reklama

Pěstujeme rostliny ve stinných koutech zahrady

Stín je na zahradě velmi žádoucí a alespoň část zahrady by měla poskytovat příjemné zastínění. V létě, kdy teploty vystoupají nad 30 st. C, se zahrada, kde není jediný vysoký strom nebo přístřešek, stává v podstatě neobyvatelnou. Již při prvotním zakládání zahrady na tuto skutečnost myslíme a nezapomeneme vysadit vyšší dřeviny či stín zatím vyřešit vhodnou zahradní stavbou.

i (Zdroj: Daniela Dušková )
Stinné zahrady mají své osobité kouzlo (Zdroj: Daniela Dušková)

Nejcennější a nejpřirozenější formu stínu poskytuje zeleň, zejména pak koruny listnatých stromů. Určité řešení představuje použití slunečníku, nebo markýz, ovšem působení toho „umělého stínu“ je zcela odlišné od stínu vytvořeného zelení. Rozdíl je znatelný zejména po stránce mikroklimatické, a to z pohledu teploty a vlhkosti vzduchu Zatímco tam, kde stín tvoří vegetace, je vlhkost vzduchu vyšší a teplota nižší, pod slunečníkem bude stejné horko, jako v okolí, pouze s tím rozdílem, že nás slunce nespálí.

Stinná místa zahrady nepostradatelná zejména v létě a pokud jsou doplněna vodní plochou ve formě jezírka nebo potůčku, představují doslova oázu.

Stinná plocha navíc může výrazně znásobit variabilitu rostlin na vaší zahradě o stínomilné druhy.

Samozřejmě, druhů použitelných do stínu sice není tolik jako těch, co milují sluníčko, ale stále je jich velká řada a jistě je z čeho vybírat.

Pokud zakládáte zahrádku novou a není-li na pozemku strom, jehož stínu byste mohli využít, bude tvorba stinného koutku jiná než v případě, že už zahradu máte založenou a rádi byste si přistíněnou část zahrady proměnili v pohledné místečko pro relaxaci.

8B prenadherna stinna partie
i (Zdroj: Daniela Dušková )
Stinné partie mohou vypadat nádherně

Nová zahrada

Na úplně novém pozemku bohužel nezbude nic jiného, než na stín počkat. Zní to poněkud lakonicky, ale bohužel, je to opravdu tak. V každém případě do konceptu nové zahrady musí být vyšší stromy zařazeny. Pokud budou nejvyššími dřevinami keře zlatice, nikdy se příjemného chladivého účinku a soukromí nedočkáte. Pomoci si samozřejmě můžeme tak, že do několika stromů zainvestujete a koupíte je v co nejvyšší velikosti. Sehnat se dají i stromy s výškou 4 m. Další možností, která pomůže urychlit nástup kýženého stínu, představují dřevěné pergoly. Popínavé rostliny rostou velice rychle a již druhým rokem po jejich výsadbě se dočkáte zelené střechy nad hlavou. Postupem času, jak bude stín na pozemku přibývat, si můžete začít dovolit postupně vysazovat stínomilné rostliny.

Stinný kout ve vzrostlé zahradě

Často se stává, že stinné partie ve vaší stávající zahradě jen málokdy připomínají zelenou oázu klidu. Mnohem častěji se bohužel jedná o oázu bršlice či jiného úporného plevele. V horším případě může plocha pod stromy sloužit jako odkladiště nepotřebných kousků. Jenže právě nyní nadešel čas situaci změnit a dát věci do pohybu.

4 kakosty jsou velmi nenáročné stínomilné trvalky, které bohatě kvetou
i (Zdroj: Daniela Dušková )
Něžné květy kakostů stinný kout zahrady krásně oživí

Je-li pozemek silně zaplevelen, bude prvním bodem programu pletí a důkladné zrytí celé plochy. Zrytí je nezbytné k tomu, aby mohli být odstraněný všechny kořeny a oddenky vytrvalých plevelů, v druhé řadě k modelaci terénu a rozvržení budoucí výsadby.

Také  je třeba se zamyslet nad otázkou trávníku. Pokud je místo opravdu celý den v zástinu, nemá cenu se pouštěn do výsevu trávy. Brzy by ji vytlačil mech, v případě nepravidelného sekání pak i širokolisté plevele. Travnatou plochu můžeme nahradit výsadbou nízkých plazivých trvalek. Naprosto ideální je mechovec (Cotula squalida), který v krátké době vytvoří světle zelený hustý koberec. Trávník lze nahradit také plochou ze štěrku nebo z mulčovací kůry. Výhodou tohoto povrchu je naprostá odolnost proti sešlapu. Tyto plochy klidu samozřejmě doplníme vhodnou výsadbou a to jak keřů, tak i trvalek. Podle toho, o jak velkou plochu se jedná, vybereme typy doplňkových dřevin.

8 prenadherna stinna partie
i (Zdroj: Daniela Dušková )
I ve stínu lze vybudovat nádhernou zahradu

Listnaté keře

Pokud máme k dispozici velkorysý prostor pod korunami několika listnáčů, budou ideální volbou pěnišníky. Milují přistínění a ve stínu listnatých stromů se jim neobyčejně daří, jejich bohaté květy pak představují skvělou podívanou. Nikdy ale nezapomínejte na to, že se jedná o striktně kyselomilné dřeviny a pokud je váš pozemek na vápenci, raději se orientujte na jinou skupinu dřevin. I v případě neutrální či lehce kyselé reakce se vyplatí vylepšit zeminu ve výsadbové jámě o díl rašeliny - ta upravuje půdní reakci a vylepšuje strukturu.

1 ve stínu výborne roste kokořík
i (Zdroj: Daniela Dušková )
Ve stínu výborně roste kokořík

Dalšími vhodnými keři jsou pak zástupci rodu Cornus. Patří sem jak tzv. dříny, tak i svídy. Ze dřínů se ideálně hodí nenáročný Cornus mas, pro tzv. „květnaté dříny“ je již třeba počítat s tím, že jsou poněkud choulostivé, vyžadují velmi dobrou zem a chráněné stanoviště. Také jejich pořizovací cena není nejnižší. Ze skupiny svíd lze využít téměř všechny, jedná se o nenáročné druhy, které dobře rostou nejen ve stínu, ale i na slunci. Zajímavým druhem je Cornus alba Spaethii, které má zlatě panašované listy. Stín je pro ni ideální, slunce dokáže pestré listy doslova spálit.

Ve stínu se bude dobře dařit i stálezelenému zimostrázu a hortenziím. Mezi hortenziemi najdeme i atraktivní hortenzii dubolistou (Hydrangea quercifolia) a popínavou hortenzii řapíkatou (Hydrangea petiolaris). Jedná se o mohutnou dřevinu, která každoročně kvete bílými květy, vytváří tzv. příčepivé kořínky, které ji pomáhají v popínavém růstu.

3 hortenzie dubolistá je krásná hortenzie jako dělaná do většího stínu
i (Zdroj: Daniela Dušková )
Hortenzie dubolistá je krásný druh, jako dělaný do většího stínu

Další popínavou rostlinou, která snese i ten nejhlubší stín, je břečtan. Můžeme ho pěstovat nejen jako pnoucí, ale i jako půdopokryvnou dřevinu. Povrch půdy v hlubokém stínu skvěle pokryje i barvínek (Vinca).

Ve stínu si bude dále lebedit brslen (Euonymus), vilín (Hamamelis), třezalka kalíškatá (Hypericum calycinum).

5 kakosty jsou velmi nenáročné stínomilné trvalky, které bohatě kvetou
i (Zdroj: Daniela Dušková )
Kakosty jsou velmi nenáročné stínomilné trvalky, které bohatě kvetou

Trvalky

Z trvalek lze vybírat skutečně ze štědré nabídky. Trvalkou číslo jedna jsou hosty neboli funkie (Hosta). Kromě snad všech odstínů zelené najdeme kultivary s listy šedými, či nejrůzněji panašovanými. Velmi variabilní je i velikost listů a výška celé rostliny. Hosta se rozšiřuje pomocí oddenků a její trs se každoročně zvětšuje. Hosty jsou také oblíbeným předmětem sběratelů, zaměřených na tento fascinující druh.

Kopytník evropský (Asarum europaeum)
Patří k našim domácím trvalkám a v některých oblastech naší republiky jej můžeme najít i v listnatých či smíšených lesích. Tvoří hustý kompaktní porost plný lesklých kulatých lístků.

Čechrava (Astilbe)
Tvoří výjimku mezi stínomilnými druhy a upoutá především svými nádhernými květy. Laty květů připomínají načechrané ptačí peří. Barvy mohou být od bílé, přes růžovou, červenou, karmínovou až fialovou.

Popelivka (Ligularia)
Vypadá velmi dobře ve spojení s vodou, v zahradách se nejčastěji vysazuje k potůčkům. Rostliny vyžadují vlhkou půdu, mezi nejznámější popelivky patří Ligularia dentata Othello a Ligularia dentata Desdemona.

Kapradiny
Jsou doslova synonymem stínu. Osladiče, kapradě, kyvory, netíky a sleziníky lze zakoupit v zahradnických prodejnách. Pro svou zdárnou vegetaci potřebují kromě stínu také vlhkou půdu.

9 udatny a rodgersie dodávají stinným partiím krásné kouzlo
i (Zdroj: Daniela Dušková )
Udatny a rodgersie dodávají stinným partiím krásné kouzlo

Mezi další půvabné stínomilné trvalky patří například velkolistá rodgersie (Rodgersia), udatna (Aruncus),  jinochlop srdčitolistý (Tiarella cordifolia), badan (Bergenia cordifolia), srdcovka (Dicentra), hluchavka skvrnitá (Lamium maculatum), dlužicha (Heuchera), čemeřice černá (Helleborus niger), plicník (Pulmonaria), kokořík (Polygonatum).

Sucho dobře snáší paznehtník měkký (Acanthus mollis), škornice (Epimedium), orlíček (Aquilegia), kakost (Geranium). Naproti tomu pro podmáčený terén je jako dělaná touleň srdčitolistá (Houttuynia cordata).

K modře kvetoucím druhům patří pomněnkovec velkolistý (Brunera macrophylla) a pupkovec jarní (Omphalodes verna).

6 pomněnkovec nejen krásně kvete ale dokonale pokrývá půdu
i (Zdroj: Daniela Dušková )
Pomněnkovec nejen krásně kvete, ale dokonale pokrývá půdu

V zahradnictví můžeme narazit i na zajímavé druhy a kultivary nejčastěji červenolistých pryšců (Euphorbia), které  nejsou zcela spolehlivě mrazuvzdorné. Vysazujte je jen do teplých oblastí na chráněné místo. Na zimu se vyplatí je přikrýt.

Po výsadbě keřů a trvalek je vhodné celý prostor překrýt vrstvou mulčovacího materiálu, který zabrání prorůstání vytrvalých plevelů. Tam, kde má být plevel zcela eliminován, položte pod vrstvu mulče ochranou vrstvu černé netkané textilie, která na jednu stranu nedovolí plevelům prorůst, ale na druhou je plně propustná pro vodu.

2 ve stínu se daří i dekorativním rodgersiím
i (Zdroj: Daniela Dušková )
Ve stínu se daří i dekorativním rodgersiím

Publikováno: 15. 6. 2019, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková