reklama

Čas zalévaní je opět tady

První vlna letních veder udeřila a my se opět musíme začít zabývat zaléváním na zahradě, aby nám kytičky neuschly a abychom nepřišli o úrodu zeleniny a ovoce. Nezbývá tedy než spustit čerpadlo, rozmotat hadici, zvolit vhodnou trysku a jdeme na to. Každá rostlina vyžaduje odlišný způsob a dobu zalévání a množství vody.

Čas zalévaní je opět tady

Zalévat můžeme buď konví nebo pohodlněji hadicí. Ti, kdo mají u domu nebo na zahrádce vyhloubenou studnu, si mohou výskat, tedy až do chvíle, kdy jim studna vyschne. Což se v současných horkých letech bez potřebného množství srážek stává téměř každému. Potom už nezbývá, než se napojit na vodovod. To je nejen finančně náročné, ale množství vody odebírané k zalévání je regulováno v suchých oblastech vyhláškami. Pojďme se však zaměřit na zavlažování jako takové a jak začít jinak než hadicemi.

Zavlažovací hadice

Všude dosáhnou, všude se dostanou. Zavlažovací hadice využijete pro ruční zalévání trávníku, dřevin, záhonů i okrasných skalek. Své uplatnění naleznou také při udržování chodníků a okolí domu, napouštění bazénu, čištění a oplachování zahradního nábytku, mytí automobilu a podobně. Při výběru zohledněte typ, délku, průměr a materiál hadice, stejně jako dodávané příslušenství. Nejčastěji se používají hadice o vnitřním průměru 1/2“ a 3/4“. Jedná se o označení v palcích. Jeden palec je 2,54 cm. Odtud tedy snadno můžeme odvodit vnitřní průměr hadice. Čím menší je průměr, tím větší jsou tlakové ztráty, 1/2“ hadice by proto neměla být delší než 30 metrů, 3/4“ hadice by pak neměla přesáhnout 50 metrů. Větší průměr hadice je zárukou efektivnějšího zalévání. Na našem trhu jsou k dostaní i hadice jak menších tak větších průměrů. Pamatovat bychom ale měli na to, že tloušťka hadice by měla dosahovat minimálně 5 mm a měla by nabídnout pracovní tlak přibližně 10 Bar (Atm).

Zavlažovacích hadice je mnoho. Nejpoužívanější jsou ovšem půl a třičtvrtěpalcové
Zavlažovacích hadice je mnoho. Nejpoužívanější jsou ovšem půl a třičtvrtěpalcové

Typy hadic

 

  • Pořídit si můžeme klasickou zahradní hadici. Ta bývá vyrobena z kvalitního materiálu bez obsahu škodlivých látek a s ochranou vůči UV záření.
  • Smršťovací hadice. V současnosti velmi oblíbený typ. Hadice je opravdu lehoučká a krátká! Když však zapneme přívod vody, automaticky zvětší svoji délku až třikrát v porovnání s původní délkou. Hadice se automaticky opět smrští, jakmile je přívod vody zastaven a voda vypuštěna. Díky své bezkonkurenční hmotnosti odpadá námaha, kterou vyžaduje používání běžných těžkých a objemných hadic.
  • Prokapávací hadice slouží k zapojení do automatických závlahových systémů. Pokládá se do záhonů, kolem keřů a stromů. Pro lepší vzhled se přikrývá vrstvou kůry. Vždy když se spustí voda, hadice propustí kapky vody. Nedojde tak k přelití záhonu. Jedná se elegantní způsob, který ovšem vyžaduje závlahový systém.
Hadice by neměla chybět na žádné zahrádce
Hadice by neměla chybět na žádné zahrádce

Koncovky, rozprašovače

 

  • Nejběžnější způsob zakončení hadice je připojením postřikovacích a zavlažovacích pistolí. Ty zajišťují univerzální využití při zavlažování různých druhů rostlin i dřevin. Mohou disponovat řadou funkcí a různými nastaveními proudu.
  • Na zahrádkách a trávnících také můžeme použít rotační, pulzní nebo oscilační zavlažovače. Ty se jednoduše položí (oscilační) nebo zapíchnou do země (rotační, pulzní). Po spuštění vody začnou kropit. Pulzní a oscilační jsou vhodné pro postřik větších ploch zatímco rotační na plochy menší – dosah do 12 metrů. U všech se dá regulovat nastavení plochy postřiku - slouží k vymezení prostoru, který budete zavlažovat a individuální regulace trysky umožňuje navolit různé druhy postřiku.
Zavlažovací pistole v akci
Zavlažovací pistole v akci

Příslušenství

 

  • Pro úsporné a efektivní řešení zavlažování vaší zahrady je hadice opatřená praktickým navijákem, pomocí kterého lze hadici snadno, rychle a bez zamotání navinout. Je velmi skladná a lze ji jednoduše přenášet. Navijáky s automatickým systémem navíjení a odvíjení, kde s pomocí odstředivé brzdy lze hadici jednoduše vytáhnout na požadovanou délku a v případě potřeby zase vrátit zpět. Integrované vedení hadice zajišťuje rovnoměrný přívod bez uzlů nebo zauzlení hadice.
  • Hadice s pojízdným vozíkem zajistí pohodlnou manipulaci. Hadice se pomocí kliky navine na buben. Nemusíte nic tahat, kolečka pojedou za vás.
  • Při každodenním používání zajisté oceníte celou řadu praktických vychytávek jako jsou spojky, rychlospojky, rozdělovače atp.
Naviják na hadici. Pohodlné a úsporné řešení pro přepravu hadice
Naviják na hadici. Pohodlné a úsporné řešení pro přepravu hadice

Publikováno: 10. 6. 2019, Autor: Josef Dušek (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.