovocného stromu se řeže jinak a v jinou dobu. 

U všech druhů ovocných stromů i keřů volíme kvalitní a ostré náčiní - zahradnické nůžky, pákové nůžky a pilku. Každou ránu, větší než 5 cm v průměru, zatřeme štěpařským voskem nebo balzámem, abychom předešli vzniku houbového onemocnění nebo napadení škůdci.

Jarní stříhání ovocných stromů se provádí po podzimní výsadbě.

Letní stříhání ovocných stromů se využívá k odstranění nepotřebných, konkurenčních výhonů, nebo na zkrácení zbytečně dlouhých výhonů a na podporu plodnosti. 

Podzimní stříhání ovocných stromů se provádí především u peckovin a ořešáků.

Zimním řezem dosáhneme zmlazení, což podpoří růst výhonů.

Důležité je věnovat péči řezným ranám, kde snadno proniká infekce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Důležité je věnovat péči řezným ranám, kde snadno proniká infekce

Stříhání ovocných stromů přehledně

Řez broskvoní

Hluboký řez je možné provést hned po sklizni. Nejdříve odřízneme suché nebo odumírající větve až na zdravé dřevo. Pokud je v koruně příliš mnoho kosterních větví, odstraníme ty nepříznivě umístěné, aby jich na kmen zůstalo maximálně 12. Dále odstraníme příliš vysoko postavené větve. Cílem je spíše široká než vysoká koruna. 

Odplozené výhony odstraníme až k silnému letorostu, a taktéž příliš hustě rostoucí letorosty, vlky a prodlužující výhony zkrátíme na polovinu. 

Cílem řezu u starších dřevin by mělo být primárně zlepšení stavu stromu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cílem řezu u starších dřevin by mělo být primárně zlepšení stavu stromu

Řez švestek

Kromě švestek se stejným způsobem provádí stříhání ovocných stromů, jako jsou slivoně, mirabelky, renklódy, trnky a podobné peckoviny. Tvorbu letorostů podpoříme průklestem a hlubokým řezem. Odstraňujeme konkurenční výhony, vlky a dovnitř rostoucí nebo příliš přehuštěné výhony.

Mladé postranní výhony se zkracují, starší plodné větve se odstřihávají u mladých postranních výhonů. U kosterní větve prodlužujeme pouze jeden výhon.

Řez jabloní a hrušní

Tyto ovocné stromy patří mezi jádroviny, a těm nejvíce svědčí řez v zimě, kdy jejich míza spí. Stříhání ovocných stromů je nutné provést nad pupenem nebo v místě rozvětvení (větevní kroužek). Hrušně rostou bujněji a každý rok můžeme pozorovat, jak obnovují velké množství kolmých a silných výhonů, které je nutné odstraňovat. 

U jádrovin se pak provádí i letní řez, který je zaměřený na odstraňování vlků a konkurenčních výhonů rostoucích uvnitř koruny. U letního řezu se také dbá na prosvětlení koruny, čímž se docílí lepší a kvalitnější úrody - prosvětlení koruny údajně omezuje hořkou pihovitost u odrůd, které jsou citlivé na nedostatek vápníku. 

Na jaře se provádí výchovný řez
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na jaře se provádí výchovný řez

Řez třešní a višní

Třešeň patří mezi stromy, které na nesprávně provedený řez reaguji citlivě a může dojít i k úhynu stromu. Proto, je-li nutné provádět řez a stříhání ovocných stromů tohoto typu, musí se to provést šetrně a citlivě, ideálně pro prodloužení životnosti a zlepšení zdravotního stavu, zvýšení plodnosti a  kvality plodů. Ideální období řezu je na jaře.

Řez meruněk

Je možné jej provést na jaře, kdy jde o tzv. výchovný řez - odstraňujeme suché, nemocné a poškozené výhony nebo zakládáme korunku. Účelem letního řezu je vyvolat růst nových přírůstků a oddálit kvetení až na dobu, kdy pominou přízemní mrazíky.

Pro vytvoření koruny ponecháváme tři až čtyři výhony, zbývající výhony na kmeni odřežeme. 

Správné stříhání ovocných stromů se neobejde bez dobrého náčiní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Správné stříhání ovocných stromů se neobejde bez dobrého náčiní

Řez ořešáku

U tohoto druhu stromu je důležité řez naplánovat na dobu, když už jsou vyrašeny pupeny a zazelenají se listy. Tedy na jaro. V létě pouze zkracujeme větve, které nám překáží, mladé neplodící výhonky a starší tlusté větve. 

Bobulové ovoce je obecně vhodné ostříhat v období konce podzimu až do začátku jara. Výjimkou jsou maliníky, které se stříhají po sklizni. 

Zdroj informací: zahradník po ruce, abecedazahrady.dama.cz, nkz.cz, nasezahrada.com

Publikováno: včera, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová