reklama

Vybíráme rostliny pro naše předzahrádky

Posláním předzahrádky je zejména dekorativní funkce, někdy se setkáme i s termínem „vítací“ zahrádka. Pro návštěvníky a hosty představuje to první, s čím se u nás setkají. Slouží k okamžitému navození dojmu a představy. Je to v podstatě naše vizitka, kterou dáváme okolí mnohé najevo. Dovede vypovídat o tom, co se nám líbí a jaký máme vkus, hovoří o naší otevřenosti, pořádnosti, srdečnosti, smyslu pro detail, vztahu k přírodě a k okolí.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Posláním předzahrádky je zejména dekorativní funkce (Zdroj: Depositphotos.com)

Předzahrádka je ale také součást ulice a té dodává její osobitý charakter. Velkou chybou je ohradit vstupní část do domu plotem tak, aby nebylo vůbec nic vidět. Podívejme se třeba na způsob řešení předzahrádek v Holandsku, USA nebo Anglii... Předzahrádka oplocení nemá vůbec, a pokud se nějaký plůtek vyskytuje, má především dekorativní funkci. Předzahrádka je od „zadní“ zahrady oddělena a průchod je možný buď přes branku, nebo zadním vchodem z domu. Ulice s otevřenými předzahrádkami nesmírně vypadá mnohem lépe. Celá se opticky otevře, zvýší se dojem rozlohy a prostorovosti. O tom, že získá na kráse, jistě není třeba hovořit. Možná že tento typ řešení předzahrádek u nás nemá tradici, tento trend však není nereálný, tak proč to nezkusit. Na mnohých místech se i u nás můžeme setkat s pěkným a funkčním modelem. Zkuste se na celou situaci podívat i z druhé strany - kde se vám bude lépe chodit - ulicí, kde všechno kvete a stále je na co se dívat nebo koridorem mezi hradbou plotů?

Velkolistá hosta ve stínu na předzahrádce
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Velkolisté hosty se dobře hodí do stinných městských předzahrádek

Výběr dřevin

Prostor je omezen a výběr druhů musí být tedy velmi pečlivý. Druhy zde použité by měly splňovat požadavek na celoroční kvetení a stálou zajímavost. I když to není úplně zažité, součástí předzahrádky může být i strom. Opět samozřejmě zvolený s ohledem na jeho výslednou velikost. Přítomnost stromu pomáhá nejen začlenění domu do zeleně, ale má i nesmírný význam pro ulici. Zastiňuje ji, přináší do uličního prostředí změnu a pohyb (v případě použití listnatého stromu). Ulice dostává mnohem estetičtější ráz, než jen při pouhé stěně plotů a zdí.

Při koupi dejte pozor na importované dřeviny, které sice při koupi vypadají nádherně (odpovídá tomu většinou i cena), ale pro naše oblasti nejsou plně adaptované a vyžadují velkou péči navíc. Příkladem může být skupina tzv. „japonských javorů“ – kdy platí, že čím je list bizarněji tvarovaný nebo nezvykle barevný, tím je keř choulostivější. Problematické mohou být i okrasné dříny (Cornus kousa, C. florida), kultivary cedrů a jedlí. Japonské javory, svídy a jedle vyžadují chráněné stanoviště, polostinnou expozici, vlhkou, hlubokou a živnou půdu a ve vyšších polohách každoroční zimní krytí. Cedr oproti tomu musí mít slunné stanoviště s dobře drenážovanou půdou s rychlým odtokem vody. Nesnáší totiž půdní vlhkost, a pokud je podzim deštivý a zima plná oblev, velmi často jeho kořeny uhnijí.

Japonský javor na zahrádce
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Japonské javory představují jedny z nejlepších dřevin do menších prostorů

Jehličnany

Jehličnany mají spoustu kultivarů, které si mohou být v mládí i velmi podobné. Vždy se proto dopředu zjistěte informace o finální velikosti. Pokud jmenovka s údaji chybí, raději exemplář vůbec nekupujte.

Mezi osvědčené patří: smrk ztepilý (Picea abies ´Rotenhaus´), borovice (Pinus mugo ´Wintergold´), smrk pichlavý (Picea pungens ´Rock´).

Listnaté stromy a Keře

Mezi jedničku pro malé zahrádky a předzahrádky patří okrasné třešně a jabloně. Jejich velikost se pohybuje většinou od 3 do 7 metrů. Jsou poměrně nenáročné, vyžadují slunné místo a snesou i znečištěné prostředí městských ulic. Jejich velkým plusem je jejich proměnlivost během roku. Krásně a bohatě kvetou a na podzim se jejich listy pestře zbarvují do odstínů červené, oranžové a žluté barvy. Téměř všechny z nich mají ještě pěkné dekorativní plody, rovněž v nejrůznějším barevném provedení.

Mezi osvědčené druhy patří: Prunus sargentii Accolade, Prunus serrulata Kiku-shidare-sakura, Prunus subhirtella Autumnalis, Prunus cerasifera Nigra.

K dalším druhům, které lze jednoznačně doporučit, patří katalpa (Catalpa), vrba Matsudova (Salix matsudana´Tortuosa´) či vrba červenokřivolaká (Salix erythroflexuosa), magnólie - šácholan (Magnolia), pěnišník (Rhododendron), hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), vilín (Hamamelis), štědřenec Watererův (Laburnum watereri ´Vossii´), růže (Rosa), šeřík (Syringa).

Červenolisté varianty rostlin
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Červenolisté variace nejlépe vyniknou v kontrastu se světlou fasádou domu, ideální jsou do města

Traviny a trvalky

Jsou neoddělitelnou složkou každé zahradní kompozice. Zvlášť velké trsy travin jsou velmi efektní. Krásná je ozdobnice (Miscanthus) v mnoha kultivarech. V našich podmínkách dejte raději přednost této travině před exotickou pampovou trávou (Cortaderia), která u nás, vyjma nejteplejší oblasti, moc neprosperuje. Dalšími zajímavými traviny je třeba ostřice (Carex) a kostřava (Festuca).

Předzahrádka je určitě i místem, kde se nám dobře uplatní i takové prvky, jako jsou cestičky, štěrk, kámen, dřevo, zahradní plastiky a dekorace.

Rostliny v nádobě na předzahrádce
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Do velmi malých předzahrádek se hodí i rostliny v nádobách

TIP:

Pokud budujete nebo se rozhodnete vylepšit svou předzahrádku, dejte pozor na to, abyste ve snaze udělat vše nejkrásnější, nesklouzli do druhého extrému a vše nepřehnali. Protože předzahrádka vypovídá  o našem vkusu, zkusme se zamyslet nad tím, co máme rádi a co se nám líbí. Pokud jsou to růže - předzahrádka může být celá růžová, plazivé druhy mohou doplňovat druhy keřové, barvy květů zvolíme tak, aby se hodily k barvě fasády našeho domu. Stejně tak lze předzahrádku stylizovat do japonské zahrady nebo jako štěrkovou skalku. Pokud vás žádná konkrétní stylizace nenapadá, vyjděte ze vzhledu domu, zamyslete se nad barvami a tvary. Moderní architektura si žádá rostliny „moderních“ symetrických tvarů. Pěkně ji dokreslí traviny, juka, jehličnany, javory se svými laločnatými listy, katalpa. Šeříky, růže a levandule se zase budou nejlépe vyjímat na venkově u domu v klasickém stylu nebo u chalupy. Před světlou fasádou vyniknou nejlépe tmavolisté či červenolisté dřeviny, je-li v pozadí tmavší odstín, zvolte naopak výraznou zlatolistou dominantu nebo dřevinu s velkými světlými květy.

Červenolistá dřevina a další rostliny na zahrádce
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Červenolisté dřeviny se dobře kombinují s modrokvětými květinami

Publikováno: 9. 7. 2019, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková