reklama

Jak vybudovat spolehlivou kapkovou závlahu?

Kapková závlaha je založena na úsporném dávkování vody ke kořenům rostlin či do oblasti kolem nich. Jde o nejefektivnější způsob závlahy vůbec, významně se totiž zabraňuje zbytečnému vypařování vody. Ve srovnání se standardním způsobem zavlažování ušetříme až 2/3 vody.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co je to kapková závlaha?

Kapková závlaha či kapkové zavlažování je úsporné dávkování vody, které je cíleně vybráno pro každou rostlinu bez ohledu na to, co pěstujeme. Systém umožňuje zavlažovat pouze kořeny rostlin, případně dodávat vodu do oblasti kolem nich.

Původní myšlenka závlah velkých zemědělských ploch se postupem doby rozšířila i k drobným pěstitelům, kteří tuto myšlenku uzpůsobili pro závlahu svých rostlin na zahrádkách. Zde bývá rozvod vody uložen pod mulčovací kůrou nebo fólií, která pak ještě navíc zamezuje odpařování aplikované zálivky a systém závlahy je tak dokonalejší.

Kapková závlaha dokáže ušetřit až 75 % vody oproti běžnému zalévání vodou z konve nebo pomocí hadice. Pro jednu rostlinu se počítá v průměru se 2-4 litry vody/hodinu.

Jak vybrat vhodnou kapkovou závlahu?

Počítá se s tím, že na 1 m² přijdou cca 2 m hadice. Pokud je kapková závlaha umístěna mezi rostlinami zeleniny, budeme potřebovat víc metrů, abychom měli jistotu, že se vláha dostane ke každé sazenici.

Jak vyřešit problém se zálivkou? Pomůže kapková závlaha
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak vyřešit problém se zálivkou? Pomůže kapková závlaha

Výhody:

  • Kapková závlaha je ideální řešení pro jakýkoliv typ půdy a plochy.
  • Šetří vodu a zabraňuje půdní erozi.
  • Omezuje růst plevelů.
  • K závlaze lze využít dešťovou vodu.
  • Efektivně distribuuje hnojivo.
  • Její instalace je jednoduchá.

Základem je napojení na čerpadlo nebo vodovodní řád. Při použití užitkové vody se doporučuje instalovat filtr, přesto ale není možné použít jakoukoliv vodu. Ideální je zvolit nádrže na dešťovou vodu nebo použít studniční vodu. Ta ovšem může být zdrojem nadměrného množství některých minerálů, což může rostlinám způsobit obtíže. Před použitím studniční vody se vyplatí nechat si udělat rozbor vody. Použití vody z vodovodního řadu je pro změnu neekonomické.

Velmi nevhodná je voda z rybníků nebo jiných přírodních zdrojů. Zde je filtrace vody nutností, protože jednak si můžeme společně s vodou na záhony přenést zárodky plísní, bakterie nebo infekci z vody, a za další se kapková závlaha vlivem nasávání pevných částic (písek, řasy, sinice) velmi brzy ucpe.

Kapková závlaha se připojuje na vodovodní řad, čerpadlo nebo nádrž na dešťovou vodu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kapková závlaha se připojuje na vodovodní řad, čerpadlo nebo nádrž na dešťovou vodu

Hadice s dírkami se jednoduše napojí na zahradní hadici s vodou a tlakem se voda dostane do každé dírky. Voda nebude zbytečně kapat do půdy, kde zrovna nic neroste, protože dírky jsou nasměřovány přímo k rostlinám. Nejčastěji se používá hadice o průměru 16 mm, která má každých zhruba 30 cm dírku s vestavěným kapkovačem podle druhu zavlažované rostliny.

Kapková závlaha se dá také zakopat přímo do země. Tento typ závlahy je totiž ošetřen speciálním materiálem, který propustí vodu ven, ale nepustí kořeny rostlin do hadice a nedojde tak k jejímu ucpání. Zavlažování můžeme navíc doplnit o celou řadu přídavných komponentů - například časovač, který se postará o automatické zapnutí a vypnutí závlahy.

Kapková závlaha je ideální řešení pro jakýkoliv typ půdy a plochy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kapková závlaha je ideální řešení pro jakýkoliv typ půdy a plochy

Je tu také možnost porézní závlahy, která se instaluje na zem. Při použití této závlahy se voda dostává přímo ke kořenům výsadby. Porézní hadice má na těle póry, kterými voda vystupuje ven.

Výhodou je také instalace půdního čidla, které ohlídá vlhkost půdy a kapková závlaha se tak nebude spouštět v době, kdy prší nebo je po dešti a půda je dostatečně vlhká.

Kapková závlaha nevyžaduje žádnou náročnou údržbu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kapková závlaha nevyžaduje žádnou náročnou údržbu

Pozor na tlak, který jde do kapkového potrubí. Kapková závlaha pomocí hadic je funkční v ideálním tlaku v rozmezí 1 - 3 bar. Je-li tlak v hadicích vyšší, doporučuje se použít regulátor tlaku. 

Kapková závlaha se skládá z jednotlivých komponentů, které si zvládne pěstitel sestavit doma bez nutnosti povolat odborníky. Díly se dají libovolně napojovat a kombinovat dle potřeby místa zavlažování. 

Kapková závlaha je použitelná jak na volných záhonech, tak ve sklenících a pařeništích.

Zdroj informací: Zahradník po ruce, vseovode.cz, ukapovka.cz, doltak.cz

Publikováno: dnes, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová