Zahrada je živý organismus, kde se potkává dnes a denně fauna i flóra. Ovšem některé návštěvníky bychom u svých květin či zeleniny raději vůbec neviděli. Nepřítel veškerých mladých výhonů je mšice. Jak proti ní zahradu ochránit?
Na zahradě se vyskytuje mnoho škůdců, kteří dokáží překazit naši snahu o co nejlepší úrodu. Jedním z nejznámějších škůdců jsou mšice. Ty dokáží během krátké doby zlikvidovat všechny mladé a nové výhony. Napadení poznáte podle pokroucených listů. Mšice totiž sají rostlinné šťávy a tím dochází k vysušení určitých částí. Druhým znakem, že na rostlině jsou mšice, je zástup mravenců, kteří se zde vyskytují. Mravenci však nejsou predátorem mšic, jsou to jejich symbionty. Chrání je před nepřáteli, jako je slunéčko sedmitečné, larvy pestřenek nebo zlatoočka a díky tomu od nich získávají medovici.


Mšice se vyskytují na mladých výhonech rybízu, angreštu, ale také rajčatech či jahodníku. Objevit je můžete i třešni či jabloni. Často se s nimi potkáte na růžích nebo ibišcích. Věděli jste, že mšice vyprodukují za rok až devatenáct generací potomků? Proto je potřeba co nejdřív proti nim zakročit.

Jak proti mšicím bojovat?
Existuje mnoho způsobů, některé více, jiné méně účinné. Můžete se vydat přírodní i chemickou cestou. Z přírodních postupů si můžete připravit např. mýdlový nálev. Zbytky tuhého mýdla nevyhazujte. Nastrouhejte nebo naškrábejte nožem do lahve s vodou a použijte v boji se škůdci. Bohužel nevýhodou je, že postřik sice vytvoří na rostlině film, přes který se mšice nedostane k potravě, ale po prvním vydatném dešti musíte postřik opakovat. Stejné je to s výluhem z tabáku.


Jaké přípravky můžeme použít
Některé přípravky fungují na různá vývojová stádia mšice. Některé jsou kombinované, fungují tedy na všechna stádia. Pak jsou přípravky s prodlouženou dobou působení nebo s repelentním účinkem. Rostliny je potřeba ošetřit takovými přípravky celé, a to od shora i ze spodu až do skanutí, abychom nevynechali žádné místo. Samostatnou kapitolou jsou systémové přípravky. Systémový přípravek je rozváděn po celé rostlině pletivem, škůdce tedy zlikviduje, kdekoliv začne sát. Dalšími přípravky jsou ty na přírodní bázi (například polysacharidové), které vytvoří na rostlině tenkou lepivou vrstvu, škůdce se přilepí a udusí. Jsou vhodné jak na okrasné, tak na užitkové rostliny. K dostání jsou ve formě pro okamžité použití, tak i jako koncentráty. Naředěný koncentrát nikdy neskladujeme.




Publikováno: 16. 6. 2019, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce