reklama

Bíle kvetoucí zahrada je okouzlující

Možná vás jako první napadne, proč zrovna bílá zahrada. Existuje přeci tolik nádherných barev, tak proč se zrovna zaměřit na tu nejobyčejnější. Bílá barva je, stejně jako šedá a černá, barvou neutrální. Rozhodně ale není nezajímavá a zahradní kompozice v této barvě je skutečně skvostná. Je něžná, uklidňující, výtvarná, kouzelná a působí až meditativním dojmem.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zahrada nebo jen zahradní kout, laděné do bíla, jsou skutečnou pastvou pro oči (Zdroj: Depositphotos.com)

Působení:

Pokud v přírodě najdeme bílou barvu na větší ploše, musíme připustit, že její působnost je skutečně silná, příkladem může být březový háj, rozkvetlé koberce sasanky hajní nebo ptačince většího či ovocný sad v květu.

Bíle kvetoucí zahrada má určitě něco do sebe. Bílá barva má mimo jiné své kouzlo i v noci. Toho si všimli i staří Peršané, kteří bílé noční zahrady vytvářeli s velkou oblibou. Efekt je založen na tom, že i při tak slabém osvětlení, jako je světlo měsíce či loučí, je bílá barva vidět. Zahrada plná bílých květů, bílých laviček a stromů s bělavou kůrou představuje i v noci magickou podívanou.

Bílé kmeny bříz
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Bílé kmeny bříz doslova září

Přinést tuto barvu do zahrady jistě neznamená, zříci se všech ostatních barev, ale vytvořit si čistě bílý koutek je výzva, která vás obohatí. Nejlépe jej oceníte při chvílích příjemné relaxace a odpočinku. Doplňte svoje bílé zákoutí i lavičkou, stolkem, či lehátkem. Bude se vám zde nejen dobře odpočívat, ale i číst, studovat nebo meditovat. Pamatujte i na kousek trávníku, pokud rádi cvičíte jógu nebo tai-chi, nebude pro vás lepší místo než právě zde. Bílá zahrada je pochopitelně i pro noční podívanou a v teplých letních večerech a nocích zde můžete na chvilku posedět a vychutnávat si divadlo, vykouzlené bílou barvou.

Bíle kvetoucí rozrazil dlouholistý
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Rozrazil dlouholistý (veronica longifolia) je půvabnou bílou solitérou

Výběr druhů

Vybrat si rostliny pro bílou zahrádku nebude nic těžkého. Pamatujte na to, že nejen bílé květy zde mají své místo. Nezapomeňte na stromy s bílou kůrou a na rostliny s bíle panašovanými listy. Výsledný efekt kompozice umocníte také zařazením stříbrně zbarvených druhů.

Stromy: bříza papírovitá (Betula papyrifera), jabloně (Malus), platan javorolistý (Platanus x acerifolia), třešně (Prunus), jeřáb muk (Sorbus aria)

Krásná kvetoucí třešeň
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Bíle kvetoucí třešně jsou nádherné

Listnaté keře: pustoryl (Phyladelphus), magnolie (Magnolia), kalina (Viburnum), tavolník (Spiraea x vanhouttei, Spiraea nipponica ´Snowmound´, aj), kalina (Viburnum), tavolníkovec jeřábolistý (Sorbaria sorbifolia), hortenzie (Hydrangea), trojpuk (Deutzia), růže (Rosa), pivoňka křovitá (Paeonia suffruticosa), svída bílá (Cornus alba 'Argenteomarginata'), pěnišník (Rhododendron)

Kvetoucí kalina
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Kaliny mají nádherné bílé květy a kvetou velmi bohatě

Popínavé dřeviny: vistárie čínská (Wisteria), plamének (Clematis)

Trvalky: čechrava (Astilbe), udatna lesní (Aruncus dioicus), náprstník (Digitalis purpurea ´Album´), plaménka (Phlox subulata, Phlox paniculata, šáter latnatý (Gypsophila paniculata), pryšec (Euphorbia myrsinites, aj), hosta (Funkie)

Trubučka trojlistá
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Gillenia trifoliata navodí krásnou, lehce lesní atmosféru

Cibulnaté a hlíznaté rostliny: kosatec (Iris ´White City), lilie královská (Lilium regale), konvalinka (Convallaria majalis), narcis bílý (Narcissus poeticus)

Letničky a dvouletky: kopretina (Argyranthemum frutescents), netýkavka balzamína (Impatiens x hybridy), všelicha (Brachycome iberidifolia, Brachycome multifida), topolovka (Alcea rosea), tabák křídlatý (Nicotiana alata), luštěnice trnitá (Cleome hassleriana)

Bíle kvetoucí nádobová výsadba
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Bílou atmosféru dovede navodit i dobře osázená nádobová výsadba

Samotnou výsadbu je třeba dobře naplánovat, zvolte druhy tak, aby doba jejich kvetení na sebe navazovala a celek byl zajímavý po celou délku vegetace. Nezapomeňte na cibulnaté a hlíznaté rostliny. Jarní cibuloviny uspíší nástup působení kompozice, druhy v létě kvetoucí, jako lilie a kosatce, jsou zase velmi krásné. Rostlinné druhy vysazujte tak, aby se kvetoucí střídali s nekvetoucími, do bílé výsadby patří i rostliny s bíle panašovanými či stříbrnými listy. Těm nejcennějším druhům, které se mohou pochlubit dlouhou dobou kvetení v čistě bělostné barvě, věnujte větší plochu (plaménka, plamének, netýkavka, tabák, kopretina, růže).

Bíle kvetoucí kobercové skalničky
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Bíle kvetoucí kobercové skalničky vypadají úžasně

Bílé zahrady, v nichž nejrůznější odstíny zelené doplňuje pouze bílá barva květů, případně bílé žíhání či bílé ochlupení listů, bývaly v minulosti součástí klášterních zahrad. Už proto, že bílá je symbolem čistoty a nevinnosti a mniši v zahradách potřebovali najít to správné klidné místo k rozjímání. Ne nadarmo jsou bílé lilie, konvalinky či hvozdíky součástí obrazů s náboženskou tématikou.

Bílá výsadba okolo jezírka
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Bílá výsadba okolo jezírka působí něžně

O pár století později se bílá zákoutí či celé bíle řešené prostory královských zahrad staly módou. Inspirací a symbolem dokonalosti byla zahradníkům druhé poloviny minulého století bílá zahrada Sissinghurst v anglickém hrabství Kent.

Publikováno: 23. 7. 2019, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková